BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Politike

"Kryeministri i ka shanset zero që…"/ Lidhjet e Ramës me ish-agjentin e FBI, deputeti i PD bën thirrjen e fortë drejt SPAK-ut

"Kryeministri i ka shanset zero që…"/ Lidhjet e Ramës

Deputeti i Partisë Demokratike, Dashnor Sula i ka bërë thirrje SPAK që të hetojë kryeministrin Rama për lidhjet e tij me ish-agjentin e FBI, McGonigal, i cili është nën hetim nga autoritetet amerikane për marrjen e 225 mijë dollarëve nga një ish-punonjës i shërbimit inteligjent shqiptare.

Në studion e lajmeve në Panorama TV, deputeti demokrat u shpreh se Rama i ka shanset zero që të ndikojë në një gjykatë amerikane dhe kjo çështje, qoftë aferë apo jo do të dalë një ditë.

“Unë mendoj dhe do gjykoj që do ishte në nderin e Ramës që të vijë të ballafaqohet. Është normale dhe jam i bindur që çdo gjë do të dalë, qoftë aferë apo jo.

Rama i ka shanset zero  që të ndikoje tek një gjykatë amerikane. Që do të thotë se pavarësisht se një gjykatë amerikane nuk mund të fillojë dot për një kryeministër të Shqipërisë, sepse ai është me imunitet diplomatike dhe këtë e kanë të drejtën institucionet shqiptare. Do ishte në nderin e SPAK që këtë gjë që ka plasur ky skandal duhet të hetohet. Ka përgjegjësi penale? Duhet të vihet para përgjegjësisë kryeministri. Nuk ka përgjegjësi penale! Të shkarkohet nga akuzat që ka.

Pa diskutim retorika politike do të behet për sa kohë mazhoranca pengon rritet tensioni, që do të thotë se ka diçka që nuk shkon”, tha Sula.

Sula u shpreh se Rama duhet të jetë i pranishëm në seacën parlamentare dhe të japë sqarime për lidhjet e tij me ish agjentin e FBI.

“Sigurisht kjo duhet vlerësuar si një shmangie e kryeministrit. Shumicën e rasteve nuk është se është prezent në seancat plenare. Unë e kam thënë që kur nuk është Rama parlamenti funksionon më mirë.

Si kryeministër i vendit duhet të ishte të ballafaqohej dhe para parlamentit të jepte llogari. Për fat të keq parlamenti është kthyer një shtojcë.

Ne jemi republikë parlamentare. Kryeministrin apo ministrat kur i kërkon parlamenti është i detyruar të jetë në seancë.  Unë them që akti më i rëndë ishte mbyllja e parlamentit në atë formë”, tha deputeti i PD.

Më të lexuarat