BREAKING NEWS

5 clans rise up in PD to "eat the head" of Sali Berisha, here's who will give him the final blow after June 23, the latest behind the scenes from the Slovak Republic are revealed

5 clans rise up in PD to "eat the head" of Sali Berisha, here's
x
BREAKING NEWS

The decision of the Home Office to declare Sali Berisha "non-grata" based on facts and not words, every evidence against the DP leader since 1996 was investigated and documented, the lawyer from London reveals details from the file of the British

The decision of the Home Office to declare Sali Berisha "non-grata"
x
BREAKING NEWS

Lulzim Basha reveals the shocking details of the secret agreement between Edi Rama and Sali Berisha, that's why Belinda Balluku was also part of the bargain for getting the stamp of the DP

Lulzim Basha reveals the shocking details of the secret agreement between Edi
x
BREAKING NEWS

The connection of Belinda Balluku and the fat payments for the incinerators, how KLSH revealed the abuses of the Minister of Infrastructure and Energy, here are the details from the report

The connection of Belinda Balluku and the fat payments for the incinerators, how
x
BREAKING NEWS

Another minister of Rama falls into the net of justice, SPAK launches investigations into Ogerta Manastirliu for the theft of pandemic funds, here is what the file contains

Another minister of Rama falls into the net of justice, SPAK launches
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha is corrupt, connected to criminal gangs and with characters convicted of drugs and money laundering, involved in affairs with Fazli? and use of power to enrich his children, "non-women" is not removed, London seals his fate the head of the DP

Sali Berisha is corrupt, connected to criminal gangs and with characters
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha remains a "non-woman" in Great Britain, the foreign media accuse her of being corrupt and mention the file that SPAK is investigating that she favored her son-in-law when he was prime minister, the socialists also react

Sali Berisha remains a "non-woman" in Great Britain, the foreign media
x
BREAKING NEWS

Gjiknuri returns as an associate of justice, here's how he broke down before SPAK prosecutors and denounced Ahmetaj's affairs, from meetings with the "bosses" of the incinerators, to trips to Germany and sleeping in a 5-star hotel, details from the fil...

Gjiknuri returns as an associate of justice, here's how he broke down
x

Aktualitet

"Albanian Narcos"/ Vis Martinaj's alliance with Ben Ndokë, Klodiana Lala "unravels" the details: Here's what brought the "King of Gambling" and the former MP together

"Albanian Narcos"/ Vis Martinaj's alliance with Ben Ndokë,

Klodiana Lala in a TV show this evening addressed the latest file of SPAK where many details about connections, clashes, alliances and murder scenarios between criminal groups or gangs are revealed.

It is no longer a soap opera, but one of the most incredible crime stories in Albania.

Worthy of Narcos and cartels.

How those who until yesterday were friends and then became enemies, the common revenge for the slain friends and relatives, seems to have brought them together once more, now to repel their opponents, who had appropriated the ground and were shooting at their doorsteps.

This seems to be the story of Ervis Martinaj, the so-called 'King of Gambling' in Albania, who disappeared without a trace since August 2022, and Arben Ndokës, the former deputy of the Socialist Party, who in December 2017, had lost in Lezhë, an ambush at the door of the house, brother Aleksandër Ndoka.

And in order to avenge the loss of his brother, he formed a partnership with Ervis Martinaj, who in turn sought retribution for his opponents, who had gone too far in their attack, eliminating from time to time soldiers of important of the 'King of Gambling'.
In other words, they had cut off the armed Ervis Martinaj's arms.

But if up until now all we could do was just guess at what was going on, or read the crime story, how it was being thinned out of its stones, without clearly understanding who was moving or eating the figures in field.

Now SPAK and the National Bureau of Investigation, with the recent cutting of 50 arrest warrants, in the framework of the largest operation ever undertaken by the justice system to attack criminal groups, has been able to reveal some of the most serious executions that took place in Albania. in the span of the last 15 years.

Events that were left without a perpetrator, but at the center of this bloody clash with numerous victims, it seems that the highest gang leaders in Albania were.

Who had come together against each other, with the aim of fully finalizing their revenge.

SPAK's announcement
The Special Prosecutor's Office has evidenced the commission of serious criminal offenses by 7 structured criminal groups with considerable power and geographical scope of their criminal activity in some of the main cities of the country such as Tirana, Durrës, Vlorë, Lezhë, Fushë - Kruje and Rëshen.

But what is the connection of Ervis Martinaj with the group of Arben Ndoka, once a former deputy of the Socialist Party, expelled from the parliament due to the decriminalization law.

And what brought them together, against other criminal clans.

Kush janë këto klane, që kishin shqetësuar kaq shumë rehatinë e bosit të kumarit, aq sa të ndërrmerrte një revansh.

Por që fillimisht i duhej një ortakëri.

Sipas të dhënave që disponon emisioni ‘Në Shënjestër’, menjëherë pas vrasjes së të vëllait, Aleksandër Ndoka, mëngjesin e datës 9 Dhjetor 2017, në derën e shtëpisë së tij në Lezhë, ish-deputeti socialist Arben Ndoka nisi kërkmet e tij, se kush mund të jenë autorët e mundshëm të ekzekutimit të njeriut të tij të afërt.

Edhe pse ka dyshime lidhur mbi emra të përveçëm ai nuk është ende i bindur mbi autorin e vërtetë. Pikërisht për këtë arsye ai thërret për të bërë be disa nga personazhet e botës së krimit.

