BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Ekonomia

Pallate të reja/ Nga energjia te pagat, ja kush u bë shkak për rritjen e kostove të ndërtimit në vend

Pallate të reja/ Nga energjia te pagat, ja kush u bë shkak për

Kostot në ndërtim u rritën sërish në fund të vitit të shkuar. Sipas INSTAT shkak kanë qenë pagesat për energjinë, materialet e përdorura dhe pagat

Çmimi i apartamenteve shënoi një rritje të ndjeshme vitin e kaluar, ndërsa pritet që e njëjta situatë të vijojë. Një nga shkaqet është dhe shtrenjtimi i kostos që sipas INSTAT ne periudhën tetor dhjetor u rritën me 4.1%.

Shkak sipas INSTAT janë shpenzimet për energjinë me gati 9% më të larta krahasuar me periudhën paraardhëse si dhe për paga me 4.5%, pasuar me materialet me 3.3%.

Për këtë kategori të fundit hidrosanitaret dhe ventilimi njohën rritjen me te larte me 4.4% pasuar me pas nga ato te ndërtimit dhe materialeve elektrike.

Nëse e krahasojmë 3 mujorin e fundit te 2022 me atë te 2023 vërehet një frenim të ritmit të rritjes pasi në atë periudhë kostot u shtuan me 7%.

Sektori i ndërtimit mbetet sërish ndër më optimistët për ekonominë e vendit çka rezultoi ne 6.6% te rritjes se besimit. gjate 2023 bashkitë dhanë 1602 leje ndërtimi nga 1420 qe u dhanë ne 2022.

Më të lexuarat