BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Aktualitet

Pse dështoi referendumi në veri të Kosovës? Analisti i njohur rendit disa nga faktorët: Në momentin kur...

Pse dështoi referendumi në veri të Kosovës? Analisti i

Pjesëmarrja në votim më 21 prill, për largimin e kryetarëve shqiptarë në katër komunat me shumicë serbe në veri të Kosovës ishte e ulët dhe kjo panoramë solli zhgënjim  te ndërkombëtarët.

Kjo temë u diskutua mbrëmjen e kësaj të hënë në emisionin “Real Story” të gazetarit Sokol Balla. Komentatori politik, Mentor Nazarko gjatë diskutimit tregoi arsyet se pse lista Srpska ka bojkotuar referendumin

“Referendumi bëhet me një listë zgjedhore, e cila është shumë e fryrë, e cila llogarit dhe serbët që janë në territorin e Serbisë dhe afër mendsh kjo është një nga arsyet se pse lista Srpska ka bojkotuar referendumi. Ajo i mblodhi firmat, të cilat sipas ligjit të Kosovës, 35% e banorëve.Në momentin kur Kurti adoptoi një rregullore të ngurtë se në veri të Kosovës nuk jetojnë aq serbë saç është trumbetuar se jetojnë, atëherë ky do ishte dështimi asaj që ka qenë propaganda serbe.  Nëse Lista Srpska do merrte pjesë, kjo do dukej si një lloj mirëkuptimi i qartë midis Kurtit dhe Vuçiçit.

Sipas Nazarkos, janë disa elemente në veri të Kosovës, të cilat kanë rezonancë ndërkombëtare.

“Ajo që po ndodh në veri, kanë disa elementë, të cilat kanë rezonancë ndërkombëtare; një është referendumi, një është çështja e pronës e kishës serbe në veri.”, tha ai.