BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x
BREAKING NEWS

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku, në skenë del dhe kompania e oligarkut rus Oleg Deripaska, KLSH liston shkeljet e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku,
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para prokurorëve specialë për njohjen me Mërtirin dhe Zoton, tentativat e partneres së ish-zv/kryeministrit për të zhdukur dokumentin e rëndësishëm dhe shitjet fiktive të kryera me qellim ...

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para
x
BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të Kuvendit, përjashtimin e deputetëve që ushtrojnë dhunë nga 30 ditë e zbret në 10, ja ndëshkimi i ashpër që do të jepet për ligjvënësit që përdorin tymuese gjatë seancës plenare...

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të
x
BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x

Ekonomia

MBZHR nxitje të rinjve për t’u bërë pjesë e shkollave të mesme profesionale bujqësore

MBZHR nxitje të rinjve për t’u bërë pjesë e

Promovimi i arsimit dhe formimit profesional, si zgjedhje e mirë për të rinjtë dhe si rrugë e sigurt dhe e shpejtë e integrimit të tyre në tregun e punës, vijon të mbetet një nga prioritetet e qeverisë, i konkretizuar me përmirësimin e vazhdueshëm të standardeve në shkollat profesionale të vendit.

Edhe Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural po punon për nxitjen e të rinjve për t’u bërë pjesë e shkollave të mesme profesionale bujqësore, duke forcuar kështu sektorin e bujqësisë.

Për të informuar të rinjtë mbi potencialin bujqësor të Shqipërisë dhe mundësitë që ofron sektori për ta, MBZHR u bë pjesë e aktivitetit “Ditët e Hapura me nxënës të shkollave 9-vjeçare dhe përfaqësues nga Ministria e Arsimit, Ministria e Ekonomisë dhe Universiteti Bujqësor i Tiranës.

“Përmes promovimit efektiv, përmirësimit të kurrikulave dhe infrastrukturës, ofrimit të mundësive tërheqëse dhe bashkëpunimit me industrinë dhe komunitetin, mund të sigurojmë që të rinjtë të shohin bujqësinë si një rrugë premtuese dhe e rëndësishme për të ardhmen e tyre”, u shpreh ministrja Anila Denaj në një postim në rrjetet sociale.

Arsimi profesional mbase ka mbetur si koncept te nxënësit e prindërit si zgjedhje dytësore, por duhet parë si zgjedhje parësore, pasi sot nevojat e ekonomisë janë shumë të mëdha. Bizneset po kërkojnë forcë të shtuar pune.

Sot në arsimin profesional, rreth 60 % e nxënësve punësohen që në vitin e dytë apo të tretë të shkollës. Turizmi, TIK dhe bujqësia kanë kërkesa urgjente për punonjës të kualifikuar.