BREAKING NEWS

Here is the "big American punch" in the face of Sali Berisha, Ilir Meta and Edi Rama, the USA comes out on the side of Altin Duman, demands that the opposition distance itself from "non-women" and gives a strong message that misgovernance and corruptio...

Here is the "big American punch" in the face of Sali Berisha, Ilir
x
BREAKING NEWS

Here is the contract in the hands of the prosecutors that is making the "hole" for Ilir Meta and Monika, the role of Kryemadhi's mother and brother Drini who received 360 million ALL from SGS, the 2 people who opened the former president's files in SPA...

Here is the contract in the hands of the prosecutors that is making the
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta accuses Zeni television of having received an order to close its doors, Monika Kryemadhi attacks her husband as a servant of Edi Rama

Ilir Meta accuses Zeni television of having received an order to close its
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho speaks without "gloves", here are the details from Ilir Meta's old illness, his maneuvers with the exception of Monika Kryemadhi and the strong behind-the-scenes happening inside the former LSI, from the departure of their safes associate...

Spartak Braho speaks without "gloves", here are the details from Ilir
x
BREAKING NEWS

The judge who gave PD Sali Berisha before the vetting, here is the "crazy" wealth of Agron Zhukri, how he became a millionaire from his wife who cannot justify all her income with salaries and private activity, the "red flags" are revealed ” in KPK

The judge who gave PD Sali Berisha before the vetting, here is the
x
BREAKING NEWS

Very good news for pensioners, here is what is being prepared with the new pension scheme, from indexation, compensations, changes in rural and urban areas to contributions for the self-employed in agriculture

Very good news for pensioners, here is what is being prepared with the new
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta does not stop, the threats to the head of SPAK continue: I will sew Duman for generations, if he is brave, let him...

Ilir Meta does not stop, the threats to the head of SPAK continue: I will sew
x
BREAKING NEWS

This is why Europe has closed the doors to the escape of Meta and Kryemadhi, their "black" file of money laundering towards the end of the investigations, Altin Dumani and Sotir Kllapi are preparing the arrest warrants, the evidence and the witnesses w...

This is why Europe has closed the doors to the escape of Meta and Kryemadhi,
x

Opinion / Editorial

Albania as the madness of Edi Rama

Albania as the madness of Edi Rama

Journalists' fears about Edi Rama's mental health (since the time he was appointed by Fatos Nano as Minister of Culture) were and remain valid. Edi Rama's behaviors, statements, facial expressions, outbursts and vices justify anyone who questions his mental health. What is not justified is this soft approach and this "leave it until the wave passes" culture that Albanians have adopted towards people with mental problems. Although thousands of couples, families, businesses and various relationships in Albania are impoverished, destroyed and bloody because of some individual who has a few "screws" or "gets angry easily", it never occurred to Albanians that a madman can become a problem for the whole nation. If they had realized the danger that insanity poses to families, as well as to states, they would have been more vigilant in the face of the rage of one or the other, would have spent more energy and money on the mental health of a group, and would have passed as many laws as possible to prevent the insane from serving in the country's administration and hierarchy.

Mirëpo në vend të vigjilencës, shqiptarët dhe qeveritë e atëhershme, të udhëhequra nga Fatos Nano dhe Sali Berisha, zgjodhën rrugën e lëshimeve dhe symbylljes përballë një njeriu i cili në Tiranë vetëm si normal nuk njihej. Fatos Nano ndoshta pati ndonjë interes vetiak në shërbimin e Edi Drogaxhiut (kështu e thërrisnin në Tiranë asokohe) kurse Sali Berisha, me sa duket, e pa me sy të mirë që në vend të një intelektuali si Fatos Nano, përballë vetes të kishte një të shkrehur me aspirata artistike. Të theksohet këtu se këto që them nuk janë shpifjet e mia. Janë thashetheme të rëndomta të atyre viteve, ku pothuajse të gjithë demokratët e quanin Edi Ramën drogaxhi dhe psikopat dhe nuk besoj se e bënin për inat, sepse po të ishte kjo e fundit arsyeja, ata shumë bukur mund ta shpallnin edhe Fatos Nanon psikopat apo drogaxhi (mirëpo në opozitë Nano përflitej më tepër si “kumbari”, kurse Rama si “mallisti” puro). Përsa i përket tani publikut tiranas, fotot nudo të Edi Ramës nuk besoj se ishin një pamje e mirë, por për shkak të tolerancës së lartë që shqiptarët kanë përvetësuar ndaj çmendurisë dhe imoralitetit, publiku tiranas mjaftohej me idenë se ky njeri i cili nga opozita akuzohej vazhdimisht si drogaxhi dhe imoral, ishte edhe njeriu që shembi ndërtimet pa leje në Tiranë. Kështu pra i çuditshmi (dhe aspak normal) Edi Rama mori votën e mijëra shqiptarëve për punën e përkryer me skavatorë dhe dinamit ndaj ndërtimeve që PD-ëja i kishte lënë të lulëzonin në Tiranë pa asnjë leje. Fakti që Edi Rama është i njëjti njeri i cili votimet e para i fitoi duke shembur restorante apo pallate dhe votimet e fundit i mori duke shpërndarë mijëra leje për ndërtimet pa leje, flet qartë jo vetëm për gjendjen e tij morale dhe mendore, por edhe për gjendjen morale dhe mendore e të gjithë atyre që e përkrahin.

