BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Bota

Dërgimi i tankeve në Ukrainë, Moska del me paralajmërimin e frikshëm: Pranë përplasjes direkte me Perëndimin

Dërgimi i tankeve në Ukrainë, Moska del me paralajmërimin e

Rusia ka paralajmëruar ditën e sotme se është në ‘prag të një përplasjeje të drejtpërdrejtë me SHBA-në dhe NATO-n’ dhe është ‘shumë e mundur’ që nuk do të ketë traktat për kontrollin e armëve bërthamore me Amerikën pas vitit 2026 për shkak të përpjekjeve të Uashingtonit për t’i shkaktuar atë që zyrtarët rusë e kanë cilësuar si “disfatë strategjike” në Ukrainë.

Zëvendësministri i Jashtëm Sergei Ryabkov tha se vendimi i Uashingtonit për të furnizuar Kievin me 31 nga tanket M1 Abrams ishte një “hap jashtëzakonisht shkatërrues” që “përshkallëzoi” luftën në Ukrainë.

Ryabkov pretendoi se këmbëngulja e dukshme e Uashingtonit për të shkaktuar ‘humbje strategjike’ ndaj Rusisë do të thotë se e ardhmja e traktatit të kontrollit të armëve bërthamore midis SHBA-së dhe Moskës është në dyshim. Ai paralajmëroi se shtylla e fundit e mbetur e traktatit mund të përfundojë në vitin 2026 pa një rinovim.

Si Rusia ashtu edhe Shtetet e Bashkuara kanë ende arsenale të mëdha armësh bërthamore të cilat aktualisht janë pjesërisht të kufizuara nga Traktati i vitit 2011, i cili në vitin 2021 u zgjat deri në vitin 2026. Ajo që vjen pas 4 shkurtit 2026 është e paqartë, megjithëse Uashingtoni ka treguar se dëshiron të arrijë një marrëveshje pasuese me Rusinë.

I pyetur nëse Moska mund të parashikonte që pas vitit 2026 të mos kishte një traktat për kontrollin e armëve bërthamore, Ryabkov i tha agjencisë shtetërore RIA: “Ky është një skenar mjaft i mundshëm”.