BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Politike

“Kuvendin e kontrollon Rama”, ish-presidenti: Nuk i vendoset faji vetëm opozitës që janë të përçarë, por edhe...

“Kuvendin e kontrollon Rama”, ish-presidenti: Nuk i vendoset faji

Ish-presidenti Bamir Topi është shprehur se Parlamentin në Shqipëri e kontrollon kryeministri Edi Rama dhe sipas tij, kushdo që ulet në karrigen e kryetarit, merr urdhërat nga Rama.

Komentet Topi i bëri gjatë një interviste për News 24, ku tha se Rama ka garanci te vetja sepse i ka nënshtruar të gjithë, disa përmes korruptimit dhe disa përmes shantazhit.

Ai shtoi se brenda PD-së ka dy tendenca, njëra e Sali Berishës, që sipas tij krijon tension dhe situate të shumta dhe tjetra ajo e Alibeajt, që sipas Topit është kthyer në një burokrat Parlamenti.

“Parlamenti mbart një frymë aspak civile. Kjo është shumë e rëndë. Që të shikoni dhe të merrni pritshëmëri për protestën e radhës, duhet të ktheni kokën pas. Protesta është një mjet demokratik, që mund ta bëjë edhe një individ. Një protestë e bërë nga opozita duhet të çojë diku, por kur kthehet në një lloj rituali, krijon jobesueshmëri. Po të më pyesni mua sot, edhe unë do i kthehem të kaluarës time, do të përdor të gjithë pozicionin tim politik, do të përdorë fakte, etj. Ti ke deputetë që nuk shkruajnë njëherë, është problemi i listave. Opozita ka përjashtuar elitën politike. Difektet e opozitës janë tek vetë opozita. Nuk ma mban goja se ç’përbërje, çfarë substance ka opozita, grupi parlamentar. Një vend që nuk ka një opozitë normale, është i destinuar të shkojë këtu ku po shkon.

Ju mendoni se bashkimi është thjeshtë sipërfaqësor, apo mekanik? Jo, janë probleme shumë të thella. Problemi është se cila është pika apo qendra e referencës së kësaj politike. Ju e shikoni që jemi në qendër edhe të një konjukture ndërkombëtare. Ai që bën politik duhet edhe të mos kompromentohet me emrin e dikujt, siç është zoti Berisha. Nuk ka një vend në Ballkan që po tenton të riciklojë njerëz që kanë dështuar disa herë. Politika është e rëndësishme për të ndërtuar institucionet. Kur thua politika për kryetarin, aty fillojnë diferencat. Politika ndërton shtetin dhe shteti ndihmon qytetarët.

Opozita e ka mundësinë të bëjë debatin politik në Kuvend. Për aq hapsirë sa kanë, të jenë të bashkuar dhe të artikuluar, mund t’ju them se një fjalë në Kuvend është sa 1 mijë fjalë. Nuk i vendoset faji vetëm opozitës që janë të përçarë, por edhe Edi Ramës. Parlamentin e kontrollon Edi Rama dhe kushdo që ka qenë në atë karrige, drejtohet nga kryeministri.

Unë shoh dy tendenca në PD, njëra është që njëri ka aktivitet publik dhe organizon struktura megjithëse nuk e ka legjitimitetin, ai vazhdon, ka eksperiencë, krijon tension.

Ndërsa Alibeaj ka legjitimitetin, por është kthyer në burokrat Parlamenti. Të dy palët kanë rënë viktimë e vulës, ose e siglës. Shoh një pamjaftueshmëri të pafalshme.

Rama ka garanci te vetja sepse i ka nënshtruar të gjithë. Disa i ka nënshtruar me shantazh, dis ai ka blerë, etj. Unë shikoj që kjo media, pra media në përgjithësi, i mbulon çështjet, krijon kakofoni mes individëve. Sot janë vetë opinionistët që pranojnë që paguhen nga politika”, u shpreh Topi.