BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Bota

Lufta në Izrael: SHBA thotë se ‘punon’ për të zgjatur më tej armëpushimin

Lufta në Izrael: SHBA thotë se ‘punon’ për të

Pas zgjatjes së tij, armëpushimi skadon nesër në orën 07:00. 

Qeveria amerikane njoftoi dje se po përpiqet që armëpushimi mes ushtrisë izraelite dhe  lëvizjes islamike palestineze Hamas, i cili hyri në fuqi të premten dhe u zgjat për 48 orë, të zgjasë më shumë. Pezullimi i operacioneve, i cili fillimisht ishte planifikuar të zgjaste 4 ditë, nuk është e qartë nëse do të jetë e mundur të zgjatet më tej, megjithatë, pranoi Uashingtoni.

“Ju e dini se ne jemi në favor dhe ne do të vazhdojmë të punojmë për të,” u tha gazetarëve dje zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të presidencës amerikane.

“Ne duam t’i shohim të liruar të gjithë pengjet,” tha John Kirby . “Një mënyrë për ta bërë këtë janë këto pauza, ju duhet të bëni pauzë për të nxjerrë pengjet jashtë (…) ata shkojnë së bashku.”

“Ne shpresojmë se do të jemi në gjendje të vazhdojmë të punojmë me Izraelin, Katarin dhe Egjiptin për të parë nëse mund ta zgjasim armëpushimin më tej”, shtoi ai.

Pas zgjatjes së tij, armëpushimi skadon nesër në orën 07:00 (koha lokale dhe greke). Zoti Kerby shprehu gjithashtu shpresën që pengjet e tjerë që janë shtetas amerikanë të lirohen.

Deri më tani është liruar një vajzë 4-vjeçare, e cila sipas qeverisë amerikane humbi prindërit, e vranë para syve, ndërsa para marrëveshjes ishin liruar nga Hamasi dy gra me nënshtetësi amerikane.

Uashingtoni beson se ka dy gra amerikane mes pengjeve të mbajtura nga Hamasi. 7 amerikanë të tjerë janë të zhdukur, por nuk dihet nëse janë pengje.

“Nuk kemi asnjë indikacion se Hamasi po përpiqet të luajë një lojë me amerikanët ”, tha përfaqësuesi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare.

“Mendoj se është e rëndësishme të mbani mend disa gjëra. Së pari, numri i amerikanëve është i vogël. Dhe numri i amerikanëve që mund të lirohen , domethënë “gratë dhe fëmijë”, është “madje më i vogël”, shpjegoi zoti Kerby.

Deri dje janë liruar 81 pengje të Hamasit, mes tyre 61 shtetas izraelitë dhe në këmbim janë liruar 180 palestinezë që mbaheshin në burgjet izraelite.