BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i mbyllin dyert, Monika Kryemadhi sulmon bashkëshortin si shërbëtor të Edi Ramës

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho flet pa “doreza”, ja detajet nga sëmundja e vjetër e Ilir Metës, manovrat e tij me përjashtimin e Monika Kryemadhit dhe prapaskenat e forta që po ndodhin brenda ish-LSI, nga largimi i bashkëpunëtores së tyre të kasafortave, te shkërmoqja ...

Spartak Braho flet pa “doreza”, ja detajet nga sëmundja e
x
BREAKING NEWS

Gjyqtari që i dha PD Sali Berishës para vetingut, ja pasuria e “çmendur” e Agron Zhukrit, si u bë milioner nga gruaja e tij që nuk i justifikon dot të gjitha të ardhurat e saj me pagat dhe aktivitetin privat, zbardhen “flamujt e kuq” në KPK...

Gjyqtari që i dha PD Sali Berishës para vetingut, ja pasuria e
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për pensionistët, ja çfarë po përgatitet me skemën e re të pensioneve, nga indeksimi, kompensimet, ndryshimet në fshat dhe qytet dhe deri tek kontributet për të vetëpunësuarit në bujqësi

Lajme shumë të mira për pensionistët, ja çfarë
x
BREAKING NEWS

Nuk ndalet Ilir Meta, vijon kërcënimet ndaj kreut të SPAK: Do t’i qepem Dumanit brez pas brezi, nëse është trim le të...

Nuk ndalet Ilir Meta, vijon kërcënimet ndaj kreut të SPAK: Do
x
BREAKING NEWS

Ja pse Europa ka mbyllur dyert e arratisjes së Metës dhe Kryemadhit, dosja e tyre e “e zezë” e pastrimit të parave drejt fundit të hetimeve, Altin Dumani dhe Sotir Kllapi po bëjnë gati fletë-arrestet, zbardhen provat dhe dëshmitarët që kanë plasur “bom...

Ja pse Europa ka mbyllur dyert e arratisjes së Metës dhe Kryemadhit,
x

Bota

Tensionet në Lindjen e Mesme, Irani fajëson Izraelin për shpërthimet në tubacionet e gazit

Tensionet në Lindjen e Mesme, Irani fajëson Izraelin për

Ministri iranian për Naftë, Javad Owji, ka fajësuar Izraelin për një sërë shpërthimesh të ndodhura së fundi, që ndërprenë linjat e transmisionit të gazit në provinca të Iranit, incidente që kanë rritur edhe më shumë tensionet mes dy shteteve rivale.

Duke folur me gazetarët më 21 shkurt, Owji i përshkroi incidentet si akte të qëllimshme të orkestruara nga Izraeli, që sipas tij, synonin të minonin furnizimet e brendshme të Iranit në dy provinca të mëdha. Owji nuk ofroi dëshmi për të mbështetur pretendimet e tij.

Autoritetet izraelite, si zakonisht, nuk kanë reaguar publikisht për këto akuza.

Shpërthimet e 14 shkurtit goditën linjat kombëtare të Iranit, duke çuar në ndërprerje të furnizimeve me gaz për të paktën pesë provinca iraniane. Shpërthime u raportuan në provincat Fars, Çaharmahal dhe Baktiari, ndërkaq kompania kombëtare e gazit i cilësoi incidentet si “akte sabotuese dhe terroriste”, që shënjestruan dy tubacione kryesore.

Në një artikull më 16 shkurt, New York Times citoi dy zyrtarë perëndimorë dhe një ekspert ushtarak të lidhur me Gardën Revolucionare Islamike të Iranit të kenë thënë se është e mundur që Izraeli qëndron prapa jo vetëm të shpërthimeve në tubacione, por edhe të një incidenti të ndarë në një fabrikë kimikatesh në perëndim të Teheranit.

Zyrtarët izraelitë nuk kanë komentuar as për incidentin në fabrikë.

Owji tha se dëmet në tubacion janë riparuar.

Irani dhe Izraeli për vite të tëra janë të përfshirë në një luftë në hije. Tensionet mes Iranit dhe Izraelit janë përkeqësuar që kur ka nisur konflikti në Rripin e Gazës mes Izraelit dhe Hamasit, grupit palestinez të shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian.

Shkatërrimi i marrëveshjes së vitit 2015 për armë bërthamore mes Iranit dhe fuqive botërore ka rritur po ashtu tensionet rajonale, përderisa Teherani është larguar nga zotimet e marrëveshjes dhe ka zgjeruar aktivitetet e tij bërthamore.

Bisedimet për ringjalljen e marrëveshjes, që ulte aktivitetet bërthamore të Iranit në këmbim të lehtësimit të sanksioneve, janë bllokuar./ REL