BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Politike

21 janari/ Përplasje mes të ftuarve në studio, avokat Beqiri zbardh prapaskenat: Ja urdhri i Berishës për Bashën

21 janari/ Përplasje mes të ftuarve në studio, avokat Beqiri

Ndonëse kanë kaluar 12 vjet nga 21 janari, ende mbetet një ngjarje e cila ndez debate, e sidomos pas lajmit të bujshëm të disa audio përgjimeve të pretenduara. 

I tillë ishte edhe sfondi i diskutimit të sotëm në Repolitix të cilët edhe pse kanë kaluar shumë vite, sërish ka ndasi në opinionet e tyre.

Ish deputeti i PD-së, Azgan Haklaj i sheh me dyshim provat e reja dhe paditë e socialistëve kundër qeverisë së 12 viteve më parë. Sipas tij, këto janë “shashkat” e radhës së socialistëve. Sipas tij, përgjegjës për 21 janarin janë trekëndëshi i Bermundës, pra Meta, Rama dhe Berisha, ashtu siç dikur i cilësonte Basha.

“Së pari, 21 janari është vepër tragjike, vepër e trekëndëshit të bermudës (Meta, Berisha dhe Basha). A duhet hapur çështja, po. Ajo është indicie për provë. SPAK duhet ta marrë nën hetim. Po bëjnë shashkën e socialistët. Në asnjë rrethanë Basha s’ka pasur të drejtë të japë urdhër.”- tha ish deputeti Haklaj.

Por sipas avokatit Idajet Beqirit, Berisha është fajtor, për aq kohë sa kishte gati versionet, të gjjtihë sipas tij duhet të hetohen.

“Po të japësh variante e ke mizën në kësulë, Nëse s’do kishte Berisha lidhje s’kishte pse jepte versione të tjera

Berisha dërgoi te presidenti i vendit, Bashën, ti thoshte Ina Ramës ti hiqte këto urdhër arreste. Basha ka shkuar te Bamir Topi dhe Basha dhe ish presidenti do pyeten. Një kryeministër që thotë t’i hiqet udhër arresti punonjësve të gardës, s’mund të jetë pa gisht. Berisha e dinte mirë që serverët u prishën dhe u fshinë. Të gjitha këto do hetohen.”- tha Beqiri.
Në studio pati edhe një debat mes dy avokatëve, Përparim Çaça dhe Idajet Beqiri sa i përket vërtesësisë së protestës dhe dhunës ndaj protestuesve. Sipas Përparim Çaçës çdo gjë ka qenë e inskenuar nga socialistët.

Përparim Çaça: Kemi parë për 11 vite nga mazhroanca vetëm karafila dhe lot krokodili, tani kemi një padi.  Ajo s’ishte protestë paqësore, ka qenë çdo gjë e përgatitur

Beqiri: Të lutem, ne u helmuam nga gazi.

Çaça: Atëherë i hodhën bojë të kuqe për t’u dukur sikur u plagosën. Kishit hunj në dorë.

Beqiri: E ke gabim, ishte protestë paqësore. S’kishim asgjë në dorë.

Çaça: Merre si të duash. Edhe ata që kanë provokuar atë lloj proteste.

Beqiri: Lërë politikën dhe fol si jurist, me dy standarde.

Çaçi: Ajo ishte protestë e manipuluar.

Sipas Arben Meçaj, Basha nuk ka asnjë gisht në tragjedinë e 21 janarit dhe i gjithë ky është skenar i Berishës.

“Albia e mbroitjes së Sali Berishës është se është zbatuar ligji. Ai prandaj e mbron Bashën. Basha s’është i përzjer në këtë punë. Gjithë skenari është i Berishës.”- tha Meçaj.