BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i mbyllin dyert, Monika Kryemadhi sulmon bashkëshortin si shërbëtor të Edi Ramës

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho flet pa “doreza”, ja detajet nga sëmundja e vjetër e Ilir Metës, manovrat e tij me përjashtimin e Monika Kryemadhit dhe prapaskenat e forta që po ndodhin brenda ish-LSI, nga largimi i bashkëpunëtores së tyre të kasafortave, te shkërmoqja ...

Spartak Braho flet pa “doreza”, ja detajet nga sëmundja e
x
BREAKING NEWS

Gjyqtari që i dha PD Sali Berishës para vetingut, ja pasuria e “çmendur” e Agron Zhukrit, si u bë milioner nga gruaja e tij që nuk i justifikon dot të gjitha të ardhurat e saj me pagat dhe aktivitetin privat, zbardhen “flamujt e kuq” në KPK...

Gjyqtari që i dha PD Sali Berishës para vetingut, ja pasuria e
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për pensionistët, ja çfarë po përgatitet me skemën e re të pensioneve, nga indeksimi, kompensimet, ndryshimet në fshat dhe qytet dhe deri tek kontributet për të vetëpunësuarit në bujqësi

Lajme shumë të mira për pensionistët, ja çfarë
x
BREAKING NEWS

Nuk ndalet Ilir Meta, vijon kërcënimet ndaj kreut të SPAK: Do t’i qepem Dumanit brez pas brezi, nëse është trim le të...

Nuk ndalet Ilir Meta, vijon kërcënimet ndaj kreut të SPAK: Do
x
BREAKING NEWS

Ja pse Europa ka mbyllur dyert e arratisjes së Metës dhe Kryemadhit, dosja e tyre e “e zezë” e pastrimit të parave drejt fundit të hetimeve, Altin Dumani dhe Sotir Kllapi po bëjnë gati fletë-arrestet, zbardhen provat dhe dëshmitarët që kanë plasur “bom...

Ja pse Europa ka mbyllur dyert e arratisjes së Metës dhe Kryemadhit,
x

Politike

“Këmbanë alarmi për gjithë sistemin”/ Rezultatet e testit PISA, shpërthen Zhupa: Tregon rrënimin e arsimit në Shqipëri

“Këmbanë alarmi për gjithë sistemin”/ Rezultatet

Deputetja e Partisë Demokratike Ina Zhupa ka komentuar rezultatet e testit ‘PISA’ për intelektin dhe aftësitë e fëmijëve në në lëndët kryesore si Matematikë, Letërsi e Shkencë.

Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, Zhupa thekson se ky është dështim total vendimarrjet e ministrisë së arsimit dhe qeverisë shqiptare, ku nga 2015 kemi humbur 23 vende ne klasifikim. Kjo qeverisje ka degraduar nga viti në vit sistemin arsimor, dhe nuk kujdeset për të ardhmen e fëmijëve tanë.

Postimi i plotë i Zhupës:

Testi PISA tregon rrënimin e arsimit në Shqipëri!

Testi PISA tregon se sa i aftë është sistemi arsimor i një vendi për të formuar intelektin dhe aftësitë e fëmijëve në lëndët e Matematikë, Letërsi, Shkencë.

Shqipëria është vendi me renien më të drastike nga 80 shtete, krahasuar me rezultatet e vitit 2018, duke humbur:

Në Matematikë minus 96 pikë

Në Letërsi minus 47 pikë,

Në Shkencë minus 41 pikë.

Shqipëria mes 15 të fundit të listës. Sic shikoni edhe grafikun në 2015 ishin në vendin e 51, në 2018 në vendin 61 dhe tani jemi në vendin 69-74.

Dështim total vendimarrjet e ministrisë së arsimit dhe qeverisë shqiptare, nga 2015 kemi humbur 23 vende ne klasifikim.

Kjo qeverisje ka degraduar nga viti në vit sistemin arsimor, dhe nuk kujdeset për të ardhmen e fëmijëve tanë. Këto të dhëna janë këmbanë alarmi për gjithë sistemin arsimor në vend me efektin zinxhir.

Grafikët kokëposhtë tregojnë gjendjen reale se si po shkon arsimi dhe vendi dita ditës.

Më të lexuarat