BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i mbyllin dyert, Monika Kryemadhi sulmon bashkëshortin si shërbëtor të Edi Ramës

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho flet pa “doreza”, ja detajet nga sëmundja e vjetër e Ilir Metës, manovrat e tij me përjashtimin e Monika Kryemadhit dhe prapaskenat e forta që po ndodhin brenda ish-LSI, nga largimi i bashkëpunëtores së tyre të kasafortave, te shkërmoqja ...

Spartak Braho flet pa “doreza”, ja detajet nga sëmundja e
x
BREAKING NEWS

Gjyqtari që i dha PD Sali Berishës para vetingut, ja pasuria e “çmendur” e Agron Zhukrit, si u bë milioner nga gruaja e tij që nuk i justifikon dot të gjitha të ardhurat e saj me pagat dhe aktivitetin privat, zbardhen “flamujt e kuq” në KPK...

Gjyqtari që i dha PD Sali Berishës para vetingut, ja pasuria e
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për pensionistët, ja çfarë po përgatitet me skemën e re të pensioneve, nga indeksimi, kompensimet, ndryshimet në fshat dhe qytet dhe deri tek kontributet për të vetëpunësuarit në bujqësi

Lajme shumë të mira për pensionistët, ja çfarë
x
BREAKING NEWS

Nuk ndalet Ilir Meta, vijon kërcënimet ndaj kreut të SPAK: Do t’i qepem Dumanit brez pas brezi, nëse është trim le të...

Nuk ndalet Ilir Meta, vijon kërcënimet ndaj kreut të SPAK: Do
x
BREAKING NEWS

Ja pse Europa ka mbyllur dyert e arratisjes së Metës dhe Kryemadhit, dosja e tyre e “e zezë” e pastrimit të parave drejt fundit të hetimeve, Altin Dumani dhe Sotir Kllapi po bëjnë gati fletë-arrestet, zbardhen provat dhe dëshmitarët që kanë plasur “bom...

Ja pse Europa ka mbyllur dyert e arratisjes së Metës dhe Kryemadhit,
x

Aktualitet

Vidhnin makineri të rënda në vendin fqinj dhe i shisnin në Shqipëri, e pësojnë keq dy shqiptarë

Vidhnin makineri të rënda në vendin fqinj dhe i shisnin në

Policia e Janinës në bashkëpunim me Policinë e Agrinit dhe Repartin e Stilidasit zbardhi vjedhjet e makinerive të projektit me vlerë të lartë të ndodhura që prej shtatorit të kaluar në rajone të ndryshme të vendit , pasi u zbulua se ato ishin puna e një organizate kriminale të përbërë nga dy çifte shqiptare. Paraditen e së premtes dy burrat u arrestuan në Janinë, ndërsa dy gratë janë në kërkim.

Autorët kanë vjedhur makineritë e ndërtimit që kanë gjetur në kantiere, i kanë ngarkuar në kamionë me rimorkio dhe i kanë transportuar në zona të tjera, ku i kanë fshehur me qëllim që ta nxjerrin në Shqipëri për ta shitur të plotë ose si pjesë këmbimi. Gjatë transportit, gratë kryesonin me dy makina për të paralajmëruar bashkëpunëtorët e tyre për çdo bllokim rrugësh.

Nga hetimet rezultoi se autorët ishin të përfshirë në të paktën pesë vjedhje dhe tentativa për vjedhje të makinerive të ndërtimit. E fundit, e cila synonte dy makineri të projektit me vlerë totale 245 mijë euro, ndodhi në orët e para të së martës së kaluar, kur autorët hynë në një kantier ndërtimi të kompanisë INTRAKAT në zonën e Achinos Stylidas, duke vjedhur një makineri masive e tipit Caterpillar 318E dhe tentoi të vidhte një ekskavator pa ia dalë mbanë, pasi u konstatua se ishte zhvendosur në një ullishte.

Më 23 nëntor, në zonën e Kardamitisë në Janinë u vodh një makineri me gjurmë dheu, me vlerë 100 mijë euro, e cila u gjet tre ditë më vonë e ngarkuar në një kamion në zonën e Paramithisë në Thesproti, afërsisht 60 kilometra larg vendit ku ndodhej. i vjedhur. Gjurmët e gishtërinjve dhe materiali gjenetik i gjetur në të kanë bërë që efektivët e Policisë së Janinës të identifikojnë autorët.

Më 18 tetor, banditë hynë në një kantier ndërtimi që hap rrugën Vonica-Lefkada në zonën Agios Nikolaos të Aitolakarnanisë dhe “zhveshën” një ekskavator me zvarritës, duke çmontuar të gjithë kabinën dhe motorin e tij me një vlerë totale 300 mijë euro.

Në kuadër të hetimeve u sekuestruan traktori dhe dy rimorkiot e përdorura në vjedhjet në Janinë dhe Fthiotidë, dy makina që shërbenin si fener, katër telefona celularë, një pajisje gjurmuese GPS, veshje, doreza pune dhe çelësa e mjete të ndryshme. Ndaj katër të huajve u ngrit një kallëzim penal për organizim kriminal dhe vjedhje të madhe dhe dy të arrestuarit u dërguan në Prokurorinë e Plimmeliodikit të Janinës.

Më të lexuarat