BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Bota

U tha se forcat ruse po përdorin terminalet e Starlink, reagon Elon Musk

U tha se forcat ruse po përdorin terminalet e Starlink, reagon Elon Musk

Pretendimet se forcat ruse në territoret ukrainase po përdorin internetin satelitor të Starlink nga SpaceX, janë mohuar nga kompania dhe vetë pronari i saj, Elon Musk.

Starlink që nga fillimi i luftës Rusi-Ukrainë thuhet se ka qenë jetik për komunikimet në fushën e betejës së Kievit, gjë që u mohua nga vetë kompania.

Sipas Inteligjencës ukrainase të Mbrojtjes (GUR), këto terminale po përdoren nga njësitë si brigada 83 ruse e sulmit ajror, e cila kryesisht lufton në rajonin lindor të Ukrainës.

Terminalet Starlink supozohet të jenë “geofenced” në mënyrë që të mos funksionojnë në vende të paautorizuara.

Por, ka pasur diskutime që forcat ruse mund të jenë në gjendje “të mashtrojnë” për ta bërë terminalin të funksionojë në një zonë të bllokuar që duket si e lejuar.

Këto akuza janë mohuar nga pronari i SpaceX, Elon Musk i cili tha: “Për aq sa dimë, Starlink nuk është shitur drejtpërdrejt e as tërthorazi në Rusi”, shkruan The Guardian, përcjell Telegrafi.
“Një numër i lajmeve të rreme pretendojnë se SpaceX po shet terminale Starlink në Rusi. Kjo është kategorikisht e rreme”, tha Musk.

Gjithashtu, edhe Starlink në një deklaratë nuk pranoi se pajisjet e saj përdoren nga forcat ruse.

“Nëse SpaceX merr njohuri se një terminal Starlink po përdoret nga një palë e sanksionuar ose e paautorizuar, ne do të hetojmë pretendimet dhe do të marrim veprime për të çaktivizuar terminalin nëse kjo konfirmohet”, tha Starlink.

Kundërpërgjigja e Starlink dhe pronarit të saj erdhi pasi GUR pretendoi se ka publikuar përgjimet nga biseda e dy ushtarëve rus në lidhje me terminalet.