BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Bota

Çfarë i detyruan të sillnin nga shtëpia? Rezervistët i 'nxjerrin të palarat' Putinit dhe i bëjnë 'gjëmën' e madhe

Çfarë i detyruan të sillnin nga shtëpia? Rezervistët

Pas deklaratës së Putinit i cili njoftoi një mobilizim të pjesshëm me 300 mijë rezervistë, duket se rekrutët e rinj po braktisin kazermat.

The Times raporton se arsyeja se përse rekrutët po ndërmarrin një veprim të tillë është se i kanë bërë të flenë në dysheme sepse nuk ka shtretër.

Rekrutëve iu është kërkuar që të blinin vetë “sleeping bag”, dyshekë kampingu të cilat palosen në një çantë dhe mbahen me vete.

Atyre u është kërkuar gjithashtu që të blenë vetë edhe pajisjet mjekësore që do tu duhen kur të dërgohen në front.

Pamjet nga një kazermë në rajonin Altai të Siberisë jugore, tregojnë një eprore që u thotë rekrutëve që t’u kërkojnë grave dhe nënave të tyre të blejnë pako higjienike dhe pambuk, për t’u përdorur për të ndalur gjakderdhjen nëse plagosen.

Ajo thotë se kjo është diçka që ushtarët kanë bërë që nga luftërat e Rusisë në Çeçeni në fund të viteve 1990 dhe në fillim të viteve 2000. Eprori u thotë atyre se duhet gjithashtu të blejnë ilaçet e tyre ose t’i merrnin nga kutia e ndihmës së shpejtë që kanë në makina.

Kur një rekrut pyet nëse ushtria do të sigurojë ndonjë nga këto sende, ajo përgjigjet: “Ne ju kemi dhënë uniformë, gjithçka që lidhet me luftimet. Por gjëra të tjera, jo”, dëgjohet të thotë ajo.

Pamjet në mediat sociale tregojnë radhët e rekrutëve që flenë në stola dhe në dysheme. Një rekrut filmoi veten teksa braktiste kazermën ndërkohë që ishte i neveritur për kushtet që ofrohen atje.

“Unë refuzoj të kaloj kohë këtu. Kam ardhur të luftoj për atdheun, por e refuzoj. Shikoni se çfarë po ndodh këtu. Unë jam duke shkuar në shtëpi. Në dhomën tonë nuk kemi shtretër, asgjë” tha ai, duke ecur nëpër dhoma në të cilat dhjetëra burra ishin shtrirë duke fjetur në dysheme.

Një braktisje e tillë mund të sjellë pasoja për rekrutët, pasi një vendim i Kremlinit dënon deri me dhjetë vite burg të gjithë ata që refuzojnë të luftojnë në front.

Vendimi i Putinit për mobilizim e rezevistëve, ka krijuar një situatë kaotike ku rusët përpiqen të largohen nga vendi, ku më shumë se 115,000 rusë në moshë për të luftuar kanë ikur nga vendi.