BREAKING NEWS

Kreu i Shtetit, Bajram Begaj takim ‘kokë më kokë’ me presidentin amerikan Joe Biden në SHBA, çfarë u diskutua

Kreu i Shtetit, Bajram Begaj takim ‘kokë më kokë’ me
x
BREAKING NEWS

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika, Lindita Nikolla e fut Sali Berishën nga dritarja nëpërmjet karremit Bardhi, kryetarja e Kuvendit “kamikaze” anti-SHBA e “Trekëndëshit të Bermudës” dhe ortakërisë së Zenit

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika,
x
BREAKING NEWS

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes “Berisha”, në skaner pasuritë e fëmijëve, dhëndri,  aferat “Partizani”, “CEZ-DIA” dhe “Gërdeci”, zbardhen kabllogramet amerikane

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali Berisha po sulmon prokuroren ‘e hekurt’ Enkeleda Millonai që po i heton dhëndrin për pastrim parash dhe skema që po ndjek Ilir Meta për të shpëtuar nga prangat e SPAK

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga falja e tokave private dhe shtetërore, tenderët,  te pista e helikopterit dhe hangar për avion privat

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen,
x
BREAKING NEWS

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën “Rama-McGonigal”, ja si skandali mund të shkaktojë tërmet në Tiranë dhe Uashington, Robert Papa zbardh të rejat e fundit

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën
x
BREAKING NEWS

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën të qartë Berishës: Nuk ndryshojmë qëndrim për “non-gratat”, nxisim aktorët të shqyrtojnë me kujdes angazhimet në parti

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën
x
BREAKING NEWS

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë indeksim me 8.6 për qind nga 1 tetori, Ministria e Financave dhe Instituti i Sigurimeve Shoqërore zbardhin detajet

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë
x

Politike

Sejamini dhe Abilekaj tregojnë gabimin më të madh të Sali Berishës: Është njollë për Partinë Demokratike

Sejamini dhe Abilekaj tregojnë gabimin më të madh të Sali

Emisioni "Të Paekspozuarit" mbrëmjen e sotme, ka qenë një përmbledhje e ngjarjeve politike më të rëndësishme të vitit 2022. 

Një nga ngjarjet më të komentuara dhe të rëndësishme të vitit, ishte përplasja fizike në selinë e Partisë Demokratike mes dy grupimeve, atij të Berishës dhe grupit Basha. 

Analisti Enton Abilekaj e cilëson këtë ngjarje si një nga gabimet më të mëdha të Sali Berishës në jetën e tij politike. Ndërsa Neritan Sejamini thotë se kjo ngjarje tregoi se pushteti edhe brenda partisë, nuk merret kurrë me dhunë, por vetëm me zgjedhje, siç tregoi më pas 6 marsi me zgjedhjet e pjesshme lokale. 

Enton Abilekaj: 8 janari ishte një nga gabimet më të mëdha që ka bërë Sali Berisha në jetën e vet politike. Nuk i është shmangur kurrë asnjë lloj përplasje, por kjo ishte një nga përplasjet që paraprakisht dihej që do ta nxirrte humbës edhe sikur të fitonte.
Nuk kishte rezultat tjetër përveç humbjes. Këtë e kuptoi më mirë Ilir Meta, i cili menjëherë pas 8 janarit, shpalli menjëherë 6 marsin, zgjedhje të pjesshme lokale dhe i dha mundësi PD-së të zgjidhte në mënyrë paqësore problemin. 8 Janari do të mbetet si një njollë për PD, por edhe në karrierën e Berishës, besoj është një nga gabimet më të medha.

Neritan Sejamini: Nëse ka ndonjë vlerë 8 janari, tregoi se pushteti nuk merret me dhunë. Sot PD flet prapë për revolucion. Zoti Berisha nuk mori dot me dhunë selinë e vet nga Lulzim Basha, jo më ti marrë pushtetin Edi Ramës me dhunë. Nëse ka një gjë që 8 janari duhet ti ketë mësuar PD-së është që të heqë dorë nga cdo lloj tentative, për të rrëzuar pushtetin me dhunë. Tentoi ta merrte me dhunë, doli krejtësisht i shkatërruar në opinionin publik pas kësaj dhune dhe pastaj iu desh sërish të hynte në zgjedhje dhe duke fituar zgjedhjet, mori pushtetin në Partinë Demokratike. Pra me dhunë humbi dhe fitoi me zgjedhje. Ky është një mësim i madh për Partinë Demokratike dhe për politikën shqiptare, të heqin dorë nga çdo lloj tentative për të marrë pushtetin me dhunë.