BREAKING NEWS

Shtëpia e Bardhë përshëndet Albin Kurtin për zgjidhjen e konfliktit dhe i kërkojnë Vuçiçit të ulë tensionet

Shtëpia e Bardhë përshëndet Albin Kurtin për zgjidhjen
x
BREAKING NEWS

Udhëtimi sekret i shefit të CIA-s në Kinë, çfarë misteri fsheh vizita e tij?

Udhëtimi sekret i shefit të CIA-s në Kinë,
x
BREAKING NEWS

Tronditëse në Përmet, 24-vjeçari vret nënën e tij

Tronditëse në Përmet, 24-vjeçari vret nënën e
x
BREAKING NEWS

Shmanget konflikti i shekullit, tension në ngushticën e Tajvanit, kinezët provokojnë amerikanët

Shmanget konflikti i shekullit, tension në ngushticën e Tajvanit,
x
BREAKING NEWS

Joe Biden nënshkruan marrëveshjen e borxhit, SHBA shmang falimentimin

Joe Biden nënshkruan marrëveshjen e borxhit, SHBA shmang falimentimin
x
BREAKING NEWS

Aksident me vdekje/ Përplasen dy makina, policia del me njoftimin zyrtar

Aksident me vdekje/ Përplasen dy makina, policia del me njoftimin zyrtar
x
BREAKING NEWS

Berisha reagon pas deklaratës së Ramës për Kurtin: Kërkon mëshirë nga Perëndimi për aferën McGonigal

Berisha reagon pas deklaratës së Ramës për Kurtin:
x
BREAKING NEWS

Ndodh sërish në Bulqizë! Banorët u helmuan nga ndotja e ujit të pijshëm, reagon policia

Ndodh sërish në Bulqizë! Banorët u helmuan nga ndotja e ujit
x

Bota

Ora e Tokës, ja arsyeja pse miliona njerëz në mbarë botën fikin dritat

Ora e Tokës, ja arsyeja pse miliona njerëz në mbarë

Ja çfarë duhet të dini përpara festimit të 16-të vjetor të Orës së Tokës.

Ora e Tokës u lançua në vitin 2007 nga Fondi Botëror i Kafshëve të Egra dhe partnerët e tij në Sydney, Australi, sipas një njoftimi për lajmet nga organizata . Organizata jofitimprurëse e përshkruan Orën e Tokës si “lëvizjen më të madhe globale bazë për mjedisin”.

“Ora e Tokës synon të rrisë ndërgjegjësimin dhe të ndezë biseda globale për mbrojtjen e natyrës, trajtimin e krizës klimatike dhe punën së bashku për të formuar një të ardhme më të ndritshme për të gjithë ne”, thotë WWF në faqen e internetit të Orës së Tokës .

Fushata e Orës së Tokës ka çuar në veprime të tjera që lidhen me frenimin e ndryshimeve klimatike. Kapitulli i WWF në Ugandë, për shembull, krijoi “Pyllin e Orës së Tokës” të parë në 2013. Përveç kësaj, Argjentina përdori fushatën e saj të Orës së Tokës 2013 për të ndihmuar në miratimin e një projektligji të Senatit për 8.4 milionë hektarë zonë të mbrojtur detare në vend, sipas WWF.

Për të marrë pjesë, gjithçka që duhet të bëni është të fikni dritat në shtëpinë tuaj nga ora 20:30 deri në 21:30 në zonën tuaj kohore lokale të shtunën.

Pika referimi ikonike si Empire State Building në Nju Jork, Space Needle në Seattle dhe Willis Tower në Çikago do të njohin Orën e Tokës duke u errësuar.

Si e ndihmon mjedisin fikja e dritave?

Sipas WWF, fikja e dritave është një mënyrë “simbolike” për të rritur ndërgjegjësimin për ndryshimet klimatike.

“Ora e errësirës na nxjerr nga ngarkesa e rutinave tona të përditshme dhe na lejon të reflektojmë për shtëpinë e vetme që ne të gjithë ndajmë”, tha organizata në njoftimin e saj për lajmet. “Përballë humbjes së përshpejtuar të biodiversitetit dhe ndryshimeve klimatike, nuk ka pasur kurrë një kohë më të rëndësishme për t’u bashkuar dhe për të ndërmarrë veprime për të ardhmen tonë kolektive.”

Faqja e internetit Ora e Tokës vë në dukje se planeti është në rrugën e duhur për të arritur mbi 1.5 gradë Celsius të ngrohjes, “duke e bërë këtë duke rrezikuar degradimin e pakthyeshëm të mjedisit dhe ndryshimet klimatike që do të ndikojnë në të gjitha shoqëritë dhe ekonomitë tona”.

Organizata inkurajon pjesëmarrësit të përdorin orën e tyre të fikur “duke bërë diçka pozitive për planetin tonë”.