BREAKING NEWS

Berisha vë në lëvizje njerëzit e botës së krimit dhe kërcënon kandidatët demokratë që garojnë në zgjedhjet e 14 majit, ja si po i mban peng dhe shantazhon

Berisha vë në lëvizje njerëzit e botës së krimit
x
BREAKING NEWS

Nuk përmbahet Dash Shehi, sulmon ashpër Metën dhe Berishën, zbulon arsyen pse nuk iu bashkua koalicionit “Bashkë Fitojmë”

Nuk përmbahet Dash Shehi, sulmon ashpër Metën dhe Berishën,
x
BREAKING NEWS

Kriminelët në fushatën e 14 majit, kryetari i PS Mirditë jep dorëheqjen pas përfshirjes së njerëzve me precedentë penalë

Kriminelët në fushatën e 14 majit, kryetari i PS Mirditë jep
x
BREAKING NEWS

“Korrupsioni në FBI dhe Ukrainë”/ Media amerikane jehonë SKANDALIT ‘McGonigal’: Kina ndikoi në mënyrë korruptive te Rama

“Korrupsioni në FBI dhe Ukrainë”/ Media amerikane
x
BREAKING NEWS

Ja sëmundja nga e cila vuan Sali Berisha, Spartak Braho zbulon misterin dhe tregon si po shkon drejt burgut ish-kryeministri, zbardh planin e tij për të shkaktuar sërish vrasje politike

Ja sëmundja nga e cila vuan Sali Berisha, Spartak Braho zbulon misterin dhe
x
BREAKING NEWS

Drejt zbardhjes së plotë! Person me rrezikshmëri shumë të lartë, të rejat e fundit nga hetimet për sulmin ndaj Top Channel. Hetuesit kanë tre profile të sakta ADN-je

Drejt zbardhjes së plotë! Person me rrezikshmëri shumë
x
BREAKING NEWS

Gazetari zbardh prapaskenat mes PD dhe kandidatëve të primareve: Ka pasur marrëveshje të heshtura, ja ujditë që janë bërë në disa bashki në veri të vendit

Gazetari zbardh prapaskenat mes PD dhe kandidatëve të primareve: Ka
x
BREAKING NEWS

Koncesionet dhe investitorët strategjikë shkaktojnë debate tek “Ligjet”, opozita prezanton projektligjin për kompanitë “offshore” dhe kërkon të ndalohen pasi mbi 1 miliardë euro shkojnë te qeveria

Koncesionet dhe investitorët strategjikë shkaktojnë debate tek
x

Bota

Dokumentet zbulojnë planin e Putinit para pushtimit, tronditëse ajo që planifikohej t'i ndodhë Ukrainës deri në gusht

Dokumentet zbulojnë planin e Putinit para pushtimit, tronditëse ajo

Një institut britanik i mbrojtjes dhe sigurisë ka zbuluar detaje të planit të Moskës para pushtimit për Ukrainën, bazuar në dokumentet e kapur ruse të nënshkruara me sa duket nga Vladimir Putin, raporton SkyNews.

Rusia kishte planifikuar të merrte Ukrainën për 10 ditë dhe ta aneksonte atë deri në gusht të këtij viti, tha Instituti Mbretëror i Shërbimeve të Bashkuara për Studimet e Mbrojtjes dhe Sigurisë (RUSI).

Sipas grupit të ekspertëve të lidhur me Ushtrinë Britanike, vetëm një grup i vogël zyrtarësh rusë ishin në dijeni të shkallës së plotë të planeve.

Ai tha se edhe nënkryetarët e degëve brenda ushtrisë ruse nuk ishin në dijeni të planit për të pushtuar Ukrainën deri disa ditë para fillimit të pushtimit, dhe njësitë ushtarake taktike nuk morën urdhra deri disa orë më parë.

Marrja e kontrollit të centraleve bërthamore të Ukrainës, bankës qendrore dhe parlamentit.

Dokumentet zbuluan gjithashtu se Rusia planifikoi të pushtonte termocentralet e Ukrainës, fushat ajrore, furnizimet me ujë, bankën qendrore dhe parlamentin, dhe se shërbimet speciale ruse kishin për detyrë të vrisnin udhëheqjen ukrainase.

Ata dukej se supozonin se zyrtarët e qeverisë ukrainase “ose do të iknin ose do të kapeshin si rezultat i shpejtësisë së pushtimit”, tha RUSI.

Komuniteti i inteligjencës së Ukrainës beson gjithashtu se Rusia planifikoi të përdorte njësitë ajrore bjelloruse për të marrë kontrollin e termocentraleve bërthamore Rivne dhe Khmelnytsky.

Plani i pushtimit thuhet se detajonte komplote për të marrë nën kontroll termocentralet bërthamore të Ukrainës me qëllim që të strehohen trupat ruse, të fitohet kontrolli mbi sistemin energjetik të vendit dhe të shantazhojë potencialisht vendet evropiane me rrezikun e ndotjes nga rrezatimi.

Rusia planifikoi të fillonte pushtimin me një “fushatë masive raketore dhe sulmesh ajrore” kundër objektivave ushtarake ukrainase, tha RUSI.

Ai shtoi se Moska nuk do të synojë infrastrukturën kritike si termocentralet dhe hekurudhat, sepse këto ishin kyçe për planet e saj për të pushtuar vendin.

Rusia thuhet gjithashtu se kishte planifikuar bashkëpunimin e detyruar të guvernatorëve rajonalë dhe autoriteteve lokale, dhe FSB-ja kishte marrë detyrën të kapte zyrtarët lokalë.

Me kalimin e kohës, ajo planifikoi të sillte mësues dhe zyrtarë të tjerë nga Rusia për të filluar “riedukimin e ukrainasve”

Më të lexuarat