BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Politike

“Çështja McGonigal e ka futur politikën shqiptare në një spirale të re”/ Kikia zbardh prapaskenat e skandalit: Rama në pozicionin më të vështirë politik

“Çështja McGonigal e ka futur politikën shqiptare në

Çështja McGonigal po mban të mbërthyer kohët e fundit politikën me akuza dhe kundërakuza nga të dyja palët.

Lidhur me këtë çështje ka folur dhe gazetari Mentor Kikia në një intervistë televizive. Sipas tij "Çështja McGonigal e ka futur politikën shqiptare në një spirale të re".

Kikia thotë se "opozita shqiptare është pre e kësaj historie".

Mentor Kikia: Çështja McGonigal  e ka futur politikën shqiptare në një spirale të re përtej konfliktit të përhershëm që prodhon politika shqiptare. Dy seancat e fundit në Kuvend kanë dëshmuar dozën e agresivitetit që ka marrë tashmë marrëdhënia mes maxhorancës dhe opozitës. Kjo lloj klime do të thellohet edhe më tej pasi çështja McGonigal do ta shfrytëzonte çdo opozitë në çdo vend. Ajo që e bën më të theksuar këtë përplasje është se opozita shqiptare është pre e kësaj historie. Kjo i jep asaj më shumë të drejtë morale për të prodhuar këtë situatë të demonstruar në seancat plenare. Agresiviteti do të vijojë të jetë në rritje pasi historia do të vazhdojë të prodhojë material duke pasur parasysh faktin që në SHBA procesi është ende në fazë hetimi.

Përse Rama i shmanget një përballjeje në parlament?

Mentor Kikia: Padyshim që nuk është një pozicion i mirë për kryeministrin, ky është pozicioni më i vështirë politik në të cilin është gjendur Rama që kur ka marrë drejtimin e qeverisë. Kjo për faktin se situata është specifike. Nuk është çështja se Rama gjendet në akuzat e medias apo të politikës për çështje korrupsioni, McGonigal është një njeri jashtëzakonisht i rëndësishëm.

Më të lexuarat