BREAKING NEWS

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja dy njerëzit që po përdor ish-kryeministri për të mbyllur pazaret e tij të pista, si po hidhen miliona euro në prapaskenë

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur që do të arrestohet nga SPAK, lidhjet e tij me personazhet e botës së krimit që u fundosën nga Prokuroria e Posaçme dhe detajet si ka pastruar pasuri marramendëse

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur
x
BREAKING NEWS

Detajet e plota nga megaoperacioni i SPAK, si u zbardhën aleancat mafioze, nga pakti i Martinajt me Ben Ndokën dhe Shullazin për të vrarë Durim Bamin, te planet e të “ fortit” të Niklës me Dukajt për eliminimin e bosit të lojërave të fatit dhe ish-depu...

Detajet e plota nga megaoperacioni i SPAK, si u zbardhën aleancat mafioze,
x
BREAKING NEWS

Dosjet përvëluese të francezeve dhe belgëve do të godasin të tjerë zyrtarë të lartë të Policisë së Shtetit, politikanë dhe gazetarë,  SPAK sekuestron telefonin e një zyrtari të lartë, ja skandali ku është përfshirë

Dosjet përvëluese të francezeve dhe belgëve do të
x
BREAKING NEWS

Politika, media dhe bizneset të mbushura me spiunë të ish-Sigurimit të Shtetit, KGB dhe UDB, ja si po shantazhohen e kërcënohen me dosjet e “zeza” personazhet “VIP”, Lulzim Basha zbardh kulisat më të fundit

Politika, media dhe bizneset të mbushura me spiunë të
x
BREAKING NEWS

Kreu i Nismës Thurje Endri Shabani flet hapur, nga pazaret Rama-Berisha kundër drejtësisë dhe shqiptarëve, te arsyet pse ka vendosur të hyjë në politikë, vizionet që ka për të ardhmen e Shqipërisë dhe planet e tij për të promovuar zhvillimin ekonomik t...

Kreu i Nismës Thurje Endri Shabani flet hapur, nga pazaret Rama-Berisha
x
BREAKING NEWS

Shqipëria bazë për klandestinët, pas Melonit dhe kryediplomati britanik kërkon ofertë si ajo e Shëngjinit për emigrantët e paligjshëm që shkojnë në Britani, ja detajet e vizitës

Shqipëria bazë për klandestinët, pas Melonit dhe
x
BREAKING NEWS

Qeveria në panik pas thirrjes së Belinda Ballukut dhe Engjëll Agaçit në SPAK, 17 vendimet që rëndojnë pozitat e Sekretarit të Përgjithshëm të Kryeministrisë, dëshmitë e tyre kundër Erion Veliajt, mazhoranca në kaos

Qeveria në panik pas thirrjes së Belinda Ballukut dhe Engjëll
x

Bota

Përshkallëzimi i tensioneve/ Nga shënjestrimi i Gardës Revolucionare, te sulmi kibernetik, zbulohen 4 opsionet e kundërpërgjigjes së Izraelit ndaj Iranit

Përshkallëzimi i tensioneve/ Nga shënjestrimi i Gardës

Katër opsionet u diskutuan në tryezën e këshillit të luftës të Izraelit për përgjigjen e Tel Avivit ndaj sulmit të Iranit, me qëllim arritjen e rezultateve të ndryshme strategjike duke filluar nga parandalimi i një sulmi të ri në të ardhmen deri te shmangia e një lufte në shkallë të gjerë. Këto opsione janë publikuar nga New York Times.“Izraeli nuk dëshiron që Irani të arrijë në përfundimin se mund të sulmojë tokën izraelite në përgjigje të një sulmi izraelit kundër interesave iraniane në një vend të tretë. Por në të njëjtën kohë, Izraeli nuk dëshiron dhe nuk mund të përballojë një konflikt në shkallë të gjerë me Iranin, ndërsa ai po lufton në Gaza dhe po lufton me satelitët e Teheranit në kufirin e tij”, -thanë zyrtarët izraelitë për NYT. Sipas New York Times, anëtarët e këshillit të luftës të Izraelit po shqyrtojnë opsione mjaft të forta për t’i dërguar një mesazh të qartë Iranit se sulme të tilla nuk do të mbeten pa përgjigje, por jo aq të forta sa të shkaktojnë përshkallëzim të madh.

Katër opsionet dhe disavantazhet e tyre
– Një sulm ndaj një objektivi iranian, siç është baza e Gardës Revolucionare, por jashtë Iranit, në një vend si Siria. Ana negative është se një opsion i tillë është në disproporcion me një sulm të drejtpërdrejtë nga Irani në tokën izraelite

– Një goditje në një objektiv simbolik në tokën iraniane, por një veprim i tillë do të kërkonte konsultim me SHBA-në në rrezik për të zemëruar Uashingtonin, i cili ka shprehur mosmarrëveshjet e saj me disa goditje të tilla.

– Një sulm kibernetik në infrastrukturën iraniane. Megjithatë, një veprim i tillë do të ekspozonte para kohe aftësitë e Izraelit në këtë lloj lufte dhe nuk do të ishte një përgjigje e ngjashme ndaj një sulmi ajror si ai i Iranit.

– Përshpejtimi i sulmeve në shkallë të vogël në tokën iraniane, duke përfshirë atentate në shënjestër që do të kryhen nga Mossad. Për sulme të tilla, megjithatë, Izraeli nuk merr përgjegjësi dhe për këtë arsye nuk pranon publikisht një goditje si ajo e Iranit se një përgjigje e shpejtë me argumentin e vetëmbrojtjes do t’i jepte legjitimitet sulmit të Tel Avivit. “Megjithatë, mbetet e panjohur pse ky vendim nuk u mor përfundimisht”, shton New York Times.

Zyrtarët amerikanë janë përpjekur si publikisht ashtu edhe privatisht të bindin Izraelin se nuk ka nevojë të hakmerret kundër Iranit, duke argumentuar se Netanyahu mund të pretendojë fitoren pasi ka kapur me sukses raketat balistike dhe dronët e dërguar nga Teherani. Në të njëjtën kohë, megjithatë, ka zyrtarë amerikanë që thonë se e kuptojnë se mund të jetë e pamundur të parandalohet një kundërsulm izraelit, sepse ata e kuptojnë se ka zyrtarë izraelitë që besojnë se duhet të ketë një përgjigje që do të shihet nga e gjithë bota.