BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Bota

Pas vizitës në Izrael, edhe Hamasi i bën një kërkesë Elon Musk

Pas vizitës në Izrael, edhe Hamasi i bën një

Një zyrtar i lartë i Hamasit ftoi miliarderin amerikan Elon Musk të martën (28 Nëntor) të vizitojë Rripin e Gazës për të parë shkallën e shkatërrimit të shkaktuar nga bombardimet izraelite.

“Ne e ftojmë atë të vizitojë Gazën për të parë masën e masakrave dhe shkatërrimeve të kryera kundër popullit të Gazës, në përputhje me standardet e objektivitetit dhe besueshmërisë”, tha zyrtari i lartë i Hamasit, Osama Hamdan në një konferencë për shtyp në Bejrut.

Të hënën, Elon Musk, manjati i mediave sociale i sulmuar për miratimin e tij të një postimi anti-hebre, vizitoi vendin e sulmit të Hamasit ndaj Izraelit dhe deklaroi angazhimin e tij për të bërë gjithçka që ishte e nevojshme për të ndaluar përhapjen e urrejtjes. Bëhet fjalë për Musk, njeriun që zotëron platformën e mediave sociale X.

Komentet e Hamdanit vijnë një ditë pasi një armëpushim i përkohshëm midis Izraelit dhe Hamasit u zgjat edhe për 48 orë të tjera.

“Brenda 50 ditëve, Izraeli hodhi më shumë se 40,000 tonë eksploziv në shtëpitë e banorëve të pambrojtur të Gazës”, tha ai, duke i bërë thirrje presidentit amerikan Joe Biden “të rishikojë marrëdhëniet e SHBA me Izraelin dhe të ndalojë furnizimin e tyre me armë”.

Duke folur për shkatërrimin e Gazës të shkaktuar nga Izraeli që nga fillimi i konfliktit më 7 tetor, Hamdan i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar që të dërgojë shpejt ekipe të specializuara të mbrojtjes civile për të ndihmuar në nxjerrjen e trupave ende të bllokuar nën rrënoja.

Armëpushimi i rënë dakord javën e kaluar ishte ndalimi i parë i luftimeve në shtatë javët që kur Hamasi sulmoi Izraelin, duke vrarë 1200 njerëz dhe duke marrë rreth 240 pengje në Gaza, sipas të dhënave izraelite.

Në përgjigje të atij sulmi, Izraeli ka bombarduar enklavën dhe ka ndërmarrë një ofensivë tokësore në veri. Të paktën 16,000 palestinezë janë vrarë, thonë zyrtarët palestinezë shëndetësorë, dhe qindra mijëra janë zhvendosur.