BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Politike

“Më duket sikur kërkon të arrijë çështje të tjera këtu”/ Dosja Beleri, Preç Zogaj: Greqia akt armiqësor ndaj Shqipërisë

“Më duket sikur kërkon të arrijë çështje

Analisti Preç Zogaj deklaroi në një program televiziv se reagimi i Greqisë ndaj Fredi Belerit të arrestuar prej 2 majit për blerje votash, për të vënë veton ndaj integrimit të Shqipërisë në BE, është një akt jomiqësor ndaj Shqipërisë, abuzim dhe shpërdorim i anëtarësimit të Greqisë në BE dhe të drejtës që ka për të vendosur veton. Zogaj tha se duhet të vijë një mision i BE-së këtu dhe ta shohë këtë çështje.

"Unë Belerin e shoh si një shtetas shqiptar. Natyrisht ai është arrestuar, ka padi penale ndaj tij, janë kalur në flagrancë njerëzit e tij duke blerë vota.

Në Shqipëri kjo është një gangrenë. Unë nuk e pëlqej shumë burgosjen e gjatë pa dënim.

Nuk dua të paragjykoj drejtësinë, por kaluan shumë muaj për një vepër penale rutinore.

Mbahet në gjendje paraburgimi që është burgim në thelb.

Pranoj masën e sigurisë, burgim edhe pa afat për vepra penale vrasje, për kriminelë dhe njerëz që paraqesin rrezikshmëri, ose ka prova se mund të ikin.

E dyta, them edhe këtë, nuk i miratoj me zemër të pastër masat e sigurisë me burg të gjatë.

Drejtësia mund të kishte operuar më shpejt.

Kjo që ka bërë Greqia, sidomos dje dhe sot, është një akt jomiqësor ndaj Shqipërisë. Është akt i shtetit grek, një abuzim dhe shpërdorim i anëtarësimit të Greqisë në BE dhe të drejtës që ka për të vendosur veton.

Natyrisht, ju thatë që përgjatë këtyre viteve, ka patur periudha të përmirësimit të marrëdhënieve, por ka një akumulim të vjetër që del në pah shpeshherë dhe ka dalë edhe në këtë rast, ku Greqia kërkon të lirohet një person i arrestuar nga drejtësia. Pra i kërkon Shqipërisë, të bëhet një shtet politik. Kjo është në kundërshtim me standardin e integrimit në Bashkimin Europian.

Bilateralizmi mund ta pengojë pafundësisht zgjerimin e BE-së.

Mendoj se duhet të vijë një mision i BE-së këtu dhe ta shohë këtë çështje.

Më duket sikur Greqia kërkon të arrijë çështje të tjera këtu, që Shqipëria të vetëpaditet si vend ku nuk ka drejtësi.

Ata kanë shkuar larg. Ata thonë nëse nuk lironi këtë ne vendosim veton"-u shpreh Zogaj.

 

Më të lexuarat