BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x
BREAKING NEWS

“Kamikazët” e Berishës dhe Metës i vënë “flakën” Bashkisë së Tiranës, bandës i prin Argita Malltezi, djali i Fahri Balliut, Tedi Blushi dhe “socialisti” Belind Këlliçi, ja çfarë ndodhi në protestën kundër Erion Veliajt

“Kamikazët” e Berishës dhe Metës i vënë
x
BREAKING NEWS

Telashet për Sali Berishën sapo kanë nisur, ja si të gjitha gjykatat i mbyllën dyert dhe e lanë në izolim, gati hapja e dosjeve të tjera nga SPAK për vrasje, grabitje të pronave dhe vjedhje

Telashet për Sali Berishën sapo kanë nisur, ja si të gjitha
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shpërfill vendimin e Gjykatës Kushtuese për Olta Xhaçkën, PS rrëzon kërkesën e opozitës, deputetja socialiste mbron bashkëshortin si investitor strategjik, debate dhe akuza mes palëve

Edi Rama shpërfill vendimin e Gjykatës Kushtuese për Olta
x
BREAKING NEWS

Vazhdon skenari i Ramës për rehabilitimin e “non-gratës”, Bardhi kërkon futjen e Sali Berishës në grupin e PD, SHBA e nxorën nga dera, kryeministri e fut nga dritarja

Vazhdon skenari i Ramës për rehabilitimin e
x

Bota

Lideri republikan i Senatit “braktis” Donald Trump, McConnell largohet nga posti në nëntor, zbardhen prapaskenat e përplasjeve të ashpra me manjatin, ja si u kthye kundër tij aleati besnik i ish-presidentit

Lideri republikan i Senatit “braktis” Donald Trump, McConnell

Lideri i pakicës në Senat, Mitch McConnell, njoftoi të mërkurën se do të heqë dorë nga posti i tij drejtues në nëntor, duke hapur një rrugë për Donald Trump për të “dekoruar” dhomën e sipërme sipas dëshirave të tij. Rinovime të ngjashme kanë ndodhur tashmë brenda Dhomës së Përfaqësuesve, dhe së fundmi, në Komitetin Kombëtar Republikan, ku Trump ka miratuar nusen e tij për të qenë bashkëkryetare e grupit. Por McConnell, ndonëse ishte i përshtatshëm për pjesën më të madhe të axhendës së Trump kur ai ishte president, dhe i rëndësishëm në marrjen e tre zgjedhjeve të Gjykatës së Lartë, është përplasur vazhdimisht me të në baza ideologjike dhe strategjike. Megjithatë, nëse Trump do të rimarrë presidencën, ai ka të ngjarë të gjejë një republikan që ai do që të udhëheqë në Senat. JD Vance, një republikan i mandatit të parë nga Ohio dhe një nga aleatët më besnikë të Trump në Senat, tha se shpreson se zëvendësimi i McConnell do të jetë më në harmoni me Trump.

Largimi i McConnell

Lideri historik i republikanëve në Senatin e Kongresit Amerikan, Mitch McConnell, ka njoftuar se në nëntor, që përkon me zgjedhjet presidenciale, do të lërë rolin e tij si lider i grupit konservator. McConnell, 82 vjeç, e ka mbajtur atë rol që nga viti 2007 dhe është deri tani republikani që e ka mbajtur atë rol për periudhën më të gjatë, duke tejkaluar mbajtësin e rekordit Bob Doyle në këtë renditje speciale të jetëgjatësisë që nga 2018. Zgjedhjet e reja të lidershipit do të zhvillohen në nëntor dhe pasardhësi i McConnell do të fillojë mandatin në janar, me marrjen e detyrës nga Kongresi i ri. McConnell e njoftoi vendimin e tij gjatë një fjalimi, në të cilin tha gjithashtu se donte të përfundonte mandatin e tij si senator i cili do të përfundojë në 2027. Vendimi për të bërë një hap prapa, shpjegoi ai, vjen pas vdekjes së gruas së zonjës Elaine Chao, Angela, në një aksident automobilistik që ndodhi në fillim të muajit, por ndoshta ka pasur ndikim edhe fakti që McConnell është bërë së fundmi një nga kundërshtarët kryesorë të brendshëm të Donald Trump.  "Një nga talentet më pak të vlerësuar në jetë është të kuptuarit kur ka ardhur koha për të ecur drejt një kapitulli të ri në jetën e dikujt - tha McConnell në sallë - kështu që sot qëndroj para jush për t'ju thënë se ky është mandati im i fundit si lider republikan në Senat”.

Përplasjet me Trump

I konsideruar si një nga politikanët më me përvojë dhe me ndikim në Uashington, McConnell ishte një nga mbështetësit kryesorë të presidentit gjatë katër viteve të Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë, por marrëdhënia e tyre u përkeqësua pas sulmit ndaj Kongresit më 6 janar 2021.McConnell denoncoi rolin e Trump në trazirat e Kapitolit, duke e quajtur atë një "shkelje të turpshme të detyrës". Trump ka përshkallëzuar sulmet ndaj McConnell që nga largimi i detyrës, dhe së fundmi ka ndihmuar në luftimin e marrëveshjes gjithëpërfshirëse dypartiake të kufirit që McConnell mbështeti. Ndikimi i jashtëzakonshëm i McConnell ka fillouar të zbehet përballë presionit të senatorëve të rreshtuar me pozicionet Trumpiane, me vetë ish-presidentin duke thënë në mënyrë eksplicite se nëse rizgjidhej në Shtëpinë e Bardhë, nuk do të ishte në gjendje të punonte më me McConnell si lider i Senatit.

“Pasardhësi” i tij

Ndër pretendentët për të zëvendësuar McConnell janë Minority Whip John Thune nga Dakota e Jugut, ish-kampiku John Cornyn nga Teksasi dhe John Barrasso nga Wyoming, sipas Politico. Deri më tani, Cornyn është i vetmi republikan që ka bërë publik planin e tij për të pasuar McConnell. “Unë po kërkoj nga kolegët e mi republikanë që të më japin mundësinë për të pasuar udhëheqësin McConnell. Kam mësuar shumë gjatë kohës sime brenda dhe jashtë udhëheqjes së Senatit,"tha Cornyn në një deklaratë të mërkurën. “Gjatë gjithë kohës sime kam ndërtuar një historik të dëgjimit të kolegëve dhe kërkimit të konsensusit, duke udhëhequr luftën për të ndaluar politikat e këqija që janë të dëmshme për kombin tonë dhe kauzën konservatore”, shtoi ai. "Tre Johns", siç janë quajtur, e kanë mbështetur Trumpin për president; ndërsa McConnell jo.