BREAKING NEWS

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar me grupet kriminale për të asgjësuar armiqtë e tij, Idajet Beqiri nxjerr detajet e forta dhe zbulon ngjarjen e rëndë ku është implikuar edhe Monika Kryemadhi

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar
x
BREAKING NEWS

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali Berishës dhe Izet Haxhisë, nga vrasja e Azem Hajdarit, urdhri për të eliminuar një ministër, deri te strehimi në Turqi

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali
x
BREAKING NEWS

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke, detajet nga dosja që fsheh politikanët që i shërbyen Sigurimit dhe dështimi i planit të jugosllavëve për të eliminuar Ramiz Alinë, ja rrëfimi i fundit “bombastik” i Bujar Hoxhës përpara se t...

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke,
x
BREAKING NEWS

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra aleancë me Dumanin për të goditur pushtetarët e lartë, gjurmim të parave të pista, llogarive bankare dhe sekuestrim pasurie, ja si britanikët do plotësojnë me materiale shtesë dosjet përvëluese...

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra
x
BREAKING NEWS

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja çfarë përmban projekti i Edi Ramës në bashkëpunim me Sali Berishën kundër SPAK dhe institucioneve të pavarura

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja
x
BREAKING NEWS

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me përkrahësit e Sali Berishës, Shehu, Noka dhe Sula kundër komisionit të Edi Ramës

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn në fuqi rritja e re e pagave, orari i punës do të jetë 09.00 me 15:30, do të ketë edhe shpërblime, ja kategoritë që përfitojnë

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn
x
BREAKING NEWS

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret Rama-Berisha me amnistinë penale, ja si u liruan të korruptuarit dhe “puçi” që iu bë SPAK

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret
x

Bota

“Blindohet” veriu i Evropës, 20 mijë ushtarë në veprim, zbarkojnë edhe trupat amerikane, stërvitja më e madhe ushtarake e NATO-s që nga Lufta e Ftohtë ka filluar, ja mesazhi kërcënues që po i dërgon Perëndimi Rusisë

“Blindohet” veriu i Evropës, 20 mijë ushtarë në

Në veri të Evropës kanë nisur stërvitjet ushtarake në shkallë të gjerë. Ndërsa pritet hyrja formale e Suedisë në NATO, Finlanda do të marrë pjesë për herë të parë si një anëtare e plotë e aleancës perëndimore ushtarako-mbrojtëse. Stërvitjet do të zgjasin pothuajse dy javë dhe do të marrin pjesë 20,000 ushtarë nga 14 vende. Oficerët norvegjezë do të drejtojnë një stërvitje që synon përgatitjen e forcave për luftë në krahun verior të NATO-s. Nordic Response 24 do të zhvillohet në territorin e Suedisë, Norvegjisë dhe Finlandës, ndërsa përveç vendeve të përmendura do të marrin pjesë edhe Belgjika, Britania e Madhe, Kanadaja, Danimarka, Franca, Gjermania, Italia, Holanda, Spanja dhe Shtetet e Bashkuara. "Stërvitja do të demonstrojë aftësitë operacionale të NATO-s, kohezionin dhe vullnetin për të mbrojtur të gjithë anëtarët e NATO-s," tha ushtria finlandeze në një deklaratë për stërvitjen. Stërvitja ushtarake në veriun evropian është pjesë e një stërvitjeje më të gjerë ushtarake të NATO-s, të quajtur Steadfast Defender 24, e cila zhvillohet nga janari deri në maj të këtij viti, nga Suedia dhe Finlanda në Hungari dhe Greqi. Është stërvitja më e madhe ushtarake e aleancës perëndimore që nga Lufta e Ftohtë.

Stërvitjet e NATO-s

Finlanda është vendi i fundit që i është bashkuar NATO-s, duke refuzuar neutralitetin tradicional dhe Suedia fqinje pritet ta bëjë këtë deri në fund të muajit. Stërvitja, natyrisht, synon rrezikun nga lindja, nga Rusia, e cila ka dy vjet që lufton në Ukrainë. Finlanda dhe Rusia kanë qenë historikisht në luftë, dhe ata ndajnë një kufi 1340 kilometra të gjatë. Stërvitjet më të mëdha të NATO-s në dekada, "Steadfast Defender", filluan më 24 janar dhe do të vazhdojnë deri në fund të pranverës 2024. Stërvitjet bazohen në një skenar ku një sulm rus në territorin e Aleancës shkakton aktivizimin e Nenit 5 të NATO-s, raportoi Bild. Neni 5 i detyron anëtarët të ofrojnë ndihmë për çdo shtet që është sulmuar, duke deklaruar se një sulm i armatosur ndaj një ose më shumë aleatëve është një sulm ndaj të gjithëve. Rusia mund të përpiqet të sulmojë Evropën në fund të vitit 2024 ose në fillim të vitit 2025, një periudhë kur Shtetet e Bashkuara të Amerikës mund të jenë "pa një udhëheqës" dhe mund të përballen me vonesa në ofrimin e ndihmës për kombet evropiane, raportoi më herët Bild. NATO është e bindur se kombi agresor Rusia do të nisë një sulm ndaj një vendi të Aleancës, raportoi Financial Times.

Synimi

Aktiviteti i rëndësishëm stërvitor në det, në tokë dhe në ajër synon gjithashtu të kontribuojë në parandalim. "Një kundërshtar i mundshëm duhet të dijë se një sulm ndaj Norvegjisë është një sulm ndaj NATO-s - dhe ai do të digjet. Ne do të shfaqim aftësinë tonë për të marrë dhe operuar me forcat aleate për të mbrojtur Norvegjinë," thotë Komandanti Senior Grade Gjesdal dhe vazhdon: "Në këtë kontekst, pjesa e stërvitjes detare është thelbësore: Marrja e përforcimeve aleate në veri kërkon vendosjen e komandës së detit në Detin e Veriut dhe Detin Norvegjez dhe mohimin e detit në detin Barents. Në të njëjtën kohë, ne do të marrim përforcime në tokë dhe në ajër nga Finlanda dhe Suedia. Ne do ta praktikojmë këtë përpara se të ndodhë një betejë më e madhe e planifikuar në qendër të Finmarkut." "Në total, do të ketë operacione detare në Atlantikun e Veriut, veçanërisht në Detin Norvegjez. Operacione zbarkimi në bregdetin e Troms dhe Finnmark deri në Hammerfest. Operacione në tokë nga Alta në Finnmark në Hetta në Lapland Finlandeze. Operacione ajrore në të gjithë Kapela e Veriut. Forcat do të ushtrohen sa më realisht të jetë e mundur”. Rusia do të kërkojë të ndjekë nga afër stërvitjen dhe mund të përpiqet ta përdorë atë për të nxitur propagandën anti-perëndimore , tha Katarzyna Zysk, profesoreshë në Institutin Norvegjez për Studimet e Mbrojtjes, për High North News në janar. "Disa deklarata mund të vijnë, por asgjë përtej komenteve të zakonshme nga pala ruse gjatë ngjarjeve të tilla. Megjithatë, mund të përkeqësohen më tej marrëdhëniet e Rusisë me Perëndimin ose stabiliteti i brendshëm politik në Rusi.

 

Më të lexuarat