BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Lifestyle

Keni ndjesinë se ju “dhembin” flokët? Zbulohet arsyeja pse ndodh kjo

Keni ndjesinë se ju “dhembin” flokët? Zbulohet arsyeja pse

Dhimbja e kokës shpesh nuk njihet si dhimbje, sepse nuk vjen në formën e dhimbjes së kokës dhe nuk dhemb si plagë apo lëndim. Nëse ndjeni një ndjesi shqetësimi, kruajtjeje, shtrëngimi dhe djegieje në skalpin tuaj, ju jeni duke përjetuar dhimbje të kokës.

Shkaqet e dhimbjes mund të jenë të ndryshme dhe ju mund të jeni përballur tashmë me dhimbje të kokës pasi i keni mbajtur flokët bisht për një kohë të gjatë ose për shkak të nxehtësisë së një tharësje flokësh. Megjithatë, ka shumë shkaqe të tjera më pak të zakonshme të dhimbjes…

Shkaqet më të zakonshme të dhimbjes së flokëve lidhen me kujdesin dhe stilimin e flokëve. Përdorimi jo i duhur i mjeteve të stilimit të flokëve mund të shkaktojnë djegie. Dhe produktet e kujdesit të flokëve mund të jenë shkaku i dhimbjes së kokës tuaj. Llaku dhe shampot e thata mund të shkaktojë irritim. Gjithashtu, nëse ka kaluar një kohë që kur keni larë për herë të fundit flokët, qelizat e vdekura të lëkurës dhe sebumi gjithashtu mund të rëndojnë fijet. Nëse i lidhni flokët ngushtë, lirojini ato të paktën për një kohë. Zëvendësoni lidhëse elastike të flokëve me ato më pak shtrënguese si lidhëset spirale.

Mund të lehtësoni dhimbjen e shkaktuar nga shtrëngimi duke masazhuar lëkurën e kokës dy deri në tre herë në javë. Masazhi kryhet me presion të lehtë të gishtit në lëvizje rrethore.