BREAKING NEWS

Here are the secret bargains between Rama, Berisha, Meta and Gazment Bardhi, their mafia codes to threaten each other, the connections with the oligarchs, the behind the scenes allegations of wiping the servers on "January 21" and the details of the bi...

Here are the secret bargains between Rama, Berisha, Meta and Gazment Bardhi,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Here is the 'Achilles' heel' in justice that can save Sali Berisha from 'house arrest' and the only case when his mandate as a deputy can be burned, why the former prime minister can give him peace if the file is investigated of 'Januar...

Spartak Ngjela: Here is the 'Achilles' heel' in justice that can
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Here are all of Berisha's attempts to cover up the crime of January 21, 2011, the scheme to bill the murders to the opposition, the fabrication of close-up wounds and the reward that was given to the guards, we are ready to take to SPAK ...

Idajet Beqiri: Here are all of Berisha's attempts to cover up the crime of
x
BREAKING NEWS

Alex Soros takes the "command" of Albania, this is how Edi Rama replaced Damir Fazllic and Sali Berisha with the tycoon of the "Open Society"

Alex Soros takes the "command" of Albania, this is how Edi Rama
x
BREAKING NEWS

After Becket's 140 million euros, almost another 140 million euros for the Port of Durrës, here are the fines that the Albanians will pay for the whims of Edi Rama, the Italian journalist puts the prime minister in a "trap"

After Becket's 140 million euros, almost another 140 million euros for the
x
BREAKING NEWS

Five ministers and 5 ex-ministers of the SP have fallen into the "net" of SPAK, the well-known journalist uncovers the behind-the-scenes and shows who is blocking the arrest of Ilir Meta, here are the facts that implicate Sali Berisha in the murders of...

Five ministers and 5 ex-ministers of the SP have fallen into the "net"
x
BREAKING NEWS

The IT expert breaks the super scandal of AKSHI, this is how Mirlinda Karçanaj got her hands on the secret information inside the new vetting institutions

The IT expert breaks the super scandal of AKSHI, this is how Mirlinda
x
BREAKING NEWS

Kastriot Aliaj: I tell you the secrets of the UDB and OZNA files that bear the name of Sali Berisha, how the Serbian secret services recruited him, who was the 'manager' who gave him the orders in complete secrecy and the names of the spies he collabor...

Kastriot Aliaj: I tell you the secrets of the UDB and OZNA files that bear the
x

Rajoni

Electoral lists from Serbia in the fight to collect votes in Kosovo

Electoral lists from Serbia in the fight to collect votes in Kosovo

The representatives of the opposition forces from Serbia, two weeks before the extraordinary parliamentary elections in that country, intensified their campaign in Kosovo. The various right-wing and pro-European forces in many aspects agree mainly on challenging the independence of Kosovo, but also on the political course taken by the president of Serbia, Aleksandar Vucic on this issue.

However, the opposition's messages are dominated by those related to efforts to encourage citizens to go to the polls, or as said from Graçanica, one of the ten Serb-majority municipalities in Kosovo, the bearer of the "Serbia against violence" list. , Miroslav Alleksi?, "on December 17 they also elect the government".

Ten candidates for deputies in the Serbian Parliament from the "Serbia against violence" list visited Gracanica on December 4, where, as they said, they had to talk with local residents. From there, they went to North Mitrovica – a majority Serb municipality in northern Kosovo.

"Citizens from here [Kosovo] should send a message to Aleksandar Vu?i? [President of Serbia] and the Serbian List that they no longer have their support," Alleksi? said, among other things.

Lista Serbe responded by saying that Alleksi? and the other candidates for deputies of the list "Serbia against violence" are causing "discord among Serbs in these areas".

"However, less than two weeks separate us from the day of the elections, when the Serbs from Kosovo and Metohija will once again show that they trust only President Vu?i?. With their vote, they will show that they want Serbia to continue to strengthen, because this means the safety and survival of the Serbs in these areas," said Lista Serbe.

Lista Serbe is the largest party of Kosovo Serbs, which was formed in 2013 with the support of the Serbian Progressive Party (SNS), which was led by the Serbian president, Aleksandar Vucic, until May of this year.

Although he is not officially at the head of it, Vucic is actively leading the SNS campaign for the upcoming elections in Serbia. The SNS took power in Serbia in 2012 and, until now, had the support of the majority of Kosovo Serbs in the elections.

On December 17, Serbs from Kosovo will be able to use the right to vote in the cities of Serbia, because the Government of Kosovo did not allow the opening of polling stations in areas with majority Serbs in Kosovo.

What do the citizens say?

