BREAKING NEWS

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta, Monika Kryemadhi, Flamur Noka, Genc Ruli dhe Ridvan Bode janë futur në “listën e zezë” të SHBA, ja çfarë po përgatitin amerikanët

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e opozitës janë të trembur nga SPAK, Partia Socialiste është ndarë në fraksione, ja plani i Ramës për të ‘bllokuar’ emrin e zëvendësuesit të tij, ju tregoj se çfarë po ndodh brenda selisë rozë...

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e
x
BREAKING NEWS

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë të UDB në Shkodër, infiltrimi i ish-spiunëve në PD e Sali Berishës, bazat ku u stërviten dhe urdhrat e fshehta që merrnin nga qeveria fashiste e Beogradit, studiuesi i ish-komunizmit për artin dhe muzik...

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë
x
BREAKING NEWS

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin përplasjet dhe sherret, besimtarët tentojnë të përzënë myftiun e Tiranës në xhaminë “Dine Hoxha”, në rrezik edhe Bujar Spahiu, zbardhen kërcënimet me jetë për drejtuesin e Komunitetit Mysliman...

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin
x
BREAKING NEWS

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet hapur, nga dënimi i Sali Berishës, burgosja e Fredi Belerit, te arratisja e Arben Ahmetajt dhe hetimet e SPAK ndaj Ilir Beqajt, ja çfarë pritet të ndodhë me dosjet “përvëluese”

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani i Ramiz Alisë për të rrëzuar bustin e Enver Hoxhës, si i liruan në fshehtësi bulonat, infiltrimi i Berishës dhe roli i Hekuran Isait, shumica e studentëve të dhjetorit ’90 ...

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani
x
BREAKING NEWS

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës rrëfen të pathënat: Ja çfarë ndodhi më 20 shkurt 1991, nga telefonata alarmante e Adil Çarçanit për zhdukjen e videos, roli i Sali Berishës, Ramizit, Nexhmijes, infiltrimi i sigurimsa...

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës, kryebashkiaku Erion Veliaj reagon për herë të parë dhe tregon si qëndron e vërteta, i cilëson sulmet e tij shpifje dhe i kërkon të bëhet burrë e të përballet me drejtësinë

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës,
x

Politike

“Ky është ekstremi”/ Bllokimi i komisioneve hetimore, shpërthen Topi: Sot po përjetojmë diktaturën me ngjyra, të gjitha pushtetet i ka në dorë vetëm një njeri

“Ky është ekstremi”/ Bllokimi i komisioneve hetimore,

Ish-Presidenti i Republikës Bamir Topi i ftuar në një studio televizive ka folur rreth aksionit opozitar dhe bllokimit të komisioneve hetimore.

Topi u shpreh se asnjëherë nuk ka ndodhur në parlament që të bllokohet puna e një komisioni hetimor.

Ai krahasoi diktaturën me situatën sot duke thënë se gjatë periudhës komuniste ka qenë një “diktaturë bardhë e zi”, ndërsa sot jemi duke përjetuar diktaturën me ngjyra, ku “të jepet imazhi sikur ka pluralizëm, por nëse bën bilancin përfundimtar e ka kontrollin një njeri”.

“Nëse ka një hapësirë ku një element opozitar që nuk është dakord me mazhorancës, është pikërisht parlamenti. Nuk ka mbetur në stadin fakultativ, komisionet janë të përcaktuara qartë që hyjnë në mënyrë automatike në bazë të kërkesës së 35 deputetëve, pavarësisht nga cila palë janë.

Asnjëherë nuk është bllokuar puna e një komisioni hetimor. Kur konstituohet komisoini merren në konsideratë elementet e tjera. Kur opozita e kërkon ti mund të mbash kryetarin e komisionit dhe mazhoranca mban nënkryetarin. Në fund të gjitha raportet dalin me dy variante dhe nuk ka asnjë vlerë tjetër. Mund t’iu them që kam parë interpretime, në qofshin prej injorantësh do justifikohej, por nëse bëhet qëllimshëm, atëherë është një faj i madh.

Unë e kam jetuar komunizmin për një periudhë të gjatë. Ka qenë një diktaturë bardhë e zi. Ne sot jemi duke përjetuar diktaturën me ngjyra. të jepet imazhi sikur ka pluralizëm, por nëse bën bilancin përfundimtar e ka kontrollin një njeri. Dikush thotë jemi në prag të diktaturës, unë duke bërë analizën time gjithcka e ka në dorë jo një parti, por një njeri. Ky është ekstremi i një diktature që vijon rrugën e vetë”, tha ai mes të tjerash.

 

Më të lexuarat