If until yesterday the opposition and thousands of Albanians believed that something could be gained even from the non-normal Rama, now the whole of Albania resembles a country that does not behave normally at all; it's like a derailed train that only god knows where and when it's going to crash into the mug. Before we refer to the last mental experiment that Edi Rama tried with this country (that of his agreement with the Italian Prime Minister Giorxia Meloni), let's mention some other experiments, which make us understand that whatever the diagnosis of his mental illness, it is very likely to spread to all of Albania - as it usually happens with couples and families, where the psychopathy of an individual translates as a diagnosis and suffering for the whole family. The first case of Rama's absurdity was the agreement with Sali Berisha in 2008, for the changes that were made to the Constitution of Albania and the electoral system. The idea was that between this agreement the quasi-power would "save" itself from the Ilir Meta phenomenon and Albania would copy neighboring Greece, rather than Italy and Israel (where governments fell, at the time, and rose almost every two years). Today, this deal is considered Sali Berisha's only own goal, but critics drew this conclusion in retrospect, not at the moment when the deal was closed. In 2008, Sali Berisha could rightly believe that any agreement that excluded small parties was in the interest of the Democratic Party of Albania and not in the interest of the Socialist Party. In all the countries where the analogical voting system was applied, the governments were usually left-wing alliances, and in the Albania of those years the left seemed much more divided than the right. The fact that after 2008 nothing happened as the democrats calculated it does not speak so much about Berisha's stupidity, but about the phenomenon of Rama, who apparently predicted at that time that there is no need to have Ilir Meta or Vangjel Dule on your side , when you can find other people whose pockets are much more full of money (people who are now known in Tirana as the chunas of Shijak, the chunas of Durrës, the chunas of Shkodra, the chunas of London, the chunas of Ecuador, etc.) .

Cilido socialist që i lexon këta rreshta tani mund të më akuzojë si simpatizant të PD-ës, por fakti që nuk e luan topi është se vitet e qeverisjes Rama përkojnë me skandalet e blerjes së votës nga mafia e drogës brenda Shqipërisë, si edhe me përforcimin e karteleve shqiptare në Amerikën e Jugut, në Angli, Holandë, Spanjë, etj. (vende të cilat përgjatë viteve1990 nuk përfshiheshin aspak në hartën e karteleve shqiptare). Pesë shembuj të tjerë të absurditetit Rama janë plani për sjelljen e armëve kimike të Sirisë në Shqipëri, mbyllja e Agon Channel (që i ka dhuruar vendit një gjobë të majme prej afro 120 milionë eurosh), deklaratat e tij në CNN kundra kandidatit amerikan për president, zotit Donald Trump (në vitin 2016), votimet lokale të vitit 2019 (kur presidenti Meta dhe opozita na siguruan të gjithëve që nuk do të bëheshin) dhe ajroporti Zayed në Kukës (i cili i ka shtuar defiçitin administratës shqiptare dhe u kritikua si dështim nga gjithë specialistët shqiptarë që në kohën kur ishte ende në letër). Sidoqoftë, një absurditet akoma më i madh se këto që u përmendën mbetet pa dyshim reforma në drejtësi. Kjo e fundit kam besimin se është diçka e mirë, e cila na erdhi si përpjekje e flaktë e Bashkimit Evropian dhe e Shteteve të Bashkuara, por absurditeti ndodhi me deklaratat dhe justifikimet që socialistët jepnin rreth kësaj reforme. Ndërsa shqiptarët me mendje të shëndoshë e kanë të pamundur besimin se gjasme socialistët janë më të ndershëm se politikanët e tjerë në Shqipëri (edhe kur ata votojnë pro apo kundra socialistëve kjo nuk presupozon doemos aprovim dhe kundërshtim moral, sepse siç u tha jemi bërë komb me tolerancë të tepruar ndaj çdo forme të imoralitetit), argumenti që Edi Rama dhe vartësit e tij jepnin ishte se reformën nuk e donin Ilir Meta dhe Sali Berisha, ngaqë sipas Ramës, Sokol Ballës, Elisa Spiropallit, Spartak Ngjelës, etj., me këtë reformë Sali Berisha, Lulzim Basha dhe Ilir Meta do të futeshin të parët në burg. E theksoj se nga njerëzit që njoh askush nuk e besonte se demokratët kishin më shumë frikë personale nga reforma sesa socialistët, mirëpo fakti sot është që kjo reformë duket sikur ka hapur kutinë e Pandorës dhe ndërsa në kampin demokrat po bëhen protesta kundra arrestimit të Sali Berishës, faktet e tregojnë që dëmi ka qenë po aq dërrmues edhe në ciklin e ngushtë të Edi Ramës, njeriut që u thoshte shqiptarëve se reformës i druhen vetëm demokratët dhe Ilir Meta. Përsa i përket tani absurditetit të fundit ramist (epiteti besoj se ia vlen të futet në Fjalorin e Shqipes, si paradoks i veçantë i jetës publike), skenari pak a shumë është i njëllojtë si gjithë skandalet apo përçartjet e Edi Ramës këto pesëmbëdhjetë vitet e fundit. Diçka shkrepet një ditë në trurin e tij (pa u konsultuar me askënd, sigurisht) dhe të nesërmen bëhet fakt i kryer për Selinë Rozë, si edhe për gjithë Shqipërinë. I vetmi ndryshim me këtë përçartje të radhës (që nesër dej mund të shkaktojë një zallamahi të madhe edhe për Selinë Rozë edhe për gjithë kombin shqiptar) është se nuk dihen as shkaku dhe as diagnoza.

