BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Politike

Reforma Zgjedhore/ "Shqipëria të ndahet në 6 zona", Ndoka zbulon detajet: Ja sa deputetë duhet të ketë parlamenti

Reforma Zgjedhore/ "Shqipëria të ndahet në 6 zona",

Kryetari i Partisë Demokristiane, Nard Ndoka, vlerëson nisjen e dialogut mes mazhorancës dhe opozitës për disa nisma përfshirë edhe reformën zgjedhore.

I ftuar në emisionin “Ekspres” me gazetarin Nolian Lole, demokristiani Ndoka deklaroi se për të qenë dakord me një Reformë Zgjedhore gjithëpërfshirëse dhe të pranuar nga të gjithë palët, vendi duhet të ndahet në gjashtë rajone sikurse është në Maqedoninë e Veriut.

“Për sa I takon Reformës Zgjedhore në radhë të parë pres që të ketë transparencë. Nuk pres ndonjë hata të madhe sepse PS-ja nuk  ka vullnet të bëjë ndryshime në sistemin zgjedhor.  Shoh që do ketë një reformë sa për të plotësuar rekomandimet e OSBE/ODIHR. Duke u përpjekur të rregullojnë atë që zhbëri Edi Rama për koalicionet klasike opozitare,” thekson ai.

Në këtë kontekst, Noka propozon se, “Shqipëria ka nevojë për një sistem proporcional kombëtar që do të mund të zhbllokonte këtë ngërç zgjedhor që bëhet në vend.  Një pikë tjetër është që Shqipëria të kthehet në gjashtë rajone, sikurse është dhe Maqedonia e Veriut.  Ne mund të ulim dhe numrin e deputetëve, nga 140 ta bëjmë 120”.

I pyetur nga moderatori se a ndikon statusi  non-grata për ish-kryeministrin Berisha si drejtues i opozitës, Noka thekson se që  në momentet e para ka qenë I qartë sepse ka mbështetur “Rithemelimin” dhe z. Berisha në kauzën e tij.

“Shpallja e tij si “non grata ishte një gjueti, ishte një sponsorizim dhe unë e kam menduar që prej fillimit këtë gjë. Sot ndoshta të gjithë e mendojnë këtë por, atëherë ishte e vështirë të thoje sepse nuk kishim faktet. Nuk mund të ishte vetëm Sali Berisha non grata kur nuk u shpallën as Fatos Nano, kryeministri I sotëm Edi Rama apo Ilir Meta që kanë qenë kryeministra. Pra nuk ishte Sali Berisha e keqja e politikës shqiptar por, përkundrazi është një  politikanë që ka lënë gjurmë historike,” deklaron Noka.

Nuk jam I distancuar nga zhvillimet e politikës së ditës, deklaron Nard Noka, por I ndjek me vëmendje gjithë lëvizjet politike në tërësi por veçanërisht opozitën dhe partitë opozitare, sigurisht vazhdon ai, “jam duke parë dhe procesin e riorganizimit të PD-së si partia më e madhe e opozitës, rupin e saj parlamentar që përfaqëson gjithë opozitën si institucion”.

“Zhvillimet tregojnë se Sali Berisha nuk është kjo e keqe sepse sot jemi në një situatë tjetër dhe ai po lufton për kauzat e tij politike. Sigurisht ende nuk ka pasur prova apo fakte të tjera që ai të shpallet fajtor. Unë e shoh si mundësi bashkimin me z. Basha edhe për atë ka një kohë dhe mundësi . sepse pavarësisht që e kam thënë që ai është një peng por dhe pengmarrja nuk mund të jetë përjetësisht. Z. Basha është peng me dosjen e financimit rus,” u shpreh ai.

 

Më të lexuarat