BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Bota

Ura më e gjatë në botë do të ndërtohet në Itali, ja dy qytetet e mëdha që do të lidhë

Ura më e gjatë në botë do të ndërtohet në

Qeveria Meloni miratoi një dekret, në bazë të të cilit u vendos të ndërtohet një urë që do të lidhte Kalabrinë me ishullin e Siçilisë.

Ura e Ngushticës së Mesinës është një projekt që në të kaluarën është diskutuar shpesh herë, duke shkaktuar konfrontime partiake dhe brenda qeveritare.

Nëse ajo që sapo është miratuar këtë herë mund të përmbyllet vërtet, punimet do të nisin në korrik 2024 dhe pritet të përfundojnë brenda pesë viteve. Kjo urë me kabllo do të jetë 3.3 kilometra e gjatë (për lëvizjen e makinave dhe trenave) dhe siç theksohet “do të jetë më e gjata në botë”. Objektivi kryesor është zëvendësimi i lidhjes aktuale që realizohet me traget dhe favorizimi i zhvillimit ekonomik të Italisë së Jugut. Dekreti përkatës i qeverisë së Romës parashikon që një kompani e posaçme publike (Società Stretto di Messina) do të ndërmarrë koordinimin e veprimeve të nevojshme për ndërtimin e urës. Kostoja totale llogaritet në 7 miliardë euro, të cilat do të mbulohen tërësisht nga shteti italian.

“Do ta bëjmë realitet këtë projekt madhështor, dhe do t’i lëmë përshtypje mbarë botës”, nënvizohet në një komunikatë për mediam ministria që do të merret me projektin.

Gazeta italiane La Repubblica, megjithatë, shkruan se në të kaluarën janë shpenzuar mbi 300 milionë euro për studime dhe ngritjen e kompanive të veçanta me këtë objektiv specifik, pa iu dorëzuar qytetarëve asnjë metër të urës me kabllo. Në të njëjtën kohë, sipas shumë ekspertëve, duhet marrë seriozisht se bëhet fjalë për një zonë sizmike dhe se në kushte të këqija atmosferike, sidomos me erë të fortë, nuk mund të ishte e mundur qasja në “Urën e ngushticës së Mesinës”.

Së fundi, për të qenë në gjendje të kufizohet gjatësia e saj në 3,3 kilometra, duhet të zgjidhet domosdoshmërisht një zonë e cila është mjaft larg nga qytetet Rigio në Kalabri dhe Messina në Siçili, me një “rrezik” për të vazhduar, gjithsesi funksionimin e lidhjes aktuale, nëpërmjet trageteve.