BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Opinion / Editorial

Protagonistet e shovenizmit serbomadh, popujtë të tjerë po konsiderojnë viktima

Protagonistet e shovenizmit serbomadh, popujtë të tjerë po

Serbia e kohës së Millosheviqit, edhe kjo e Vuqiqit, kan të njejtin parim.Edhe presidenti aktual serb, po përdorë parimin e Millosheviqit, ku sipas tij , kan të drejtë të rrahin, vrasin e të zhvendosin të tjerët më luftë nga vatrat e tyre shekullore.Këta

 dy protagonist të shovenizmit serbomadh, popujve të tjerë si të vetmen mundësi ju kanë lënë më qenë viktima.Dhe, kjo ndarje rolesh të formës raciste po zgjatë shumë , që paqja mashtruese po vazhdon të funksionon , sipas logjikës të “ drejtës serbe”, si dhunues dhe përjashtues ndaj popullit shqiptarë në Ballkan.Nese të gjithë e dimë së litari ka dy skaje, serbët, nuk dëshirojnë më e kuptuar këtë realitet dhe po vazhdojnë të instalojnë në pushtet, të gjithë ata të cilët qëlluan pa mëshirshem mbi kurrizin dhe mbi kokat e tjerëve , e veqmas të shqiptarëve .Këtë logjikë jo që nuk po heqin nga kokat e tyre të mbushura më urrejtje patologjike , vetëm sa po i mbushin edhe më shumë.Serbia koha po e tregon së po rritë “bisha’,me shumë së sa njerëz, edhe pse jemi në shekullin 21. Dhe, këto bisha të instaluara në pushtet posaqërisht nga vitet e 90-ta të shekullit të kaluar, e deri më sot, nuk po ndahën nga ambiciet e tyre të sëmuara për ripushtimin e Kosovës.Po mendojnë që shqiptarët do të lejojnë që gjithmonë ti mbajnë mbi koke.Nuk

 e kisha zgjedhur gjuhën kaq të ashpër , po te ishin serbët ndryshe , po të kishim të bëjmë më regjime demokratike. Serbët po tregojnë së ju mungojnë shumë këto tipare.Nese nuk heqin dorë nga kërcënimet dhe aktet e dhunës, kokat dhe brinjet jo të tjerëve,

 por të vetat do tu thyhen shumë keq.Populli serb në vend që të dënon politikat pushtuese të Serbisë, ata janë bërë tifozë fatkeq si më rastin e shpërbërjës më dhunë të ish-Jugosllavisë.Fushatat e tilla politike dhe nxitjet për luftë të re në Ballkan, bashkësia

 ndërkombëtare ishte dashur ti ndalon.Serbia e Vuqiqit nuk posedon as virtytet elementare politike , që të tolerohet në pafundësi. Rajoni nuk meriton të mbetet në dorën dhe punet e pista të Vuqiqit, i cili po ndihmohet nga diktatori rus, Vladimir Putin, për

 formimin e Serbisë të Madhe, apo të një mini Jugosllavie.Këto politika ka ardhur koha të stopohen, sa nuk kan shkaktuar ndonjë dëm shumë të madh.Presidenti serb, Vuqiq edhe së fundi në Samitin e Tiranës, u dëklarua pro politikës pushtuese të Putinit mbi

 Ukrainën sovrane, edhe përkunder së në këtë takim , ishte i pranishem edhe Zelenski.Thonë së fotografia flete sa njëmijë fjalë.Parakalimi i Vuqiqit në samit u shikua nga Zelenski , si parakalim i ndonjë bishe.Ky prototip i Putinit, arriti që në deklaratën

 përfundimtare të 6 shteteve në tekst mos të figuron formulimi , që Rusia është agresore dhe po ashtu nder të tjera ishte edhe kunder sanksioneve ndaj këtij shteti, dhe u hoqen edhe të flamujte e shteteve pjesmarrëse shkaku i Kosovës.BE-ja dhe Amerika siq

 e tregojë edhe ky takim duhet ti heqin iluzionet së mund të mbahet paqja në Ballkan më ish shefin e informimit të Sllobodan Millosheviqit.Zor së do të këtë mundësi të kemi ndonjë marrveshje përfundimtare për normalizimin e marrdhënjëve Kosovë-Serbi në bisedimet

 të cilat po zhvillohen.Vuqiqi është ai që për një serb ka kërkuar kokat e 100 myslimanëve në luftën në Bosnje.Vuqiqi është ai që nuk ka hequr dorë nga ndarja e Kosovës më luftë,rasti i aktit të deshtuar të terrorizmit shtetëror serb në Banjskë .Serbia nuk

 ka hequr dorë nga pretendimet territoriale edhe ndaj Malit të Zi dhe në BH, permes Republika Serpska, për realizimin e idesë megallomane e shoviniste të ” botës serbe”.