BREAKING NEWS

Gati goditja surprizë ndaj zyrtarëve të korruptuar, SHBA sjell specialistët e OPTAD dhe prokurorët kroatë që arrestuan Sanaderin për të asistuar SPAK, një “peshk i madh” pritet të arrestohet

Gati goditja surprizë ndaj zyrtarëve të korruptuar, SHBA sjell
x
BREAKING NEWS

Edi Rama gati të braktisë qeverinë, nuk pranon mandat të katërt, ja arsyet pse kryeministri do largohet dhe kur do ta lërë postin

Edi Rama gati të braktisë qeverinë, nuk pranon mandat të
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri kallëzon në SPAK Ulsi Manjën, një prokuror dhe dy gjyqtarë, ja 3 veprat e rënda penale që kanë kryer, zbardhen detaje nga dosja, si po mbahet në burg pa ligj “tmerri i italianëve” 

Idajet Beqiri kallëzon në SPAK Ulsi Manjën, një prokuror dhe
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia zbardh strategjinë që po ndjek Ilir Meta për të shpëtuar nga arresti me burg dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991, ja si Berisha ka qenë kundër rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës, si u largua atë ditë nga bulevardi me një makinë të Si...

Ilir Demalia zbardh strategjinë që po ndjek Ilir Meta për të
x
BREAKING NEWS

Ilir Beqaj drejt arrestimit, hetimet për ish-ministrin e Shëndetësisë janë shtrirë deri në Poloni për transferta të dyshimta parash, hetuesit futin në “sitë” lidhjet klienteliste, favorizimet me kompanitë të ndryshme farmaceutike, ja çfarë është gjendu...

Ilir Beqaj drejt arrestimit, hetimet për ish-ministrin e
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit, ja “perlat” që dyshohet se janë gjetur në celularin e sekuestruar në shtëpinë e nënës së deputetes së PL, hetuesit vizita “blic” nëpër institucione të ndryshme, skaner banesave të bashkëpunëtorëve të...

Rëndohen pozitat e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit, ja
x
BREAKING NEWS

Berisha u ka futur bërryla atyre që i shihte si rrezik, disa i largoi jashtë vendit dhe të tjerët i ka ekzekutuar, ja njerëzit që po përdor për të zgjidhur hallet e tij me SPAK, Ilir Meta është hajduti i famshëm i floririt, Fatos Mahmutaj zbardh prapas...

Berisha u ka futur bërryla atyre që i shihte si rrezik, disa i largoi
x
BREAKING NEWS

Britanikët tronditin pushtetarët shqiptarë, mbërrin grup i posaçëm në Tiranë për pastrimin e parave, nënshkruhet pakti mes SPAK dhe NCA, nisin procedurat për të dorëzuar dosjet për llogaritë në Londër

Britanikët tronditin pushtetarët shqiptarë, mbërrin grup i
x

Ekonomia

Për herë të dytë, Banka Qendrore Evropiane merr vendimin e fortë për Euron

Për herë të dytë, Banka Qendrore Evropiane merr vendimin e

Banka Qendrore Evropiane ka njoftuar një rritje rekord të normave të interesit  në eurozonë, e kjo me synimin e luftimit të inflacionit.

Banka ngriti të gjitha normat e saj kryesore me 0.75% dhe paralajmëroi se ka të ngjarë të rrisë përsëri normat më vonë gjatë këtij viti. Banka rriti normat e interesit në korrik, e para në më shumë se 11 vjet.

Çmimet në kontinet po rriten me ritmin më të lartë në 50 vite të shtyra nga kostot e larta të energjisë.

“Presionet e çmimeve kanë vazhduar të forcohen dhe zgjerohen në të gjithë ekonominë”,  tha BQE pas vendimit të saj të fundit.

Bankat qendrore rrisin normat e interesit për të rritur koston e huamarrjes, gjë që duhet t’i bëjë njerëzit të marrin hua dhe të shpenzojnë më pak dhe të kursejnë më shumë. Në teori, kjo ndihmon në frenimin e rritjes së çmimeve. Inflacioni në mbarë botën po nxitet nga çmimet më të larta të energjisë. Çmimet po rriteshin më shpejt ndërsa ekonomitë u rikuperuan nga efektet e pandemisë së koronavirusit, por ato u ngritën më tej për shkak të luftës së Rusisë në Ukrainë.

Ajo shtoi se nëse çmimet e gazit vazhdojnë të “rriten në qiell”, kjo do të sillte “recesion” në Europë:

“Nëse Rusia do të shkurtonte plotësisht furnizimet me gaz në BE, atëherë një skenar që BQE parashikon është racionimi i gazit në të gjithë zonën e euros dhe një recesion në vitin 2023”,  tha zonja Lagarde.