BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Bota

Pamjet që po shokojnë gjithë botën/ Gratë po lindnin ndërsa rusët bombarduan spitalin, shihni çfarë ka mbetur pas (FOTO+VIDEO)

Pamjet që po shokojnë gjithë botën/ Gratë po lindnin

Avionët nuk kanë kursyer me bombardime dje as spitalin në qytetin Marupol në Ukrainë. Si pasojë e bombardimeve deri më tani raportohet se kanë humbur jetën 3 persona mes tyre edhe fëmijë.

Presidenti Volodymyr  Zelensky njoftoi se më shumë se 17 persona u plagosën, ndërsa pritet që numri i viktimave të rritet. Ai e cilësoi sulmin si një ‘mizoiri’ dhe ' prova përfundimtare e gjenocidit kundër ukrainasve.'  

Spitali, në qytetin e rrethuar të Mariupolit, u godit "disa herë" nga bomba ruse me eksploziv të fortë, ndërkohë që në bodrum gratë shtatzëna po lindnin.

Olha Stefanishyna, zëvendëskryeministrja e Ukrainës, tha se nuk mund të ketë më dyshime se spitali ishte 'shënjestruar' qëllimisht nga Rusia,  në një taktikë rrëqethëse jehone të përdorur gjatë bombardimeve të qytetit sirian të Alepos, ndërsa njerëzit e Putinit po luftonin përkrah trupave të diktatorit Basahr al- Asadit.

Shumë nga gratë shtatzëna të pranishme në spital fshiheshin në bodrum me urdhër të autoriteteve të spitalit, teksa sulmet dhe në Mariupol vazhdonin të shtoheshin.

Vetë Zelensky postoi një video që tregon ndërtesat e spitalit të dëmtuara rëndë, të filmuara brenda një dhome reparti të shkatërruar, me dritare të shpërthyera dhe tavan të shembur pjesërisht. Më shumë filmime treguan një parkim makinash të mbuluar me rrënoja dhe rrënojat e automjeteve që digjen teksa familjet e plagosura lëkunden në ajrin e ngrirë ndërsa binte bora.

'Greva direkte e trupave ruse në maternitet. Njerëzit, fëmijët janë nën rrënojat. Mizori! Edhe sa kohë do të jetë bota një bashkëpunëtor që injoron terrorin? Mbylle qiellin tani! Ndaloni vrasjet! Ju keni fuqi, por duket se po e humbni njerëzimin”, shkroi Presidenti në Twitter.

Më pas ai lëshoi një deklaratë nga pallati presidencial në Kiev, në të cilën tha se greva e spitalit "është prova përfundimtare se ajo që po ndodh është gjenocidi i ukrainasve".

Evropianët, nuk mund të thoni se nuk e keni parë atë që po ndodh. Ju duhet të shtrëngoni sanksionet derisa Rusia të mos mund të vazhdojë luftën e saj të egër. Çfarë lloj vendi bombardon spitalet? A ka frikë nga spitalet? Nga materniteti? A po fyente dikush rusët? A po qëllonin gratë shtatzëna në drejtim të Rostovit? Ishte “denazifikimi” i një spitali? Ajo që bënë rusët në Mariupol ishte përtej egërsisë.”- tha ai.

Në një intervistë të veçantë me Sky News, Zelensky shtoi se pushtuesit rusë duan që ukrainasit 'të ndihen si kafshë' duke i penguar ata të kenë akses në ushqim ose ujë, dhe iu lut NATO-s dhe Perëndimit të vendosin një zonë të ndaluar fluturimi mbi Ukrainë.

Ata duan që ne të ndihemi si kafshë sepse na kanë bllokuar qytetet... sepse nuk duan që njerëzit tanë të marrin ushqim apo ujë. Mos prit që unë të të kërkoj disa herë, një milion herë, të mbyllësh qiellin. Duhet të na telefononi, njerëzve  tanë që humbën fëmijët e tyre dhe të thoni "Më falni që nuk e bëmë dje".

Këshilli i qytetit të Mariupol tha se spitali kishte pësuar dëme 'kolosale', por nuk dha menjëherë një shifër të të plagosurve dhe të vdekurve. Nënkryetari i zyrës së Zelensky, Kyrylo Tymoshenko, tha se autoritetet po përpiqen të përcaktojnë numrin e viktimave.

Deputeti ukrainas Dmitry Gurin tha për BBC: “Ka shumë gra të vdekura dhe të plagosura. Nuk dimë ende për fëmijë apo të sapolindur.'

Pamjet video nga pasojat e sulmit treguan se pjesë të mëdha të spitalit ishin shembur plotësisht, ndërsa dyshekët e lagur me gjak u fotografuan të shtrirë në korridore.

"Rusia kreu një krim të madh," tha Volodymir Nikulin, një zyrtar i lartë i policisë rajonale, duke qëndruar në rrënoja. "Është një krim lufte pa asnjë justifikim." – shtoi ai.

Mariupol ka qenë nën bombardimet e rënda ruse për më shumë se një javë, me ushqimin, ujin dhe energjinë elektrike të ndërprerë disa ditë më parë, ndërsa  Kryqin e Kuq që i përshkruan kushtet atje si 'apokaliptike'.

Kreu i Kryqit të Kuq të Ukrainës tha se sulmet e djeshme ka të ngjarë të shkaktojë një kolaps të plotë të kujdesit pediatrik në Mariupol, pasi shumë nga pajisjet e spitalit dhe repartet e kujdesit pediatrik u bënë hi.

Pamjet që po shokojnë gjithë botën/ Gratë po lindnin

Pamjet që po shokojnë gjithë botën/ Gratë po lindnin

Pamjet që po shokojnë gjithë botën/ Gratë po lindnin

Pamjet që po shokojnë gjithë botën/ Gratë po lindnin

Pamjet që po shokojnë gjithë botën/ Gratë po lindnin

Pamjet që po shokojnë gjithë botën/ Gratë po lindnin

Pamjet që po shokojnë gjithë botën/ Gratë po lindnin

Pamjet që po shokojnë gjithë botën/ Gratë po lindnin

Pamjet që po shokojnë gjithë botën/ Gratë po lindnin

Më të lexuarat