BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Gossip

Sëmuret me sëmundjen e rëndë dhe mezi qëndron në këmbë, aktorja e njohur shpërthen në lot dhe tregon simptomat që të gjithë i shpërfillin (FOTO)

Sëmuret me sëmundjen e rëndë dhe mezi qëndron në

Aktorja e Hollivudit, Christina Applegate sot mbush 51 vjeç dhe u shfaq në publik për herë të parë që kur u diagnostikua me një sëmundje të rëndë.

Ajo u nderua me një yll të Hollivudit në ‘Walk of Fame’ dhe sot feston ditëlindjen e saj të 51-të. Kristina, e cila ishte zbathur dhe në këmbë me ndihmën e një bastuni, u mbështet në podium nga kolegia e saj Katey Sagal. Duke folur në ceremoni, Applegate shpërtheu në lot teksa falënderoi miqtë e saj që e ndihmuan në kohët e vështira të sëmundjes.

“Kjo ditë do të thotë për mua më shumë sesa mund ta imagjinoni. Nuk them se kam miq, kam familje. Këta njerëz kujdesen për mua çdo ditë të jetës sime dhe pa ta nuk e di se çfarë do të bëja. Por gjëja më e rëndësishme për mua është vajza ime. Ju jeni shumë më tepër se sa dini. Ju jeni kaq e bukur dhe e sjellshme, e dashur, e zgjuar dhe interesante dhe unë jam i bekuar çdo ditë që zgjohem dhe ju çoj në shkollë. Faleminderit që më qëndruat pranë”, tha aktorja dhe më pas iu drejtua publikut duke shtuar:

“Oh dhe meqë ra fjala, unë kam një diagnozë, nuk e vutë re?”.

Aktorja amerikane dhe fituese e çmimit Emmy foli publikisht për problemet e saj shëndetësore për herë të parë në vitin 2021.

“Përshëndetje miq. Disa muaj më parë u diagnostikova me sklerozë të shumëfishtë. Ishte një udhëtim i çuditshëm. Por unë jam i mbështetur nga njerëz që njoh që vuajnë nga e njëjta sëmundje. Është një jetë e vështirë. Por, siç e dimë të gjithë, duhet të shkosh më tej”, tha aktorja.

Sëmuret me sëmundjen e rëndë dhe mezi qëndron në

Për shkak të shëndetit të saj, ajo ka ndryshuar në mënyrë drastike stilin e jetës dhe ka eliminuar mishin nga dieta e saj, si dhe përpiqet të shmangë situatat stresuese. Në këto vite të vështira, bashkëshorti i saj, Martin Lenoble, me të cilin ka një vajzë, Sade Grace, është mbështetësi i saj më i madh.

Skleroza e shumëfishtë manifestohet në formën e simptomave të ndryshme klinike që mund të jenë të ndryshme nga personi në person. Është thelbësore që pacienti të kontaktojë menjëherë mjekun e tij kur ai përjeton një ose më shumë simptoma. Ekziston një terapi e përshtatshme për shumë simptoma. Bëhet fjalë për ilaçe të shumta, si dhe ilaçe pa recetë. Dieta, ushtrimet, këshillimi psikologjik dhe programet e mirëqenies mund të jenë të dobishme në trajtimin e synuar të simptomave të caktuara. Rezultatet më të mira arrihen kur ndiqen udhëzimet e profesionistëve përkatës të kujdesit shëndetësor.

Sëmuret me sëmundjen e rëndë dhe mezi qëndron në

Simptomat e MS shpesh shoqërohen me lodhje ekstreme që mund të përkeqësohet pasdite ose si pasojë e ngrohjes së tepërt të trupit. Disa simptoma përkeqësohen menjëherë për shkak të intolerancës ndaj nxehtësisë, gjë që ndodh shpesh te pacientët me MS, kur ngrohja e tepërt e bën që personi të ndihet më keq. Qëndrimi në një hapësirë ??me ajër të kondicionuar ose të ftohur mund të ndikojë pozitivisht tek personat që janë të mbindjeshëm ndaj nxehtësisë.