Zhivka Saviç nga Graçanica beson se serbët e Kosovës duhet ta ushtrojnë të drejtën e votës në zgjedhjet për Kuvendin e Serbisë, më 17 dhjetor, sepse “kështu mund të ruhen institucionet e Serbisë në Kosovë”.

“Për hir të mbijetesës sonë këtu, për të ardhmen e nipërve tanë, të paktën që ata të jenë mirë”, thotë Saviç për Radion Evropa e Lirë.

Në mjediset me shumicë serbe në Kosovë funksionojnë institucionet serbe të shëndetësisë, arsimit dhe të tjera.

Në postet udhëheqëse në këto institucione janë kryesisht zyrtarë të Listës Serbe, praktikisht kryetari i kësaj partie, Zllatan Ellek, është shef i Qendrës Klinike Spitalore në Mitrovicën e Veriut.

Aleksandar Milliç nga Graçanica beson, po ashtu, se serbët nga Kosova duhet ta ushtrojnë të drejtën e votës më 17 dhjetor.

“Nuk ka rëndësi kë e mbështesni, por nëse e keni të drejtën e votës, votoni”, thotë ai.

Sasha nga Leposaviqi beson se zgjedhjet e ardhshme në Serbi nuk do të sjellin asgjë të re apo të ardhme më të mirë për pjesëtarët e komunitetit serb në Kosovë dhe, për këtë arsye, thotë se ka vendosur të mos votojë.

“Do të dilja në zgjedhjet lokale në Kosovë. Aty vendosim për të ardhmen tonë, për njerëzit që do të na udhëheqin”, thotë Sasha.

Aktualisht, në krye të katër komunave me shumicë serbe në veri të Kosovës – Mitrovicë e Veriut, Leposaviq, Zveçan dhe Zubin Potok – janë kryetarë shqiptarë, për shkak se serbët i bojkotuan zgjedhjet e fundit lokale që u mbajtën në prill.

“Nuk më shkon mendja të dal në zgjedhje [për Kuvendin e Serbisë]”, thotë Dejani, po ashtu nga Leposaviqi, dhe shton se një vendim të tillë e ka marrë për shkak të moshapjes së vendvotimeve në Kosovë.

“Këtu kam lindur, kam në plan të jetoj këtu, si mund të votoj në Rashkë?”, pyet ai.

Pse serbët e Kosovës votojnë në Serbi?

Më 19 nëntor, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i dërgoi një letër kreut të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim Evropian (OSBE) në Kosovë, Michael Davenport, ku tha se për hapjen e vendvotimeve për zgjedhjet serbe në Kosovë, është e nevojshme një marrëveshje e veçantë ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit.

“Kërkesa për një marrëveshje të tillë duhet të vijë nga Serbia, si palë e interesuar”, tha Kurti dhe shtoi se “çdo kërkesë duhet të bazohet në sovranitetin dhe pavarësinë e Kosovës”.

Më pas, më 1 dhjetor, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se zgjedhjet parlamentare të 17 dhjetorit nuk do të mbahen në zonat serbe në Kosovë, sepse “Kurti insiston ekskluzivisht në njohjen e pavarësisë së Kosovës si kusht për mbajtjen e zgjedhjeve”, sipas tij.

Sipas vendimit të Komisionit Republikan të Zgjedhjeve në Serbi, më 17 dhjetor, serbët nga Kosova do të mund ta ushtrojnë të drejtën e votës në qytetet kufitare të Serbisë: Vranjë, Kurshumli, Rashkë dhe Tutin. Ata votuan në të njëjtën mënyrë edhe në zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale të 3 prillit, 2022.

Zgjedhjet e fundit parlamentare të organizuara nga Serbia për komunitetin serb në Kosovë u mbajtën më 21 qershor të vitit 2020.

Ato zgjedhje u mbajtën sipas praktikës së mëparshme, ku misioni i OSBE-së në Kosovë i mblodhi votat. Më pas, votat u numëruan në Rashkë dhe Vranjë – dy qytete kufitare në Serbi.

Kjo praktikë u krijua në vitin 2017 dhe autoritetet e Kosovës e lejuan deri vitin e kaluar. Atëkohë, Qeveria e Kosovës kërkoi që Serbia t’iu dërgojë kërkesë të drejtpërdrejtë autoriteteve për mbajtjen e zgjedhjeve në territorin e Kosovës.

Çfarë mesazhesh u dërgohen serbëve në Kosovë?

Kandidatët për deputetë të “Serbisë kundër dhunës” thanë se janë të gatshëm të negociojnë në kuadër të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën, por se “nuk do ta pranojmë kurrë pavarësinë e Kosovës apo anëtarësimin e saj në Kombet e Bashkuara”.

Në këtë kontekst, Alleksiç tha se presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, e ka pranuar vetë marrëveshjen për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën në shkurt të këtij viti dhe aneksin e zbatimit të saj në mes të marsit.

