BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Bota

Ngrihet alarmi, zbulohet rasti i parë i gripit të shpendëve tek njeriu

Ngrihet alarmi, zbulohet rasti i parë i gripit të shpendëve tek

Autoritetet shëndetësore të Kilit kanë identifikuar rastin e parë njerëzor të gripit të shpendëve, njoftoi Ministria e Shëndetësisë në Santiago. Ai është një 53-vjeçar me grip të rëndë. Sipas ministrisë, pacienti ndodhet në spital në gjendje të qëndrueshme.

Autoritetet po kryejnë një hetim për të përcaktuar burimin e infeksionit dhe po gjurmojnë kontaktet e pacientit. Autoritetet kiliane kishin raportuar raste të H5N1 te shpendët e egër në fillim të dhjetorit. Shpërthimet e fundit në fermat e shpendëve kanë detyruar qeverinë të pezullojë eksportet e shpendëve.

Raste janë regjistruar edhe në fermat e shpendëve në Argjentinë, megjithatë Brazili që vendi me eksportet më të mëdha të shpendëve në botë nuk ka zbuluar asnjë rast, duke mbetur zyrtarisht i lirë nga virusi. Autoritetet shëndetësore të Kilit vunë në dukje se virusi mund të transmetohet nga zogjtë ose gjitarët detarë te njerëzit, por nuk ka asnjë rast të njohur të transmetimit nga njeriu te njeriu në vend.

Më 10 janar, autoritetet ekuadoriane konfirmuan rastin e parë jashtëzakonisht të rrallë të gripit A-H5 në një vajzë 9-vjeçare.