BREAKING NEWS

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver Hoxhën para se të vetëvritej

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver
x
BREAKING NEWS

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard,  ja kush është trupa gjykuese që ka futur në “terror” orkestruesit e masakrës së “21 Janarit” dhe si akuza e dytë mund ta çojë në qeli kreun e “Foltores”

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard, 
x
BREAKING NEWS

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën, kryeministri letër sekretarit të DASH që nuk do fusë hundët në arrestimet e SPAK, ja prapaskenat pas presioneve ndaj drejtësisë

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën,
x
BREAKING NEWS

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717 mijë të moshuar, zbardhen detaje nga fondi, si pritet të ndryshojë rregulli për indeksimin dhe ndryshimi I madh që po përgatit mazhoranca

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB dhe KGB që mori me vete Bashkim Gazidede, pse Ilir Meta e Kryemadhi braktisën protestën e 20 shkurtit dhe arsyeja pse SPAK nuk po e çon pas hekurave Sali Berishën

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB
x
BREAKING NEWS

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta Manastirliun, zbardhet “pika e errët” për të cilën po hetohet ish-ministrja, gazetarja nxjerr prapaskenat, brenda një muaji dosja e sterilizimit shkon në gjykatë

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta
x
BREAKING NEWS

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele të larta, ja strategjia që agjentet e BKH do të ndjekin për të hetuar zyrtarët pas urdhrit të Ramës për të “bllokuar” dyert e zyrave dhe institucioneve

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele
x
BREAKING NEWS

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime drejtuesish qarqesh dhe lëvizjesh të forta në qeveri pas thirrjes së Manastirliut në SPAK, Gonxhe “ylli në ngjitje” në Partinë Socialiste

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime
x

Aktualitet

Prindërit ''të zhytur në botën virtuale'' lënë pas dore fëmijët, Logopedia ngre shqetësimin: Është rritur numri i të miturve me probleme në komunikim

Prindërit ''të zhytur në botën

Bota virtuale nuk po sjell vetëm një jetë passive te të vegjlit, por edhe probleme në komunikim.

Ekspertët shprehen se një nga shenjat janë gabimet në të folur.

Ekspertët logoped theksojnë se në çdo vit rastet janë edhe më të shumë, ndërsa më të rrezikuar janë grupmoshat deri në 3 vjeç

‘’Studimet e fundit tregojnë se kemi rreth 70% të fëmijëve që mund të shfaqin vonesa në të folur përsa I përket në moshën e fëmijërisë së hershme’’.

Gabimet në të folur shihen si shenjat e alarmit. Ndërsa kurimi realizohet përmes terapisë.
‘’Rreth moshës 2 vjec presim nga fëmija që të ketë nëj fjëlor të zhvilluar për fjalët teke’’.

Lushej apelon prindërit që të jenë të kujdesshëm me fëmijët dhe ti aktivizojnë ato në komunikim çka do ti bëjë akti.

.‘’Fëmija duhet të ketë sa më aktivitet me prindërit.

Lënia të pavarur në internet apo dhe para ekranit bën që të vegjlit të shkëputen nga realiteti.

Nërsa me përballjen me botën virtual do të krijojnë probleme si në të shprehurin ashtu edhe në të kuptuar.