BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Lifestyle

Sa fjalë mund të thotë një person në një minutë? Zbulojeni tani, do befasoheni kur të mësoni përgjigjen

Sa fjalë mund të thotë një person në një

Nëse nuk punoni në radio ose jepni shpesh leksione, mund të mos e keni idenë se sa fjalë mund të thotë një person në një minutë. Para së gjithash, kjo varet saktësisht nga ajo që po thoni. Një prezantim, një diskutim formal, etj. Por edhe nëse e ndajmë në kategori, numri i fjalëve në minutë ndryshon.

Nëse jeni duke folur me një mik, mund të jeni duke folur diku midis 100 dhe 130 fjalë në minutë, ndërsa të tjerë thonë se numri është midis 120 dhe 150. Megjithatë, kompania Successful Speaking thotë se ky numër është më i lartë dhe është midis 150 dhe 180 fjalë.

Cilado qoftë mesatarja e një bisede, prezantimet zakonisht duhet të jenë pak më të ngadalta. Kjo është diku midis 100 dhe 150 fjalë në minutë. Ligjërata nga ana tjetër ka një ritëm më të shpejtë. VirtualSpeech analizoi 5 biseda TED dhe raportoi se ato varionin nga 154 në 201 fjalë në minutë, një mesatare prej 173.

Transmetuesit e librave audio dhe producentët e radios flasin rreth 150 deri në 160 fjalë në minutë.  Nëse doni të dini se kush ishte ai që foli më shpejt nga të gjithë, atëherë ishte Sean Shannon, i cili është gjithashtu në Librin e Rekordeve Guinness.

Në vitin 1995 ai arriti të thotë 260 fjalët e monologut të Shekspirit “Të jetosh apo të mos rrosh” në 23.8 sekonda. Që do të thotë se ai mund të thoshte 655 fjalë në një minutë.