BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x
BREAKING NEWS

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça eksportoi të dhënat e sistemit TIMS, Karamuço zbardh detajet e fundit, futen në lojë edhe amerikanët

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x

Bota

E rëndë/ Vritet kandidatja për kryetare bashkie, sa kishte nisur fushata (Foto)

E rëndë/ Vritet kandidatja për kryetare bashkie, sa kishte nisur

Një kandidate për kryetare bashkie të një qyteti të shkatërruar nga dhuna në Meksikë është vrarë sapo ajo filloi fushatën, duke shënuar edhe një tjetër politikan që u qëllua për vdekje në vend javët e fundit.

Autoritetet në shtetin veri-qendror të Guanajuatos thanë se kandidatja Bertha Gisela Gaytán Gutiérrez u qëllua për vdekje në një rrugë në një qytet jashtë qytetit të Celaya. Kryebashkiakët në Meksikë shpesh përfshinin komunitete më të vogla përreth.

Video e skenës së vrasjes e postuar në rrjetet sociale tregonte një kortezh të vogël njerëzish që thërrisnin “Morena!” – emri i partisë së Gaytán-it. Në atë moment dëgjohen disa të shtëna dhe shihen njerëz duke vrapuar e duke u rrëzuar.

E rëndë/ Vritet kandidatja për kryetare bashkie, sa kishte nisur

Presidenti Andrés Manuel López Obrador tha se vrasja e kandidatëve të partisë së tij “dhemb shumë”, por ai nuk njoftoi ndonjë rritje të sigurisë për politikanët.

“Ata sapo kanë vrarë kandidaten tonë nga Celaya… Kjo është diçka që na ka zemëruar, tronditur, ne jemi në zi. Ne do të pezullojmë aktivitetet e fushatës”, tha Alma Alcaraz, një tjetër kandidate me partinë qeverisëse Morena.

Gaytan, 38 vjeçe u vra ndërsa përgatitej për një tubim elektoral dhe kishte thënë më herët të hënën në një konferencë për shtyp se kishte kërkuar mbrojtje për fushatën e saj.

Kjo ishte vrasja e fundit në garën gjithnjë e më të përgjakshme të zgjedhjeve të 2 qershorit në Meksikë. Të paktën 14 kandidatë janë vrarë që nga fillimi i vitit 2024.

Morena është partia e presidentit Andrés Manuel López Obrador, i cili largohet nga detyra në shtator. Zgjedhjet e 2 qershorit do të vendosin për pasardhësin e tij, si dhe për shumë njerëz në poste shtetërore dhe komunale.

Guanajuato ka pasur për disa kohë numrin më të madh të vrasjeve nga çdo shtet në Meksikë, dhe Celaya është padyshim vendi më i rrezikshëm për të qenë oficer policie në Amerikën e Veriut. Të paktën 34 policë janë vrarë në këtë qytet me 500 mijë banorë në tre vitet e fundit.

Meksika2
Meksika2

Në shtetin Guanajuato, me popullsinë e tij pak më shumë se 6 milionë, më shumë policë u qëlluan për vdekje në vitin 2023 – rreth 60 – numër më i lartë sesa në të gjitha Shtetet e Bashkuara.

Në dhjetor, 11 persona u vranë dhe dhjetëra të tjerë u plagosën në një sulm në një festë para Krishtlindjeve në Guanajuato. Vetëm disa ditë më parë, trupat e pesë studentëve të universitetit u gjetën në një automjet në një rrugë dheu në Celaya. Për vite me radhë, karteli Santa Rosa de Lima ka bërë një luftë të përgjakshme në terren me kartelin Jalisco për kontrollin e Guanajuato.

Dhuna kundër politikanëve është e përhapur në Meksikë. Gjatë fundjavës, kryetari i bashkisë së Churumuco, një qytet në shtetin fqinj të Michoacan, u qëllua për vdekje në një restorant në kryeqytetin e shtetit, Morelia. Guillermo Torres, 39 vjeç dhe djali i tij 14-vjeçar u sulmuan të dy në restorant. Djali i tij mbijetoi.

Dy kandidatë për kryetar bashkie u vranë në një qytet tjetër në Michoacan më 26 shkurt: Miguel Angel Zavala Reyes dhe Armando Perez Luna nga Morena dhe Partia e Veprimit Kombëtar, respektivisht.

Muajin e kaluar, prokurorët në Meksikën jugore thanë se kandidati për kryetar bashkie Tomás Morales u vra në shtetin e Guerreros në bregdetin e Paqësorit. Gjithashtu në mars, Alfredo González, një pretendent për kryetar bashkie në qytetin e Atoyac, Guerrero, u qëllua për vdekje.