BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Bota

Çfarë po ndodh në Tajvan? Kina rrethon ishullin me dhjetëra avionë dhe anije ushtarake

Çfarë po ndodh në Tajvan? Kina rrethon ishullin me

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha se kishte zbuluar praninë e 35 avionëve kinezë dhe 27 anijeve ushtarake rreth ishullit. Sipas ministrisë nga 35 avionë, 28 kaluan vijën dhe hynë në zonën e identifikimit të mbrojtjes ajrore të Taipeit.

Ndërkohë aeroplanmbajtësja kineze Shandong lundroi gjithashtu në Paqësorin lindor. “Forcat e Armatosura të Tajvanit kanë monitoruar situatën dhe kanë ngarkuar avionët, anijet e marinës dhe sistemet e raketave me bazë tokësore për t’iu përgjigjur këtyre aktiviteteve”, thuhet në një deklaratë.

Grupi transportues Shandong dhe dy grupe të veprimit sipërfaqësor kaluan tranzit në Detin Filipine, në lindje të Tajvanit, për stërvitje të paplanifikuara, të paparalajmëruara dhe të paprecedentë. Operacionet në rritje kineze synojnë të desensibilizimin, për ta bërë më të vështirë kuptimin e një pushtimi të mundshëm.

Autoritetet kineze nuk kanë bërë asnjë njoftim për stërvitjet dhe nuk ka pasur paralajmërime lundrimi të lëshuara për zonën. Ushtria Çlirimtare Popullore për herë të fundit zhvilloi stërvitje të mëdha me Shandong në lindje të Tajvanit si reagim ndaj një takimi midis presidentit të Tajvanit Tsai Ing-ëen dhe kryetarit të Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Kevin McCarthy.

Analistët dyshojnë se aktiviteti i kësaj jave është në përgjigje të tranziteve të fundit në ngushticën e Tajvanit dhe stërvitjeve të përbashkëta që përfshijnë SHBA-në dhe aleatët, dhe një vazhdimësi të kërcënimeve ushtarake ndaj Tajvanit.