BREAKING NEWS

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s që mbajnë emrin e Sali Berishës, si e rekrutuan shërbimet sekrete serbe, ja kush ishte ‘menaxheri’ që i jepte urdhrat në fshehtësi të plotë dhe emrat e spiunëve që bashkëpunoi...

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s
x
BREAKING NEWS

Zbardhet dosja, ja provat e reja “bombastike” që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e 4 protestuesve në bulevard që mund të përfundojnë më 12 mars në tavolinën e SPAK

Zbardhet dosja, ja provat e reja “bombastike” që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri tregon provat që zbulojnë se urdhrin për të vrarë protestuesit në 21 janar 2011 e dha Berisha e Meta: Ja çfarë pritet të ndodhë më 12 mars në Gjykatën e Lartë, ish-kryeministri rrezikon burgim të përjetshëm

Idajet Beqiri tregon provat që zbulojnë se urdhrin për të
x
BREAKING NEWS

Pse e refuzoi Blinken darkën me Ramën te vila e “Mehmet Shehut”, ja të gjitha të pathënat dhe mesazhet e forta në prapaskenë nga vizita në Tiranë e Sekretarit Amerikan ndaj kryeministrit shqiptar

Pse e refuzoi Blinken darkën me Ramën te vila e “Mehmet
x
BREAKING NEWS

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver Hoxhën para se të vetëvritej

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver
x
BREAKING NEWS

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard,  ja kush është trupa gjykuese që ka futur në “terror” orkestruesit e masakrës së “21 Janarit” dhe si akuza e dytë mund ta çojë në qeli kreun e “Foltores”

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard, 
x
BREAKING NEWS

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën, kryeministri letër sekretarit të DASH që nuk do fusë hundët në arrestimet e SPAK, ja prapaskenat pas presioneve ndaj drejtësisë

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën,
x
BREAKING NEWS

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717 mijë të moshuar, zbardhen detaje nga fondi, si pritet të ndryshojë rregulli për indeksimin dhe ndryshimi I madh që po përgatit mazhoranca

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717
x

Bota

BE bën gati goditjen fatale ndaj Rusisë, shënjestron 1300 persona, zbardhen detajet tronditëse

BE bën gati goditjen fatale ndaj Rusisë, shënjestron 1300

Paketa e re e sanksioneve kundër Rusisë e propozuar të mërkurën nga Komisioni Evropian pritet të targetojë më shumë se 1300 persona dhe subjekte, tha shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell.

“Kjo listë synon vendimmarrësit kryesorë, oligarkët, zyrtarët e lartë ushtarakë dhe propaganduesit, përgjegjës për minimin e integritetit territorial të Ukrainës”, shtoi Borrell gjatë një deklarate për shtyp në Bruksel.

Sipas Borell, sanksionet e reja do të synojnë “ata të përfshirë në pushtimin e Rusisë dhe aneksimin e paligjshëm të zonave të Ukrainës”, duke përfshirë “autoritetet ruse përfaqësuese në Donetsk, Luhansk dhe Kherson dhe Zaporizhzhia dhe individë të tjerë rusë që organizuan dhe lehtësuan referendumet e rreme në këto katër territore të okupuara të Ukrainës”.

Borrell shpjegoi gjithashtu se sanksionet do të përfshijnë zyrtarë të rangut të lartë në Ministrinë ruse të Mbrojtjes, përfshirë ministrin rus të Mbrojtjes Sergei Shoigu, dhe ata që mbështesin Forcat e Armatosura Ruse duke ofruar pajisje dhe armë të ushtrisë.

“Ne gjithashtu vazhdojmë të synojmë aktorët që përhapin dezinformata rreth luftës. Në veçanti, ata që përhapin informacion të rremë dhe dhurojnë fonde për zonat e pushtuara ruse,” konfirmoi Borrell.

Shefi i politikës së jashtme të BE-së shtoi se “shumë është bërë tashmë” për sa i përket aktorëve ekonomikë, por se subjektet e tjera jo-ruse që “po marrin pjesë në anashkalimin e sanksioneve” mund të jenë gjithashtu në shënjestër.

Borrell përfundoi duke vënë në dukje se BE “do të zgjerojë shtrirjen gjeografike të kufizimeve që zbatohen për Krimenë, në Donetsk dhe Luhansk, të miratuara në fillim të vitit. Dhe kjo do të mbulojë të gjitha zonat e kontrollit joqeveritar të Ukrainës, duke përfshirë rajoni Zaporizhzhia dhe Kherson, të cilat nuk janë pjesë e Donbasit dhe nuk kanë qenë pjesë e vendimeve të mëparshme.”