BREAKING NEWS

A do ketë pasoja për Ramën? Habit eksperti: Mund të ketë hetime nëse...

A do ketë pasoja për Ramën? Habit eksperti: Mund të
x
BREAKING NEWS

Rama korruptoi McGonigal-in? Gazetari amerikan zbulon se çfarë po bën FBI me këtë çështje

Rama korruptoi McGonigal-in? Gazetari amerikan zbulon se çfarë po
x
BREAKING NEWS

Skandali i McGonigal, gazetari Hoxha zbulon çfarë po ndodh me kryeministrin: Rama ka anuluar aktivitetet, që nga e mërkura...

Skandali i McGonigal, gazetari Hoxha zbulon çfarë po ndodh me
x
BREAKING NEWS

A është Agron Neza agjent i FBI? Gazetari amerikan zbardh prapaskenat

A është Agron Neza agjent i FBI? Gazetari amerikan zbardh prapaskenat
x
BREAKING NEWS

Arrestimi i ish-agjentit/ Gazetari amerikan zbardh detaje të reja: E dashura e McGonigal i dërgoi e-mail FBI, kërkoi hetimin e tij

Arrestimi i ish-agjentit/ Gazetari amerikan zbardh detaje të reja: E
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm për qytetarët

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e
x
BREAKING NEWS

Flamur Noka zbardh një tjetër pjesë të dosjes së McGonigal dhe plas deklaratën e fortë: FBI ka përgjuar Ramën, ka në dorë biseda...

Flamur Noka zbardh një tjetër pjesë të dosjes së
x
BREAKING NEWS

Çështja “Gërdeci”, avokati Beqiri zbërthen lëvizjet e Shkëlzen Berishës: Ja zyrat ku hyri për të...

Çështja “Gërdeci”, avokati Beqiri zbërthen
x

Politike

Shqipëria do të furnizojë me ujë Italinë/ Guvernatori i Pulias komenton marrëveshjen e bujshme: Një sigurim të ardhurash, jo një shpërdorim

Shqipëria do të furnizojë me ujë Italinë/ Guvernatori i

Italianët duket se e kanë gati projektin për furnizimin me ujë të një prej zonave me thatësirë më të madhe të vendit të tyre.

Guvernatori i Pulias Michele Emiliano në një intervistë për Euronews Albania tregoi se nuk ende një akord zyrtar mes qeverive, por është një ide që ekziston prej shumë kohësh dhe ka të bëjë me atë sasi të ujit që derdhet në det dhe nuk përdoret.

“Nuk ekziston asnjë projekt, është vetëm një ide për të cilën kemi folur disa herë me qeverinë shqiptare sepse kjo e fundit kërkon të realizojë diçka me vlerë ekonomike nga uji që nuk përdoret dhe në bazë të kësaj dëshirë të qeverisë shqiptare po shqyrtojmë se me çfarë akordesh ekonomike mund t’ia paguajmë Shqipërisë këtë sasi uji, por përsëris se është vetëm një ide politike dhe asgjë më shumë”, tha ai.

Michele Emiliano tregoi kanë bërë disa biseda telefonikë me kryeministrin Edi Rama për të shprehur interesin se si të shfrytëzohet uji që derdhet në det për të cilat siç tha presim disa përgjigje.

Sipas guvernatorit të Pulias, Shqipëria mund të sigurojë shumë të ardhura nga kjo marrëveshje.

“Uji është me tepricë dhe nëse uji derdhet në det dhe nuk përdoret, ajo që po ofrojmë ne është një sigurim të ardhurash jo një shpërdorim”, tha Emiliano.