“Shteti i Serbisë nuk u angazhua [për marrëveshjen për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën], Aleksandar Vuçiç u angazhua, ai vetë. Unë e kam thënë: çdo marrëveshje që parasheh anëtarësimin e Kosovës në Kombet e Bashkuara, nuk është dhe nuk mund të jetë e pranueshme për Serbinë”, u shpreh Alleksiç.

Marrëveshja për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë parasheh, ndër të tjera, respektimin e ndërsjellë të integritetit territorial dhe njohjen e dokumenteve dhe simboleve shtetërore.

Serbia, gjithashtu, duhet të angazhohet që të mos e bllokojë anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare.

Përndryshe, Serbia nuk e njeh pavarësinë e Kosovës, e cila u shpall në vitin 2008, dhe vetë Vuçiç deklaroi disa herë se nuk do të lejojë kurrë që Kosova të bëhet anëtare e Kombeve të Bashkuara.

Në fund të nëntorit, ai tha se opozita serbe dhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, kanë të njëjtin synim – “zëvendësimin e Vuçiqit”.

Përveç kandidatëve nga lista “Serbia kundër dhunës”, në fund të nëntorit në Kosovë ishte edhe kryetari i Partisë së Re Demokratike të Serbisë, Millosh Jovanoviç.

Partia e tij merr pjesë në zgjedhjet e ardhshme në Serbi si pjesë e koalicionit NADA, që mbron bashkëpunimin me BE-në, por jo domosdoshmërisht – pra jo, nëse njohja e pavarësisë së Kosovës është kusht për një gjë të tillë.

Gjatë qëndrimit në Kosovë, Jovanoviç vizitoi, mes tjerash, dy komunat me shumicë serbe: Graçanicën dhe Shtërpcën.

Edhe Millica Gjurgjeviç Stamenkoviski, nga partia serbe Zavetnici, postoi në rrjetin social X një fotografi të sajën, duke thënë se është në Kosovë, bashkë me mesazhin se “ka hyrë nëpër pyll”, sepse “për vite me radhë i është bllokuar hyrja” nëpër vendkalimet zyrtare. Megjithatë, në fotografi nuk mund të shihej qartë nëse realisht ndodhej në territorin e Kosovës.

Ajo është në listën e kandidatëve “Tubimi Kombëtar”, ku bën pjesë edhe Lëvizja e djathtë serbe, Dveri.

A mund ta kërcënojë opozita aktuale serbe SNS-në në Kosovë?

The executive director of the non-governmental organization Aktiv from North Mitrovica, Miodrag Milliqevi?, says that Serbs from Kosovo are "disappointed" with the policy of official Belgrade and that it is difficult to motivate them to go to the elections on December 17.

According to him, the members of the Serbian community in Kosovo do not have enough knowledge about the programs offered by the parties from Serbia, but he adds that the decline in popularity of the SNS is evident.

"Again, it is very difficult to make a real projection regarding the electorate from Kosovo, because we have been witnesses in all the past elections... The SNS is very well organized and, for sure, will insist in the elections to go in an organized manner", says Milliqevi?.

But, Dushan Janji?, from the Belgrade Forum for Ethnic Relations, says that the election list "Serbia against violence" has shown that it can talk with Kosovo Serbs on the ground, unlike the SNS.

"It is an important moment that will affect voters who do not live in Kosovo, but who are originally from Kosovo. Secondly, the mood among Serbs in Kosovo has absolutely changed both towards Lista Serbe and towards [Aleksandr] Vu?i? after [the attack in] Banjska. There is no doubt about that, but the number of votes is another matter", says Janjiq.

He emphasizes that the most important message for Serbs from Kosovo is to exercise their right to vote on December 17, so that there are no possible manipulations.

"ProGlas" in Kosovo

On Sunday, December 3, some of the initiators of "ProGlas", the writer and publisher Gojko Bozhovic and the professor at the University of Belgrade, Miodrag Jovanovic, stayed in North Mitrovica.

On the podium there, they said that the public knows little about the real problems of Kosovo Serbs, that their voice should be heard and that they should influence the decisions that affect their lives.

"ProGlas" is an initiative of a group of public figures in Serbia, who are trying to encourage the highest possible participation in the December 17 elections.

Some of the signatories of this initiative are actor and director Dragan Bjellogërlli?, judge Miodrag Maji?, academic Vlladimir Kostic and others.

The signatories of "ProGlas" have a critical attitude towards the current policy of the Serbian Progressive Party and believe that "it is necessary to restore the democratic order, legal and political institutions, the spirit of free and critical discussion, where people will participate without the fear of the consequences"./REL