BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Politike

"Para disa muajsh i ka dhënë një mesazh prokurorit të çështjes së lobimeve në SHBA", gazetari i njohur zbërthen dosjet hetimore ndaj Metës në SPAK: I çoi mesazh Krajës, je...

"Para disa muajsh i ka dhënë një mesazh prokurorit të

Shpërthimi i Metës ndaj SPAK dhe Altin Dumanit u diskutua mbrëmjen e sotme në një emision televiziv. Gazetari Adriatik Doçi shprehet se shkuarja e Altin Dumanit në burgun e fierit për të marrë dëshmi nga Kastriot Ismailaj është një veprim hetimor krej normal.

'Ka pasur përpjekje për ti marrë dëshmi. Nuk ka konfirmim nëse ka dhënë dëshmi. Ka shkaur vetë Dumani, meqë është investuar tek hetimi i CEZ/DIA. Kreu i SPAK mund të përfshihet në çështje të caktuara. Përpos kësaj, SPAK ka administruar 3 dëshmi shumë të rëndësishme që implikojnë Ilir Metën në CEZ/DIA. Është veprim krejt normal hetimor. Nuk është ndaj një komplot ndaj PL', thotë Doçi.
Nga ana tjetër, Doçi zbërthen hetimet e Prokurorisë së Posaçme për 3 dosjet ndaj Ilir Metës, që përfshijnë CEZ/DIA dhe lobimeve në SHBA si dhe shërbimeve estetike në Vjenë dhe San Marino.

'Para disa muajsh i ka dhënë një mesazh prokurorit të çështjes së lobimeve në SHBA dhe shërbimeve estetike Arben Kraja. Janë dy dosje. Prokurorët e lobimit, janë Kraja dhe një tjetër. U ka dhënë një lloj mesazhi, je spordhjaku i partisë. Turbuillimi dhe paniku ikëto ditë lidhet me veprimnet hetimore të SPAK të CEZ/DIA. Sulmet e ditës së fundit, është një lloj strategjie politke, reflektojnë veprimet me dosjen CEZ/DIA. Nëse tek dosja e lobimit dhe shërbimit estetik, SPAK ka prova, dosja CEZ/ DIA e vizatojnë Ilir Metën si pronarin faktik të kësaj afere.

Dëshmitë janë të Elvis Matës, drejtori ekzekutiv e kompanisë DIA, një nga njerëzit më të besuar të Ilir Metës. Dëshmia tjetër e Vojsava Ismailajt, gruaja e Kastriotit, ka rrëfyer se pas kësaj çështjeje fhshihet Meta dhe Kryemadhi. Tjetër është e Jozef Hisefit. Këto dëshmi implikojnë Ilir Metën dhe rrezikohet një urdhër arresti Ilir Metës. Ilir Meta fshihej pas Kastriot Ismailaj. Nuk dimë çfarë ka rrëfyer Kastriot Ismailaj. Së pari jemi drejt fundit të veprimeve të SPAK për CEZ/DIA dhe do të ketë një lloj vendimmarrje.

Është avancuar me dosjen e lobimit. Ka patur një lloj ngërçi për shkak të letërporosive që ka çuar SPAK në Qipro dhe ka kthyer përgjigje por për prokurorët e SPAK nuk kanë qenë të plota.  Ka akuzë për korrupison me 1.2 milionë euro lobim në SHBA dhe shërimeb estetike në VJenë dhe në një klinikë në San Marino që besohet se Monika Kryemadhi i ka marrë që në vitin 2004. Besohet se është avancuar dhe do të merret një vendim për këtë dosje', vijon më tej Doçi.
Juristi Skerdjan Dhuli, shton se takimi i Dumanit me Ismailajn nuk përbën lajm.

'Takimi mund ka ndodhur. Nuk përbën lajm. Meta ishte kryetari i partisë që vulosi kandidimin e Belerit. Detyrimisht numri dy i koalicionit, Meta kërkoi takimint. Pasi numri 3 Mediu është në SPAK', thotë Dhuli.
Juristi i PD-së, Indrit Sefa vijon më tej duke thënë se takime të tilla të prokurori të çështjes për të marrë dëshmi janë një gjë e zakonshme.

'Kur hetimet janë komplekse prokurori është i predispozuar ta bëjë vetë hetimin. Marrja në pyetje e një dëshmitari që është e vlefshme për zbardhjen e aktivitetit criminal kryhet. Nga përgjigjet e dëshmitarit dalin pyetje të tjera që kanë rëndësi', shprehet Sefa.
Leonard Karaj theksoi se Dumani ka bërë mirë që ka shkuar në burgun e Fierit

'Nuk ndodh shpesh, pjesën më të madh të punës e bëjnë OPGJ-të. Duke qenë se nuk mund ta thërresi në SPAK, pasi ka qenë në burgun e Fierit, ka interest ë shkojë atje, dhe shumë mirë ka bërë. Fakti që e përmend Meta do të thotë që është fakt i kryer', thekson avokati.

 

Më të lexuarat