Ndërsa në përçartjet e tjera të kryeministrit të gjithë e dinim që vendimet i mori për të ruajtur karrigen dhe për të mbushur ndonjë qese me lekë, tani mund të imagjinojmë ndonjë shkak apo arsyetim, mirëpo të sigurt nuk jemi. E para e punës, Edi Rama deklaron lart e poshtë sikur gjoja nuk ia kërkoi Xhorxhia Meloni këtë nder atij dhe Shqipërisë, por ai vetë vajti dhe u ofroi Shëngjinin dhe Gjadrin italianëve (që t’i kthejnë në Guantanamon e Evropës, ku rolin e ushtrisë amerikane gjasme do ta luajnë pushkatarët e Italisë). E dyta, Edi Rama deklaron lart e poshtë që Shqipëria nuk do të marrë asnjë përfitim material (dhe asnjë zotim politik nga Italia)për këtë marrëveshje. E treta, marrëveshja mes të tjerash parashikon që kthimi i meshkujve afrikanë në Afrikë do të kryhet nga pala shqiptare (në rast se azili italian u refuzohet). Pra, socialistët e bindur sikur gjasme refugjatët do të vinkan në Shqipëri për eskursion njëmujor vetëm, ka shumë gjasa që llogaritë t’i kenë bërë keq. E katërta, kjo marrëveshje me Melonin u bë shumë pak kohë pasi Ramën e paralajmëruan në Bruksel se planet e tij për të joshur aziatikë të pasur dhe për t’i pajisur me dokumente shqiptare (si golden visas, golden passports, etj.) mund të vinin në rrezik lëvizjen e lirë midis Shqipërisë dhe BE. E pesta, një ditë pasi Rama u bëri shqiptarëve fakt të kryer guantanamizimin e Shëngjinit, ministrja e tij Belinda Balluku dhe disa socialistë të tjerë folën hapur kundra racizmit “tradicional” që shqiptarët na paskan kultivuar (gjatë dekadave)për gjithë njerëzit me ngjyrë. E gjashta, Rama duket sikur futi dorën në xhep (ose premtoi ndonjë shpagim a nder) në mënyrë që në Kuvendin e Shqipërisë miratimi të mos vinte vetëm nga socialistët e bindur, por të shtoheshin edhe votat e PDIU. Siç u tha, nuk dihet me siguri shkaku apo diagnoza e kësaj përçartjeje të radhës të kryeministrit tonë.

The writer of these lines is as informed as the reader about the Rama-Meloni agreement. But looking at the other actions of Prime Minister Rama these ten or more years, the most reliable diagnosis of Edi Rama may be excessive narcissism (Albanians, left or right, exist only as tools in Edi Rama's world, not as an ideal or as a goal), while the cause of the agreement is most likely related to this diagnosis. Somehow, I'm assuming, it may have occurred to Rama that these poor people that Italy will leave on the streets of Albania can become a guarantor of his power (but they can also enrich the country's budget), if tomorrow they will be equipped with Albanian passports and the right to vote. I am sure the reader was left dissatisfied with my explanation, but I hope he will understand what a difficult task I set myself. Many years before me, two foxes like Fatos Nano and Sali Berisha failed to read Edi Rama's brain, and I don't consider myself smarter than others. The thing, at least, that I have allowed myself is the morality (or courage) to admit that whatever the arguments and reasoning of Edi Rama, the Albanians have not won at all. The statistics of the Rama government are the statistics of an impoverished and destroyed nation. They are statistics which do not distinguish much from the ordinary failures of a family which the fate of mourning left under the guardianship of a crazy head of the family.