BREAKING NEWS

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e politikanëve shqiptarë me kriminelët, vjen sot në Tiranë Lord Dingeman,  trajnime prokurorëve të SPAK për pastrimin e parave dhe sekuestro pronave, ja emrat “VIP” të rrezikuar, zbardhet projekti b...

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e
x
BREAKING NEWS

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si bandat shtetërore të drejtuara nga gjenerali Agim Shehu na zunë pritë tek Ura e Dajlanit, Spartak Braho kujton dhunën e ’96-ës dhe zbulon bisedën brenda makinës me zyrtarin e lartë të PS...

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si
x
BREAKING NEWS

Bujar Çela e Petro Koçi rrëfejnë tmerrin e majit ’96: Si u dhunuan, gjakosën dhe torturuan socialistët me urdhër të Sali Berishës, SPAK të hetojë ngjarjen

Bujar Çela e Petro Koçi rrëfejnë tmerrin e majit
x
BREAKING NEWS

Pakti për të eliminuar Reformën në Drejtësi, Berisha-Bardhi kundër rezolutës, por bëhen pjesë e komisionit special për të shpëtuar nga qelitë e SPAK

Pakti për të eliminuar Reformën në Drejtësi,
x
BREAKING NEWS

Largohet njeriu që i doli kundër SHBA për zgjedhjen e Altin Dumanit në krye të SPAK, i hapet rruga profesoreshës së njohur

Largohet njeriu që i doli kundër SHBA për zgjedhjen e Altin
x
BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x

Bota

Agresioni rus, VOA: Ushtria amerikane përdor fondet e veta për të stërvitur forcat ukrainase, si do të ndikojë kjo te...

Agresioni rus, VOA: Ushtria amerikane përdor fondet e veta për të

Ushtria amerikane është detyruar të përdor fonde nga buxheti i saj për të mbuluar shpenzimet e stërvitjes së forcave ukrainase. Siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës, Carla Babb, kjo strategji mund të ndikojë tek burimet financiare të ushtrisë amerikane në Evropë, ndërsa agresioni rus kundër Ukrainës hyn në vitin e tretë.

Ndërkohë që Kongresi ende nuk ka miratuar një buxhet për mbrojtjen dhe Dhoma e Përfaqësuesve nuk ka shqyrtuar votimin për një paketë ndihme shtesë për Ukrainën, ushtria amerikane po shfrytëzon fondet e saj për stërvitjen e forcave ukrainase.

“Është një mision i rëndësishëm. Ne nuk mund t’ua kthejmë shpinën. Ushtria amerikane duhet të marrë vendime të vështira që do të ndikojnë tek të gjitha forcat ushtarake”, thotë për Zërin e Amerikës Sabrina Singh, zëdhënëse e Pentagonit.

?Zyrtarët e ushtrisë i thanë Zërit të Amerikës se nëse nuk miratohet buxheti, ushtrisë amerikane në Evropë dhe Afrikë do t’i mbarojnë fondet për gjithçka, përfshirë mbështetjen për Ukrainën, si dhe operacionet dhe stërvitjet amerikane me aleatët e NATO-s – në fillim të verës.

Zëdhënësja e Pentagonit, Sabrina Singh, thotë se mungesa e fondeve po ngre kambanat e alarmit.

“Jemi në një situatë të vështirë dhe nuk jemi në gjendje të zhvillojmë modernizimin apo ndryshojmë programet. Është njëlloj si të luftosh me një krah të lidhur pas shpine”.

Analistët theksojnë se lufta e Rusisë kundër Ukrainës po ndikon gjerësisht mbi kontinentin evropian.

“Kufizimi i stërvitjes dhe gatishmërisë së forcave amerikane në Evropë është një dhuratë tjetër për Vladimir Putinin”, thotë analisti Brad Bowman me Fondacionin për Mbrojtjen e Demokracive.

Veterani i ushtrisë amerikane, Brad Bowman, thotë se kjo do të inkurajojë vazhdimin e agresionit rus dhe do të ketë çmim më të lartë se buxheti aktual apo paketat e ndihmës shtesë për Ukrainën.

“Duhet t’u sigurojmë ukrainasve armë sot, që të mos humbim jetë amerikane nesër. Është kaq e thjeshtë”.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës i tha rrjetit CNN se Ukraina nuk do ta kishte humbur qytetin Avdiivka kohët e fundit, nëse Ukraina “do të ishte furnizuar me municionin e duhur të artilerisë” që nevojitej për ta mbrojtur qytetin. Zëdhënësja e Pentagonit pajtohet me vlerësimin e Kievit.

“Tërheqja nga Avdiivka ishte strategjike, ishte një tërheqje për shkak të mosveprimit të Kongresit. Është e lidhur drejtpërdrejt”, thotë zëdhënësja Sing, duke nënkuptuar paketën e ndihmës për Ukrainën që nuk është miratuar nga Dhoma e Përfaqësuesve.

Ky është muaji i pestë radhazi që Pentagoni vepron pa një buxhet të plotë. Që nga fundi i dhjetorit nuk është dërguar ndihmë e re ushtarake për Ukrainën./VOA

 

Më të lexuarat