BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Bota

Pasi Putin shpalli mobilizimin, thirrja për ushtar mbërrin edhe tek ish-futbollisti i njohur (Emri+Foto)

Pasi Putin shpalli mobilizimin, thirrja për ushtar mbërrin edhe tek

Pas kreu shërbimin ushtarak në moshën 18-vjeçare, Diniyar Bilyaletdinov iu bashkua Lokomotivës Moskës në vitin 2004. Nga ky moment, lojtari rus luajti në disa ekipe evropiane, përfshirë Evertonin. Ai tani është 37 vjeç dhe sërish i ka ardhur thirrja për t’iu bashkuar ushtrisë (Putini kërkoi mobilizim të përgjithshëm për të arritur qëllimet e tij në Ukrainë).

Bilyaletdinov do t’i duhet përsëri t’i shërbejë ushtrisë ruse 19 vjet pas thirrjes së parë. Këtë e konfirmoi babai i tij, Rinat, i intervistuar nga RIA Novosti:

“Diniyar ka marrë vërtet një thirrje. Vështirë të flas për emocione, sepse nuk ka shërbyer edhe pse ka kryer shërbimin ushtarak, por ka qenë specifik, me orientim sportiv. Ka qenë 19 vite më parë. D.m.th po, ka qenë i betuar, por ka shërbyer në linja sportive. Ligji thotë se do të thërriten nën armë burrat deri 35 vjeç, dhe ai është 37, kështu që ka një lloj mospërputhjeje.”

Babai i Bilyaletdinov pret lajme të sqarohet situata e djalit të tij:

“Çdo gjë mund të ndodhë, do të duhet të kuptohet nëse thirrja është e saktë. Nëse ka pasur mobilizim të përgjithshëm, atëherë duhet kuptuar. Ndërkohë presidenti ka vendosur për mobilizim të pjesshëm, gjithçka duhet të jetë në përputhje me ligjin”.

Një total prej 300 mijë rezervistësh do të thirren gjatë mobilizimit, që përfaqëson pak më shumë se 1% të burimit total të mobilizimit të Federatës Ruse. Aktualisht, Diniyar Bilyaletdinov është pjesë e stafit teknik të Rodina-2, në divizionin e dytë.