Midis personazheve që iu përbetuan se nuk kishte lidhje me vrasjen e Aleksandër Ndokës ishte edhe Durim Bami, i njohur si një nga të fortët e Niklës dhe Aleksandër Deda alias Aleks Ndreka i njohur me nofkën Leksi i Druve.

Por ndërsa Arben Ndoka kishte hallet tij dhe ishte në gjuetinë për gjetjen dhe eleminimin e vrasësve të vëllait të tij, ai e kishte të pamundur ta realizonte i vetëm këtë mision.

Ndaj thërret në ndihmë Ervis Martinaj.

I cili edhe ky nga ana e tij, po shikonte se si po i ngushtohej laku dhe po i vriteshin bashkëpunëtorët një e nga një.

Dhe në pamundësi për të mbledhur forcat e pakësuara dhe dobësuara nga plumbat që po i korrnin kohë pas kohe të fortët të tij, ai vendos të lidhë një ortakëri me Arben Ndokën.

Ku pakti do të ishte, që të dy do të bashkonin fuqitë, sa herë ata do thërrisnin në armë njëri-tjetrin.

Pra një ndihmë reciproke, ku patjetër në ndihmë do vinin edhe njohjet e tyre në polici, që do i furnizonin me informacion, lidhur mbi lëvizjet e kundërshtarëve.

Dosja Hetimore
Pasi lidhën aleancë me njëri-tjetrin, këto dy grupime ranë në kontakt me grupe të tjera kriminale dhe rekrutuan vrasës me pagesë të cilët veprojnë kryesisht në zonën e Fushë- Krujës dhe atë të Burrelit.

Një nga këta kundërshtarë të përbashkët, të Ndokës dhe Martinaj, emri i të cilit ishte shënuar prej tyre me rreth të zi, ishte Durim Bami.

Një personazh i përfshirë në ngjarje të shumta kriminale, por edhe me dijeni për shumë të tjera që kanë ndodhur në këto vite.

Ku Arben Ndoka në njërin krah, për interesat të veta, dyshonte se Durim Bami ishte organizator i vrasjes së të vëllait, Aleksandrit.

SPAK
Arben Ndoka është i angazhuar me qëllim vrasjen e shtetasit Durim Bami për shkak se dyshon si autori kryesor dhe organizator i vrasjes së vëllait të tij shtetasit Aleksandër Ndoka ndodhur në Lezhë me datë 9 Dhjetor 2017. Ai shprehet se është i interesuar të vrasë Durim Bamin dhe vëllain e tij Valter Bami, por edhe persona të tjerë nëse do jenë në prezencë të tyre.

Me qëllim realizimin e vrasjes Arben Ndoka bashkëpunon me lidhjet e tij familjare dhe shoqërore.

Ervis Martinaj, nga krahu tjetër, mendonte se Bami i frikshëm, kishte lidhur aleancë me vëllezërit Leonard dhe Erlis Duka, dhe po punonte me ta që të hiqte qafe bosin e kumarit.

After the latter is said to have taken hostage and raped the father of the Duka brothers in a garage in the area of ??Fresco in Tirana.

And the latter are thought to have put all their wealth on the table to hit Martinaj and their group.

Where Santiago Malko, considered Martinaj's right-hand man, was executed in a short period of time.

Who was killed on August 17, 2019 near the area known as 'Xhamllek' in Tirana.

And on November 13, 2021, in the Great Ring Road in the Astir area of ??Tirana, Erigers Mihasi was shot dead inside the car he was traveling in.
As well as his friend, Armand Dumani.

SPAK
Ervis Martinaj has had the role of co-financier for the contracting of persons who will engage in the execution of the murder. It provided information on the whereabouts of Durim and Valter Bami, and Gentian Koç. And he conveyed this information to Arben Ndoka. Ervis Martinaj provided the vehicles for following and observing the target.

In other words, Martinaj would respond with money to former MP Ndoka, in order for him to achieve his goal. and up to 1 million euros were promised for the heads of Durim Bami and his brother.

In order to enable the safe elimination of Durim Bami, SPAK says that the Martinaj-Ndoka duo called for help from their old acquaintances in the world of crime.
One of these characters, if not among the scariest, that the world of crime has seen, is Emiljano Shullazi.

Who, although in prison, decided to cooperate with Martinaj and Ndoka and inside the cell provides an encrypted phone.

Shullazi himself is said to have clashed with Durim Bami, as he suspected that the latter on January 5, 2015 was the very organizer of the Kashari overpass attempt.

Where it was also said that Enver Stafuka shot at Shullazi, even though he was never charged. Enver Stafuka, as it is said, swore to Shullazi in the hospital that he did not know who he shot at.

Later, he was kidnapped and disappeared without a trace by a platoon in police uniforms, just a few seconds after he was separated from the brothers Durim and Valter Bami, his friend Gentjan Bejtja and Ramazan Rraja, the nephew of the former Socialist MP Rrahman Rraja.

In order to help the criminal alliance, Shullazi is said to have contacted Marklen Haka, once a close friend of Durim Bami, now his enemy.

Marklen Haka known as Tuku, who had survived several assassinations, informed Shullazi in prison about the movements of the two Bami brothers, the vehicles they used, the places they frequented and the people they associated with.