BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i mbyllin dyert, Monika Kryemadhi sulmon bashkëshortin si shërbëtor të Edi Ramës

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho flet pa “doreza”, ja detajet nga sëmundja e vjetër e Ilir Metës, manovrat e tij me përjashtimin e Monika Kryemadhit dhe prapaskenat e forta që po ndodhin brenda ish-LSI, nga largimi i bashkëpunëtores së tyre të kasafortave, te shkërmoqja ...

Spartak Braho flet pa “doreza”, ja detajet nga sëmundja e
x
BREAKING NEWS

Gjyqtari që i dha PD Sali Berishës para vetingut, ja pasuria e “çmendur” e Agron Zhukrit, si u bë milioner nga gruaja e tij që nuk i justifikon dot të gjitha të ardhurat e saj me pagat dhe aktivitetin privat, zbardhen “flamujt e kuq” në KPK...

Gjyqtari që i dha PD Sali Berishës para vetingut, ja pasuria e
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për pensionistët, ja çfarë po përgatitet me skemën e re të pensioneve, nga indeksimi, kompensimet, ndryshimet në fshat dhe qytet dhe deri tek kontributet për të vetëpunësuarit në bujqësi

Lajme shumë të mira për pensionistët, ja çfarë
x
BREAKING NEWS

Nuk ndalet Ilir Meta, vijon kërcënimet ndaj kreut të SPAK: Do t’i qepem Dumanit brez pas brezi, nëse është trim le të...

Nuk ndalet Ilir Meta, vijon kërcënimet ndaj kreut të SPAK: Do
x
BREAKING NEWS

Ja pse Europa ka mbyllur dyert e arratisjes së Metës dhe Kryemadhit, dosja e tyre e “e zezë” e pastrimit të parave drejt fundit të hetimeve, Altin Dumani dhe Sotir Kllapi po bëjnë gati fletë-arrestet, zbardhen provat dhe dëshmitarët që kanë plasur “bom...

Ja pse Europa ka mbyllur dyert e arratisjes së Metës dhe Kryemadhit,
x

Bota

Renditja sipas milionave: Këto janë 5 familjet mbretërore më të pasura në botë

Renditja sipas milionave: Këto janë 5 familjet mbretërore më

Kështjella, prona, kompani prestigjioze dhe aksione marramendëse. Po rendisim më poshtë 5 familjet mbretërore më të pasura në botë. Në listë përfshihet familja mbretërore britanike dhe 4 familje nga Lindja e Mesme, pasuria e të cilave ka kapur majat, falë industrisë së naftës.

5.Britania e Madhe – 88 miliardë dollarë

Përveç pasurisë së kurorës, pronat e shumta të familjes – duke përfshirë kështjellën Sandringham në Norfolk dhe Balmoral në Skoci – e radhisin atë mbi familjen mbretërore të Tajlandës apo Bruneit, por shumë poshtë sheikëve nga Lindja e Mesme.

4. Abu Dhabi, Emiratet e Bashkuara Arabe – 150 miliardë dollarë

Familja mbretërore e Abu Dhabit – që rrjedh nga i njëjti fis me familjen mbretërore të Dubait – zotëron një pasuri prej 150 miliardë dollarësh. E gjithë pasuria e tyre vjen kryesisht nga shitja e naftës në fillim të viteve 1970, që i dha një bum ekonomik të jashtëzakonshëm Abu Dhabit.
Sheikh Khalifa bin Zayed Al Nahyan – emir i Abu Dhabit dhe gjithashtu president i Emirateve të Bashkuara Arabe në vitin 2004 – pas vdekjes së babait të tij, zotëronte toka në Londër me vlerë 7.1 miliardë dollarë.

Sipas “The Guardian”, këto prona janë të lëshuara me qira dhe sjellin më shumë se 200 milionë dollarë të ardhura në vit. Ai gjithashtu kryesoi për një kohë të gjatë Autoritetin e Investimeve të Abu Dhabit, që gjeneronte të ardhura me vlerë rreth 696 miliardë dollarë.

3. Katar – 335 miliardë dollarë

Vëmendje e madhe po i kushtohet gjithnjë e më shumë Katarit, pasi u vendos që do të jetë organizator i Kupës së Botës. Familja në pushtet e Katarit zotëron prona në të gjithë globin, duke përfshirë rrokaqiellin Shard në Londër, Olimpic Village, dyqanin e mallrave Harrods, si dhe aksione në Empire State Building, Nju-Jork.

Familja mbretërore, e kryesuar nga Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani, ka gjithashtu investime në Bankën Barclays, British Airways dhe kompaninë e automobilave Volkswagen, duke e çuar pasurinë në 335 miliardë dollarë.

2. Kuvajt – 360 miliardë dollarë

Familja Sabah ka sunduar Kuvajtin që nga viti 1752 dhe është e njohur për investimet e saj të mëdha në shumë kompani prestigjioze në Shtetet e Bashkuara. Besohet se familja mbretërore përbëhet nga rreth 1000 anëtarë dhe aktualisht drejtohet nga Sheikh Nawaf Al-Ahmad Al-Sabah.

Në vitin 1991, familja mbretërore e Kuvajtit vlerësohej të kishte një pasuri prej 90 miliardë dollarësh, por meqenëse aksionet u rritën ndjeshëm në vlerë, familja sot zotëron rreth 360 miliardë dollarë.

1. Arabia Saudite – 1.4 trilionë dollarë

Princi i kurorës, Sheikh Mohammed bin Salman, së fundmi nënshkroi një aksion prej 2 miliardë dollarësh në kompaninë e re të Jared Kushner. Por kjo është një shumë e papërfillshme për familjen mbretërore më të pasur në planet, që ka sunduar që nga viti 1744. Mbreti Salman, i cili ka marrë fronin në vitin 2015, mendohet se ka një pasuri prej 18 miliardë dollarësh, duke e bërë atë mbretin më të pasur në planet.