BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Bota

Me zemra të shkulura, zbulohet varri masiv me eshtrat e 76 fëmijëve, ja arsyeja tronditëse përse u sakrifikuan

Me zemra të shkulura, zbulohet varri masiv me eshtrat e 76

Një zbulim i rrallë arkeologjik është bërë në Peru, ku janë zbuluar varret e 76 fëmijëve të flijuar rreth 1 mijë vjet më parë në rituale fetare, ndërsa i frikshëm është fakti që të gjithëve u mungon zemra. Gërmimet u bënë në një vend të shenjtë parahispanik në bregun verior të Perusë.

“Ne kemi gjetur 76 varre me eshtrat e fëmijëve të flijuar në gërmimet e fundit që kemi kryer, ” tha për AFP arkeologu Luis Flores, një nga studiuesit në shenjtëroren Pampa La Cruz.

Eshtrat e fëmijëve, të sakrifikuar ishin midis moshës 6-15-vjeç, dhe u zbuluan mes korrikut dhe gushtit në dy zona të kësaj faltoreje të vendosur në komunën e Huanchaco, 500 km në veri të Limës.

“Ne ishim të befasuar që ndërsa gërmuam 10 ose 20 centimetra, dolën gjithnjë e më shumë mbetje. Kuptuam se ishin fëmijë,” tha Flores.

Ai shpjegoi se gjokset e fëmijëve ishin hapur ndërsa zemrat e tyre ishin hequr në nder të perëndive.

Dyshohet se flijimet mund të jenë për shkak të mungesës së shiut, probleme politike apo luftërave, në popullin Chimu, zbulojnë arkeologët.

Mes zbulimeve janë 5 vajza të varrosura në grup së bashku, në rreth, me kokat të bashkuara.

Në këto gërmime, përveç arkeologëve peruan, morën pjesë studentë dhe akademikë nga universitetet e Floridës dhe Luiziana në Shtetet e Bashkuara.

Puna e gërmimit përfundoi këtë muaj, por do të rifillojë në vitin 2023, tha Flores, kështu që numri i eshtrave njerëzore mund të rritet.

Ky zbulim më pas çoi në rishikimin e teorive rreth sakrificave njerëzore në ritualet parahispanike.

Qytetërimi Chimú u përhap përgjatë bregdetit peruan deri në Ekuadorin e sotëm. Rreth vitit 1475 u zhduk kur u pushtua nga perandoria Inka, kryeqyteti i së cilës ishte Cusco (në Perunë juglindore).

Nga ana tjetër, perandoria Inka u nënshtrua nga Pizarro dhe njerëzit e tij disa dekada më vonë.