BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x
BREAKING NEWS

“Kamikazët” e Berishës dhe Metës i vënë “flakën” Bashkisë së Tiranës, bandës i prin Argita Malltezi, djali i Fahri Balliut, Tedi Blushi dhe “socialisti” Belind Këlliçi, ja çfarë ndodhi në protestën kundër Erion Veliajt

“Kamikazët” e Berishës dhe Metës i vënë
x
BREAKING NEWS

Telashet për Sali Berishën sapo kanë nisur, ja si të gjitha gjykatat i mbyllën dyert dhe e lanë në izolim, gati hapja e dosjeve të tjera nga SPAK për vrasje, grabitje të pronave dhe vjedhje

Telashet për Sali Berishën sapo kanë nisur, ja si të gjitha
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shpërfill vendimin e Gjykatës Kushtuese për Olta Xhaçkën, PS rrëzon kërkesën e opozitës, deputetja socialiste mbron bashkëshortin si investitor strategjik, debate dhe akuza mes palëve

Edi Rama shpërfill vendimin e Gjykatës Kushtuese për Olta
x
BREAKING NEWS

Vazhdon skenari i Ramës për rehabilitimin e “non-gratës”, Bardhi kërkon futjen e Sali Berishës në grupin e PD, SHBA e nxorën nga dera, kryeministri e fut nga dritarja

Vazhdon skenari i Ramës për rehabilitimin e
x

Politike

Investimet Strategjike deri në fund të vitit, jo në 2027, Komisioni i Ligjeve refuzon propozimin e qeverisë “Rama”

Investimet Strategjike deri në fund të vitit, jo në 2027,

Afati i Ligjit për investimet strategjike do të shtyhet deri në fundit të këtij viti dhe jo deri më 31 dhjetor 2027-ën siç ishte propozuar nga deputeti i PS-së Eduard Shalsi. Kryetarja e Komisionit komisionin e Ligjeve Klotilda Bushka tha dje se do të pranohet vetëm shtyrja e afatit deri në 31 dhjetor 2024, jo 2027, ndërsa ndryshimet për kushtet e kriteret i investimeve, nuk do të miratohen pasi duhet të përfshihen në ligjin final që po përgatitet me asistencë të partnerëve ndërkombëtar si Banka Botërore. “Sugjeroj vetëm të shtyjmë vetëm afatin por të mos bëjmë ndryshime në kriteret e tjera, ndryshimet e tjera ti adresohen grupit teknik të punës që po bën ligjin e ri të investimeve”, tha Bushka. “Sugjeroj vetëm të shtyjmë vetëm afatin por të mos bëjmë ndryshime në kriteret e tjera, ndryshimet e tjera ti adresohen grupit teknik të punës që po bën ligjin e ri të investimeve”, tha Bushka. “Jam Dakord”, u shpreh Shalsi.

Duke e konsideruar ligj me porosi dhe në shërbim të një grupi personash, deputeti i PD-së Enkelejd Alibeaj, tha se qeveria duhet të tërhiqet nga ky projektligj pasi është momenti që të tregojë që nuk është e përfshirë në këtë vorbull korrupsioni. Shalsi iu përgjigj: Janë të mençur shqiptarët, e dinë çfarë bëni ju dhe çfarë bëjmë ne. Keqardhje për mënyrën edhe akuzat që vendosët, por ju kam kërkuar deputeteve që sugjerimet që bëhen në komision të ekonomisë gjëja e fundit është të shihet se nga vijnë. Alibeaj i ktehehet: Bëni ligj për 40 veta, investitor strategjik që marrin pasuritë e këtij vendi për interesa të veta. Ku është mbrojtja e interesit publik. Pavarësisht kontestimit nga Alibeaj komisioni e miratoi projektligjin duke shtyrë vetëm afatin deri në fund të këtij viti. tashmë kjo nismë pret dritën jeshile edhe nga komisionet e tjera. Në projektligjin fillestar Shalsi kishte propozuar që vlera e propozuar për investime strategjike nuk duhet të jetë më pak se 50 milionë euro nga 1 milionë euro që ishte në ligjin e investimeve strategjike që i ka skaduar afati në dhjetor të vitit të shkuar.

 

Më të lexuarat