BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Bota

“Jemi në një moment të rrezikshëm”/ Borrell e thotë hapur dhe paralajmëron për më të keqen: Putin nuk po luan bllofin për armët bërthamore

“Jemi në një moment të rrezikshëm”/ Borrell e

BE-ja duket se ka nisur të shqetësohet për kërcënimet e fundit të Vladimir Putin, se ai mund të përdorë armë bërthamore në konfliktin në Ukrainë.

Kjo vihet re në deklaratën e fundit të shefit të politikës së jashtme të bllokut, Josep Borrell, i cili tha se lufta në Ukrainë ka arritur në një "moment të rrezikshëm".

“Sigurisht që është një moment i rrezikshëm, sepse ushtria ruse është shtyrë në një qoshe dhe reagimi i Putinit, duke kërcënuar përdorimin e armëve bërthamore, është shumë i keq”, tha Borrell.

Shtatë muaj që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës, analistët pajtohen se forcat e Presidentit Putin janë në këmbë, por ai tha se duhet të arrihet një "zgjidhje diplomatike", një zgjidhje që "ruan sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës".

Në një fjalim të rrallë drejtuar kombit në fillim të kësaj jave, Putin tha se vendi i tij kishte "armë të ndryshme shkatërrimi" dhe do të "përdorte të gjitha mjetet në dispozicion ", duke shtuar: "Unë nuk po bëj bllof".

"Kur njerëzit thonë se nuk është një bllof, duhet t'i marrësh seriozisht,"- tha Borrell.

Borrell ishte i gatshëm të thoshte publikisht atë që shumë e shprehin privatisht, se Evropa dhe aleatët e saj po luftonin për të kontrolluar narrativën në këtë luftë, ndërsa Rusia shtron pikëpamjen se sanksionet evropiane kundër Rusisë ishin fajtore për këtë vuajtje.

Por kërcënimet e reja dhe shqetësuese të Moskës, duke përfshirë një bërthamor me mbulesë të hollë, po përqendrojnë gjithashtu mendjet. Shumica e liderëve perëndimorë, duke përfshirë zotin Borrell, janë ende kategorik për nevojën për të mbajtur kursin në një konflikt me shumë pasoja të gjera, mbi të gjitha për Ukrainën, por edhe shumë të tjerë.

Borrell hodhi poshtë shqetësimet se furnizimet me armë të BE-së po mbaronin dhe tha se ajo duhet të vazhdojë të ofrojë mbështetje ushtarake për Ukrainën, si dhe të zbatojë sanksione ekonomike kundër presidentit Putin dhe aleatëve të tij dhe të kryejë aktivitet diplomatik.