BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Bota

Një ditë përpara vizitës “delikate” në Pekin, zbardhet telefonata Scholz-Macron

Një ditë përpara vizitës “delikate” në

Presidenti francez Emmanuel Macron dhe kancelari gjerman Olaf Scholz bënë thirrje të premten për një “ri-balancim” të marrëdhënieve tregtare midis Evropës dhe Kinës në prag të vizitës së liderit gjerman në Pekin.

Dy liderët europianë diskutuan në  një video-telefonatë ndikimin e luftës në Ukrainë në sigurinë evropiane, bëri me dije zyra e shtypit të Presidentit Macron.


Scholz udhëton në Kinë këtë fundjavë, në një vizitë “delikate” tre-ditor në një kohë kur Perëndimi po ashpërson retorikën ndaj Pekinit , si për praktikat e tij tregtare ashtu edhe për afërsinë me Moskën.

Bashkimi Evropian ka akuzuar Kinën se ka përmbytur Evropën me mallra të subvencionuara të shitura me çmime nën tregun.


Komisioni Evropian hapi të martën një hetim ndaj furnizuesve kinezë të turbinave me erë, pas hetimeve për ndihmën shtetërore për panelet diellore, makinat elektrike dhe trenat

Macron dhe Scholz nënvizuan gjithashtu nevojën për të “nxitur konkurrencën evropiane”, veçanërisht duke thelluar tregjet pan-evropiane të kapitalit, një projekt që do të kërkonte harmonizimin e rregullave financiare në të gjithë bllokun, por që është frenuar nga mosmarrëveshjet midis Parisit dhe Parisit dhe Berlin .

Të dy riafirmuan gjithashtu “mbështetjen e tyre të palëkundur dhe afatgjatë për Ukrainën” dhe “diskutuan iniciativat evropiane për të ofruar mbështetje ushtarake për Ukrainën”, tha zyra e Macron.

Presidenti francez pritet të vizitojë Ukrainën prej disa javësh, por ai ka thënë se do ta bëjë udhëtimin vetëm kur të ketë diçka konkrete për të ndihmuar Kievin.