BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x
BREAKING NEWS

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça eksportoi të dhënat e sistemit TIMS, Karamuço zbardh detajet e fundit, futen në lojë edhe amerikanët

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x

Bota

E trishtë/ Ndërron jetë gazetari i njohur, u sulmua nga një i panjohur duke...

E trishtë/ Ndërron jetë gazetari i njohur, u sulmua nga një

Një incident i ndodhur më 24 janar i ka marrë jetën një gazetari në Torontë të Kanadasë.

E trishtë/ Ndërron jetë gazetari i njohur, u sulmua nga një

Bëhet fjalë për Michael Finlay, një gazetar veteran i CBC, i cili sipas familjarëve ka ndërruar jetë si pasojë e plagëve të marra nga një sulm i kryer nga një person i pa identifikua.

Policia e Torontos ka sqaruar se sulmi ndodhi në orën 3:35 pasdite në zonën e Danforth Avenue dhe Jones Avenue, ndërsa dyshohet se autori është hasur rastësisht me Finlay dhe më pas e ka sulmuar atë.

Në momentin që sheh se gazetari gjendet i shtrirë në tokë me plagë të shumta, autori largohet nga vendngjarja. Autoritetet deklaruan se po vijon puna për identifikimin e autorit, i cili është përshkruar si mashkull në të 20-at e tij me një trup të hollë dhe të gjatë.

Finlay punoi me CBC si producente dhe redaktor radioje për 31 vjet përpara se të tërhiqej në vitin 2010.

Ngjarja ka nxitur reagime nga kolegë dhe miq të gazetarit.

Autori dhe ish-gazetari i vjetër i CBC, Jeffrey Dvorkin me një postim në Twitter e quajti Finlay një nga krijuesit më të mëdhenj të dokumentarëve të radios CBC dhe redaktorët e huaj.

Ai ka shpjeguar edhe detaje nga sulmi, detaje të cilat nuk janë konfirmuar nga policia.

“Ai ishte duke blerë ushqime, kur një bastard e shtyu nga pas, dhe ai ra, goditi kokën dhe theu disa brinjë”, shkroi Dvorkin.

Sulmi me pasojë vdekjen e gazetarit është në vazhdën e shtimit të sulmeve të kësaj natyre që ka shqetësuar autoritetet kanadeze.

Më të lexuarat