BREAKING NEWS

Futet nga porta dhe qëllon kushëririn me armë, publikohen pamjet nga plagosja në Durrës (Video)

Futet nga porta dhe qëllon kushëririn me armë, publikohen pamjet
x
BREAKING NEWS

Ja “furtuna” e Britanisë së Madhe për politikën shqiptare, në “listën e zezë” bashkë me Berishën “non-grata” edhe të tjerë politikanë majtas e djathtas, Londra paralajmëron fund të hidhur për PD me Saliun në krye në zgjedhjet 2025...

Ja “furtuna” e Britanisë së Madhe për politikën
x
BREAKING NEWS

Amerikanët zhdukin nga qarkullimi njeriun që votoi në KLP kundër Altin Dumanit si drejtues i SPAK,  Alfred Balla përjashtohet nga sistemi për 15 vjet, ja prapaskenat

Amerikanët zhdukin nga qarkullimi njeriun që votoi në KLP
x
BREAKING NEWS

Ja lidhjet e Sali Berishës me Ervis Martinajn, Idajet Beqiri nxjerr për herë të parë detajin e bujshëm dhe tregon si do të hapet “Kutia e Pandorës” nga SPAK e shërbimet e huaja për krime, vrasje, afera dhe pazare të pista në Shqipëri

Ja lidhjet e Sali Berishës me Ervis Martinajn, Idajet Beqiri nxjerr
x
BREAKING NEWS

Kush është emri “VIP” që pritet të arrestohet në PS? Edi Rama i hap rrugën SPAK për emrat e zhytur në afera, ministrat, deputetët dhe kryebashkiakët paralajmërohen se s’do kenë mbështetje politike

Kush është emri “VIP” që pritet të arrestohet
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha armiku më i madh i të burgosurve politikë, ja si doli kundër lirimit të tyre në vitet ’90 dhe si mbrojti me zell vijën sektare të Partisë së Punës

Sali Berisha armiku më i madh i të burgosurve politikë, ja si
x
BREAKING NEWS

Ja provat që kanë britanikët në dosjen e Sali Berishës, si korrupsioni me Fazlliçin dhe lidhjet me bosin hasian të krimit në Londër alarmuan anglezët, zbardhet dokumenti

Ja provat që kanë britanikët në dosjen e Sali Berishës,
x
BREAKING NEWS

Eksperti Fatos Çoçoli jep lajmet e fundit për pensionistët, nga mënyra e vetme për të përfituar pension për të moshuarit që nuk figurojnë në regjistra gjatë kohës së kooperativave bujqësore, te skema e re për rritjen e më shumë të ardhurave për reziden...

Eksperti Fatos Çoçoli jep lajmet e fundit për
x

Lifestyle

Mjekët zbulojnë arsyen, ja pse çoheni me dhimbje koke në mëngjes

Mjekët zbulojnë arsyen, ja pse çoheni me dhimbje koke në

Zgjimi me dhimbje koke nuk është një fillim i mirë i ditës. Nëse zgjoheni me dhimbje, ajo ju lodh në fillim të ditës. Ka disa arsye pse ju dhemb koka në mëngjes.

Dhimbja e kokës pas zgjimit te disa persona zgjat për një kohë të shkurtër, ndërsa të tjerë dhimbjen e ndjejnë disa orë më vonë.

Pagjumësia mund të jetë një shkas për dhimbje koke. Shkencëtarët kanë gjetur një lidhje të qartë midis mungesës së gjumit dhe migrenës dhe dhimbjeve të kokës nga tensioni. Mungesa e gjumit ul pragun e dhimbjes, duke i bërë njerëzit më të ndjeshëm ndaj dhimbjeve të kokës.

Nëse nuk pini mjaftueshëm ujë, mund të zgjoheni me dhimbje koke. Dehidratimi shkakton dhimbje koke që mund të jenë relativisht të lehta ose aq të rënda sa një migrenë.

Dehidratimi prek çdo pjesë të trupit, përfshirë trurin. Pini mjaft lëngje për të shmangur dhimbjet e kokës në mëngjes.

Gjumi i shqetësuar i shkaktuar nga gërhitja mund të jetë gjithashtu një burim dhimbje koke pas zgjimit. Megjithatë, një dhimbje koke e lidhur me gërhitjen zgjat më pak se 30 minuta.

Ilaçet mund të jenë shkas për dhimbje koke dhe në këtë rast duhet të konsultoheni me mjekun tuaj për një ndryshim të mundshëm të terapisë. Sasi të mëdha alkooli mund të çojnë në dhimbje koke herët në mëngjes